High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
Arykles
Viestit: 7
Liittynyt: To 27.08.2009 22:22
Paikkakunta: Utajärvi

High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Arykles »

Eli...
Olen nyt pelannut High Elfeillä kymmenisen peliä, mutta olen voittanut vain kaksi, ja toisenkin lähinnä sopimuksesta. Viime pelini VC:tä vastaan oli katastrofaalinen: prinssi ja sen lohikäärme kuoli heti ensimmäisenä, Silver Helmit pötki pakoon, White Lionit ja Swordmasterit taas tuhottiin. Maget, archerit ja bolt throwerit jäi, mutta päätin luovuttaa ylivoiman edessä. Erään toisen pelin, joka oli kyllä noloin ikinä, hävisin goblineille uskokaa tai älkää... Fanaticit ja chukat repi armeijani kappaleiksi.

Lähinnä nyt tarvitsisin käytännön neuvoja: mitä tehdä ja mitä ei, mitä taikaesineitä mitäkin armeijaa vastaan, mitä yksiköitä yms. Jotenkin vain tuntuu, että noilla muilla armeijoilla on tietyt jipot millä voittaa esim. VC:llä zombimuuri ja crypt guardi (vai mikä lie) chargaus niiden takaa. High Elfeille en ole keksinyt, mutta nuo jousiampujat vie aika hyvin moniakin vihollisia.

Jos haluatte nähdä listojani niin kysykää. En nyt heti viitsi niitä laittaa.

Kiitoksia.
War. It's fantastic.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Prinssi ja sen lohari pysyttelee vähän kauempana kunnes tuntuu siltä ettei ne lurkit ja muut saa sitä enää kiinni edes taikomalla (koska muut joukkosi ovat kanssa uhkaavissa asemissa/pystyt pysäyttämään ne taiat/taikurit on kaukana), ei mennä sellasiin paikkoihin missä on championeita haastamassa lohmua pois tappelusta, ja amulet of lightia kannattaa kantaa mukana jos kaveri pelaa wraitheja. Aisa ojossa yksin läpi ei toimi taktiikkana kuin sählyssä, vaikka star dragon kova on sekin.

Parin kärrin yhteisrynnäkkö/kärri ja dragon prinssit kimpassa pieksee ihan mukavasti bokseja (ei sitä boksia joka regeneroi tai jossa on tappeleva vampyyri), pari velhoa rullilla ja muilla rojuilla pitää taikuudet aisoissa. VC ei tee uusia yksikköjä (okei tsompeja ja hosteja, niitä ei nyt lasketa), tapat siis yksikön loppuun asti niin kyllä ne siitä vähenee, yks tappo sieltä täältä ei lämmitä. Pelolta suojaava banneri on aika jees, white lioneille tottakai. katot vähän mihin tappeluihin meet ja millasella voimalla, kyllä se siitä. Ekoissa peleissä kuuluukin hävitä, eihän se nyt olisi mistään kotoisin jos heti voittaisi? ;)

Vähän tarkemmin kun kertoo että mikä meni vikaan, niin siinä kirjoittamisen ohessa saattaa tajuta jo itsekin. "Kaikki vaan kuoli apua"-hätähuudot toki on sydäntäraastavaa luettavaa mutta niihin on ah niin vaikea vastata.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Arykles
Viestit: 7
Liittynyt: To 27.08.2009 22:22
Paikkakunta: Utajärvi

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Arykles »

No yksi asia mihin tökkää on taikuus. Sitä kun yrittää tehä jotain taikaa niin vastustaja yksinkertaisesti dispellaa sen, eikä sitä taikaa sitten voi yrittää taikoa uudestaan. Niitä power dicejä ei kuitenkaan hirveästi kehtaa ruveta nakkelemaan, kun misfiren todennäköisyys kasvaa. Tosin myös irresistable force... Vihollisen taikojen dispellaus onnistuu taas helpommin, kun High Elf Magesta saa sen +1 tulokseen ja VC pelaaja ei hirveästi rupea noppia pelkkään peruszombitaikaan satsaamaan.

Eli siis lähinnä noppatuurista mulla pelit on hyvinkin riippuvaisia. Tai no niin kai kaikilla, mutta tuntuu, että kaikki omat hitit, woundit ja armoursavet epäonnistuu kun taas vastustaja mäiskii menemään.

Mitenkä mageilla sooloilu? Onko se erityisen kannattavaa? Liikkuminen helpottuisi, mutta ne kuolee kyllä sitte helpommin jos sattuvat väärään paikkaan. Shield of Saphery tai Fury of Khaine paljon auta enää lähitaistelussa.

Ja tuo VC:n kärry, joka imee power dicejä, alkoi ottamaan päähän. Kärrynähän se olisi hyvinkin alttiina lohikärrmeen iskuille?
War. It's fantastic.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Oberon »

No ei se kärri ihmeitä imeskele kun liikkuu kärryjen tapaan sen 8" vuorossa (ei tainnu olla barded steedejä ne hepat) ja ryystää noppia vaan siitä vierestä eikä sentäs koko kentän alueellta... Tähtimato on todella hyvä sitä kärriä vastaan, joo. Samoin ihan noble/mikälie starlancella.

Jos taika on hyvä, niin kyllä sitä pitää uskaltaa heittää usealla nopalla. kahdella kolmella tai jopa neljällä jos tuntuu että pitäis saada läpi. Maagit on ihan hyviä vaikka ottais ne vaan puolustukseen, helffit kun on siinä erityisen hyviä. Elä ihmeessä sooloile niillä, varsinkaan jos vihulla on skirmaajia/ammuntaa jolla ampua sitä velhoa/taikoja joilla hyökätä siihen vaikka olisit piilossa. Metsä on aika jees mutta ei aina sekään ole varma paikka. Haikkarien taiat harvemmin on niiiiin kovia, että häviäisit pelin jos et jotain taikaa saa läpi, toki ne auttaa todella paljon. VC-vastainen vinkki: ota high magic, viskot vaan drain magicia kolmella nopalla, kyllä se joskus menee läpi ja siinä oli sitten se seuraava magic phase sitten kanssa.

Haltioilla ei pahemmin rerolleja ole saatavilla kuin ld-pohjaisiin testeihin, pitää vaan ottaa paljon noppia heitteleviä juttuja, jolla on jo valmiiksi kovat statit, ja mielellään vielä pelata ne korttinsa silleen ettei ees tartte heittää kovin hyvin että voittaa. Elä mee edestä yhdellä yksiköllä jonka tarviis tappaa kaikilla iskuillaan voittaakseen, ei siitä tuu mitään. Kyljestä yksikin tappo riittää joskus, ja välillä riittää ettei kuolekkaan itse.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Arykles kirjoitti:Erään toisen pelin, joka oli kyllä noloin ikinä, hävisin goblineille uskokaa tai älkää... Fanaticit ja chukat repi armeijani kappaleiksi.
Goblineita vastaan pelatessaan käytetään HE:n parasta yksikköä : Suurta Kotkaa. Mahdollisimman äkkiä pyrähdät kotkalla laukaisemaan fanaatikot liikkeelle, ja siellähän pörräävät joko gobbojen edessä tai tekevät yksiköihin reikiä, heh heh. Chuckaan tehoaa sama lääke, toinen kotka irrottaa fanaatikkoja, ja toisella uhataan sukkia. Yksi sukka ei kovin todennäköisesti kotkaa teurasta, joten vihollinen saa tuhlata useamman nuolen kotkaan, ja jos ei osu, niin sitten on sukalla hengen lähtö lähellä. Ja tällä aikaa jokin muu HE yksikkö pääsee lähestymään kaikessa rauhassa.
Avatar
Arykles
Viestit: 7
Liittynyt: To 27.08.2009 22:22
Paikkakunta: Utajärvi

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Arykles »

Kiitoksia hyvistä neuvoista!
War. It's fantastic.
Titius Pullo
Viestit: 48
Liittynyt: Pe 17.07.2009 18:06

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Titius Pullo »

Eikö sukkia voisi koittaa hiljentää varjosotureilla?
Derivointi on miesten touhua.
Avatar
Arykles
Viestit: 7
Liittynyt: To 27.08.2009 22:22
Paikkakunta: Utajärvi

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Arykles »

Ne tuppaavat kuolemaan ennen kuin ehtivät sinne asti.
War. It's fantastic.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Arykles kirjoitti:Ne tuppaavat kuolemaan ennen kuin ehtivät sinne asti.
Mihin ne muka goboilla voisivat kuolla? Depotat ne scoutilla johonkin jossa ne on kaukana mahdollisista fanatikeista, tai sitten vedät kotkalla ne fanat esiin. Tämän jälkeen ainoa joka voi ne saada kiinni on magia ja fasti, mutta fasti nyt ei niille oikein mitään voi.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Fast reform ja pewpew jousilla? Ei kaikki pistä boltteria/sotakonetta myäskään sellaiseen paikkaan jonne scoutit pääsisi hyökkäämään, boksien väleihin niinku.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Arykles
Viestit: 7
Liittynyt: To 27.08.2009 22:22
Paikkakunta: Utajärvi

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja Arykles »

Niillä Shadow Warrioreilla ei tosiaan pääse lähelle Chukkia ilman, että SW:t kuolee. Scouttaaminen ei onnistu kun chukat on sijoitettu nurkaan ilman suojaa ympärillä. Ja oikeasti, Goblinit niittää mun haltioita kuin heinää muutenkin. Taidan olla vain huono.
War. It's fantastic.
[duskwalker]
Viestit: 91
Liittynyt: Ti 16.10.2007 14:53
Paikkakunta: Kangasala, siinä tampereen vieressä

Re: High Elfit ottaa ankarasti turpaan

Viesti Kirjoittaja [duskwalker] »

Arykles kirjoitti: Taidan olla vain huono.

Kaikki ottaa turpaan aluksi, sitten kun opit kaikkia hienoja kikkoja niin sit homma hoituu.
( kokemuksella VC pelaaja joka otti aina turpaan empireltä.)
The four shall take their place amongst the stars
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”