Tässä tulee oma aloittelijan mielipiteeni: Kuten jo sanottu, tähdet ovat sutaistun näköisiä. Osa näyttää vaalean sinisiltä, osa valkoisilta. Hatun valkoinen nauha näyttää enemmänkin vaalean siniseltä. Sen suttuinen reunan maalaus osui ensimmäisenä silmiini. Jotenkin sininen jää tylsäksi, sitä voisi ehkä piristää lisäämällä siihen eri värisävyjä varjoihin ja valoihin, kuten
tämän otuksen ihossa on tehty. Ei kuitenkaan ihan noin voimakkaasti. Kannattaisi ehkä lisätä vielä kontrastia ja miettiä tarkemmin mihin kohtiin tulee varjoja. Valo tulee ilmeisesti ylhäältä päin, mutta varjoa ei juuri näy esim. kaavussa kirjojen alla.
Edit: Vasemmanpuoleisessa kuvassa kaavun alimmainen laskos on hilightattu reunastaan, kun valo oikeastaan tulee ylhäältä laskoksen päälle. Metalli tai joku kiiltävä silkki voisi heijastaa valon noin, mattapintaisempi kaapu ei. Samassa laskoksessa kirkkain kohta katkeaa yllättäen tähden kohdalla, mutta jatkuu taas sen jälkeen.
Lattian kivetys jotenkin näyttää siltä, että tasaiseen lattiaan on paineltu uria. Se ehkä johtuu siitä, että vaikka kivien raot ovat vaihtelevia, ne ovat sitä symmetrisesti. Tämän huomaa varsinkin vasemmanpuoleisessa kuvassa, velhon vasemman jalan edessä olevissa raoissa. Jossain kivessä voisi olla esim. vähän pyöristynyt kulma. Lattian väri on myös tylsä, siihen voisi koittaa laittaa aavistuksen verran vaikka pergamentin sävyä pintaan, niin se sitoutuisi paremmin samaan kokonaisuuteen figun kanssa. Kannatan skrolleja lattialle -ideaa, yksikin jo riittäisi.
Olisi kiva nähdä vielä kasvot paremmasta kulmasta. Livenä niitä kuitenkin niitä katsoisi kohtisuoraan edestä. Ehkä lakin lierikään ei näyttäisi niin tylsältä vähän eri kuvakulmasta, kun huomio kiinnittyisi enemmän kasvoihin. Myös tummempi lakin lierin alapinta voisi viedä siitä huomiota pois, ja samalla kehystäisi kasvoja vielä paremmin huomiota kiinnittäväksi.
Tulipa paljon kaikkea negatiivista sanottua, vaikka figu ei oikeasti ole mikään huono. Mielestäni on muuten erittäin hyvä, että tässä sarjakuvatyylissä velhon oppipojallakin on kirkkaan väriset vaatteet.