DH forge weaponista

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Ubermyyrä
Viestit: 9
Liittynyt: La 07.02.2009 13:05

DH forge weaponista

Viesti Kirjoittaja Ubermyyrä »

DH codexin mukaan forge weapon tappaa heti, mutta siinä ei puhuta mitään instant deathista, mutta lasketaaks se kuitenkin että se on instant deathitiks?
Avatar
Barnabas
Viestit: 1224
Liittynyt: Pe 01.12.2006 21:10

Re: DH forge weaponista

Viesti Kirjoittaja Barnabas »

Jos tätä ei olla FaQ:ssa korjattu, niin RAWin mukaan saa. Tosin useimmissa turnauksissa se ei tapa eternaleja, mutta itse olen ainakin valmis suomaan yhdelle modelille DH armeijassa tuon, kun on muutenkin niin päähän potkittu armeija.
A-P
Viestit: 208
Liittynyt: Ti 24.02.2004 15:31
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: DH forge weaponista

Viesti Kirjoittaja A-P »

Jaaha, taas se aika kuukaudesta. DH NFW kysymykset pulpahtavat esiin yhtä luotettavasti kuin puhelinmyyjien tarjouskampanjat.

DH Codex sisältää kuvauksen Force Weaponin säännöstä. Tämä sääntö on vanhan edition mukainen, joten mekaniikka poikkeaa nykyisestä. GW ei ole tehnyt asiaan korjausta Errata/FAQ;ssa. Tästä seuraa se että "Eternal Warrior"- sääntö ei auta sitä vastaan.

Toki ystäväpeleissä tämän ( kuten kaiken muunkin ) voi muuttaa talonsäännöllä. Mutta tämä on yksi harvoja jäljellä oleva plussia Codexissa. Muuten kirja on täynnä sääntöjä ja varusteita jotka eivät yksinkertaisesti enään toimi tai jos toimivat niin heikommin/kalliimmalla kuin muilla Imperiumin armeijoilla.

Hyvä artikkeli joka tiivistää ja selittää Codexin poikkeamia löytyy:http://www.bolterandchainsword.com/inde ... pic=150103. Suosittelen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”