MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Helsingin peliporukka

Valvoja: Peliporukkavalvojat

Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Elikkäs kuten otsikkokin jo vihjailee, on Marginaalipelien basaari päättänyt järjestää pääkaupunkiseudun figuilijoiden iloksi syyskampanjan, jossa pelataan warhammer fantasy battlea 8. edikan säännöillä. Kampanjaa on tarkoitus pelata Marginaalipelien basaarin kerhoaikana eli tiistaisin ja torstaisin klo. 16.30-21.00 nuorisokeskus Hapessa. Lisätietoja paikalle löytämiseen ja muutakin infoa kerhosta löytyy tuolta.

Kampanjan on tarkoitus alkaa tosiaan 14.9. ja kestää yhteensä viisi viikkoa, ja jokaiselle viikolle meikäläinen kehittelee jonkin enemmän tai vähemmän veikeän kampanjaskenaarion, ja kaikkien osallistujien olisi tarkoitus pelata ainakin yksi peli kyseistä skenaariota kyseisellä viikolla. Ainoastaan jokaisen pelaajan pelaama viikon ensimmäinen peli lasketaan viralliseksi kampanjapeliksi, mutta mikään ei tietenkään estä pelailemasta viikkoskenaariota tai jotain muuta ihan vain huvikseen kerholla. Pelin voittamisesta saa skenaariosta riippuen jotain veikeää bonusta tulevaan/tuleviin peleihin. Se, että tietää, ettei pääse jollain viikolla pelaamaan ei vielä ole mikään este kampanjaan osallistumiselle, sillä voihan pelin aivan hyvin pelata jo edellisellä tai seuraavalla viikolla, koska kerhoaikaa pitäisi olla jokseenkin runsaasti pelattavien pelien kokoon nähden, ja kerhopäiviä on kuitenkin kaksi viikossa.

Pelien pistemäärät alkavat 500 pisteestä ja luikertelevat kampanjan kuluessa n. 1500 pisteeseen, joten tämä on loistava tilaisuus alkaa pelailemaan vastahankituilla Island of Blood napeilla ja kasailla ja hommailla vähän lisää armeijaa kampanjan edetessä, tai tulla opettelemaan muuten vain uuden edition sääntöjä rennossa ilmapiirissä. Kampanjan loppupuolen pelien pistemääriä on tarkoitus vielä katsella tarkemmin sen jälkeen, kun tiedetään kuinka paljon osallistujilla oikein on pelinappuloita, ja skenaarioista voidaan kyllä tehdä sellaisia, että ne jopa sallivat jollain asteella erikokoistenkin armeijoiden kohtaamiset, joten se, että figuja löytyy vain n. 1000p armeijaan ei ole vielä mikään pakottava syy jäädä pois. Minkäänlaista maalaus- tai muutakaan pakkoa ei käytettäviin figuihin varsinaisesti liity, mutta onhan se mukavaa, jos ei ihan tyhjillä baseilla pelata ja vastustajakin näkee napista, mitä se esittää.

Kampanjaan on suotavaa ilmoittautua etukäteen esimerkiksi vastaamalla tähän ketjuun, jotta osaamme arvioida paikalle saapuvien pelaajien määrää ja reagoida asianmukaisesti. Myös kysymyksiä voi mielellään esittää.

Fluffia ja skenaariot

Eräänä iltana joitain viikkoja aiemmin horisonttiin merelle Arabyn rannikon edustalle ilmestyi mystinen valopylväs. Tämä valo näkyy kauas Tilean ja Estalian rannoille asti, eikä siis ole laisinkaan yllättävää, että kaikki vanhan maailman mahdit ovat jo saaneet tiedon mystisestä ilmiöstä ja niistä jokainen valmistautuu lähettämään omat retkikuntansa selvittämään valon alkuperää, ja luultavasti kukaan matkalle lähtijöistä ei ole järin innokas jakamaan valon lähteestä mahdollisesti löytyviä rikkauksia tai mahtavia voimia.
Valitettavasti ihmiset eivät ole ainoita, jotka ovat päättäneet saapua paikalle valon houkuttelemana. Haltioiden laivastot ovat myös havainneet ilmiön myös jo aikaa sitten ja ovat lähestymässä saarta kovaa vauhtia, ja kuka tietää, mitä muita pimeitä ja mystisiä voimia paikalle ilmestyykään.

1. Skenaario - Maihinnousu
Mystistä valoa säteilevän saaren rannat ovat enimmäkseen jyrkkiä kallioita. Mahdollisia maihinnousupaikkoja ovat ainoastaan muutamilta kohdilta löytyvät hiekkarannat, joten ei ole laisinkaan yllättävää, että useat saarelle yrittäjät päätyvät rantautumaan samoille rannoille ja ystävällisyys ei jostain kumman syystä näissä tilanteissa ole varsinaisesti käsin kosketeltavissa.

-Pelit pelataan käyttäen 500p normaaleja armeijoita lukuunottamatta, sitä että armeijan minimiyksikkömäärä on kaksi eikä kolme yksikköä.
-Koska taistelu käydään kapealla rannikkokaistaleella, jota rajaa toiselta puolelta meri ja toiselta puolelta hiekkarannasta nousevat kalliot, noudattaa skenaario sääntökirjan Battle for the pass -skenaarion sääntöjä muutamin poikkeuksin.
-Pelialue on vain 24''x48'', ja pelaajat todellakin deployaavat lyhyille sivuille.
-Johtuen siitä, että armeijat joutuvat nousemaan maihin ja järjestäytymään nopeasti taisteluun. Cavallary, monstrous cavallary, monsters, chariots ja war machines yksiköt eivät aloita peliä normaalisti kentältä vaan saapuvat kentälle vuoron kaksi alussa. Kentälle saa saapua ainoastaan pelaajan omalle deployment zonelle joko merenpuoleiselta sivulta tai pelialueen lyhyeltä sivulta. Kentälle saapuva yksikkö käyttäytyy kuin olisi pursuitannut ulos edellisellä vuorolla.


2. Skenaario - Mystinen raunio

Retkuekuntien noustua maihin enemmän tai vähemmän menestyksekkäästi, alkaa vaivalloinen matka vaikeassa maastossa kohti saaren keskustassa näkyvää valopilaria. Matkaa ei kuitenkaan ehditä taittaa kauaa, kun retkueet kohtaavat ensimmäiset rauniot. Akateemisesti valistuneemmat retkikuntien jäsenistä osaavat kertoa, että rauniot eivät muistuta mitään ihmisten tai haltioiden rakentamaa ja vaikuttavat todella vanhoilta. Raunioiden seasta löytyy suhteellisen hyvin säilynyt temppeli, ja vaikka mystisen valon salaisuuden selvittämisen houkutus on suuri, eivät retkueet kuitenkaan viitsi ohittaa tätä mahdollisuutta löytää rikkauksia tai voimallisia artifakteja.

- Pelit pelataan käyttäen 800p normaaleja armeijoita
- Skenaario noudattaa sääntökirjan Watchtower skenaarion sääntöjä lukuisin poikkeuksin
-Tornin sijaan käytetään jotain soveliasta rauniota, joka lasketaan impassable terrainiksi
-Rauniolle randomoidaan joitain veikeitä ominaisuuksia sivun 124 mystical monuments osiosta. Randomoinnin pelaajat saavat suorittaa haluamallaan tavalla.
-Koska raunioihin ei voi mennä sisälle, voi niitä hallita viemällä lipullisen yksikön alle 5 tuuman päähän rauniosta. Tämä on ainoa tapa hallita raunioita riippumatta siitä mitä sääntökirjan skenaariolla on sanottavana asiasta.
-Jos molemmilla pelaajilla on lipullinen yksikkö 5 tuuman sisällä rauniosta, kumpikaan ei hallitse sitä.
-Jos vain toinen pelaajista voitti edellisen kierroksen skenaarion hän automaattisesti kontrolloi rauniota pelin alussa. Muussa tapauksessa pelaajat heittävät noppaa ja suuremman silmäluvun saanut kontrolloi rauniota pelin alussa.
-Koska raunioon edelleenkään ei pelissä voi mennä sisälle, saa raunioita pelin alussa kontrolloiva pelaaja sijoittaa deploymentin alussa mielivaltaisen kokoisen core infantry yksikön 5 tuuman etäisyydelle rauniosta omalle kenttäpuoliskolleen sen sijaan, että laittaisi sen raunion sisään.
-Muilta osin käytetään sääntökirjasta löytyviä skenaariosääntöjä.

Skenaarion voittanut armeija löytää raunioista maagisen esineen, jota voi käyttää tulevissa taisteluissaan. Tämä toimii siten, että pelaaja saa tulevissa peleissä ottaa armeijaansa yhden ylimääräisen korkeintaan 25p arvoisen taikaesineen, jota ei lasketa mukaan armeijan kokonaispistemäärään. Tämä esine toimii muuten täysin kaikkien sääntöjen mukaisesti ja se voidaan valita joko armeijan omista esineistä tai common magic itemeistä.

3. Skenaario - Väijytys metsässä


Tutkittuaan raunion ja löydettyään sieltä maagisen hilavitkuttimen retkikunta jatkaa ripeään tahtiin kohti valopilaria ottaakseen kiinni raunion tutkimisessa menetetyn ajan. Kiire kuitenkin kostautuu, koska etukäteistiedustelun laiminlyönnin vuoksi retkue ei huomaa väijyksiin puiden siimekseen asettunutta vihollista.

-Pelit pelataan 1000p armeijoilla
-Jos vain toinen pelaajista voitti edellisen skenaarion, hän on puollustaja tällä kierroksella. Muussa tapauksessa pelaajat heittävät noppaa ja hävijäjä puollustaa.
-Puollustava pelaaja asettaa kaikki yksikkönsä siten, että ne ovat ainakin osittain kentän pitkän keskilinjan päällä ja katsovat kohti jompaa kumpaa kentän lyhyttä sivua. Tämä sen takia, että armeija on marssimassa jonomuodostelmassa ja on täysin valmistautumaton tulevaan hyökkäykseen.
-Hyökkäävä pelaaja ei aseta lainkaan yksiköitä kentälle lukuunottamatta halutessaan scoutteja. Vanguard säännön omaavat yksiköt saavat myös tehdä ennen pelin alkamista halutessaan vanguard liikkeensä mitaten haluamastaan pelikentän pitkästä sivusta, ikäänkuin olisivat aloittaneet liikkeensä juuri alueen ulkopuolelta.
-Hyökkäävä pelaaja saa ensimmäisen vuoron ja voi liikkua jokaisella yksiköillään sisään haluamaltaan pitkältä sivulta reinforcements sääntöjen mukaisesti. (Sama kuin pursuit off the table)
-Pelin voittokonditiot ovat samat kuin Blood and Glory skenaariossa.

Jos joku kokee, että skenaarion säännöt sorsivat juuri hänen armeijaansa brutaalisti julmemmin kuin kaikkien muiden armeijoita, saa valittaa, mutta pidätän itselläni oikeuden jättää valitukset huomiotta.
Viimeksi muokannut Myyra, Ti 28.09.2010 12:01. Yhteensä muokattu 7 kertaa.
Hedelmäpeli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1181
Liittynyt: Ma 12.04.2004 17:11
Paikkakunta: Rastila/Riihimäki

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Hedelmäpeli »

no niin kaikki vaan mukaan. pelipöytiä löytyy tarpeeksi isommallekkin porukalle.
Elämä on Peliä, koskaan ei tiedä mitä kohdalle pyörähtää.
Avatar
Kheirakh
Viestit: 175
Liittynyt: Ma 29.11.2004 22:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Kheirakh »

Jei! :D Olen mukana. Milloin kampanja alkaa tarkalleen ottaen?
If the apocalypse comes, beep me.
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Kheirakh kirjoitti:Jei! :D Olen mukana. Milloin kampanja alkaa tarkalleen ottaen?
14.9.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Lassek »

No helvetti, mä aioin jotain samankaltaista alkaa ehdotteleen, mutta edelleni ehdittiin.

Eli eiköhän sitä tähän voi surutta ilmoittautua meeduun.

Bretit ja chaos ois nyt valittavina väsättäviksi, katellaan. Ekoista saa kyllä ainakin 2500p lopulta ja jälkimmäisistä määttiijjä... varmaan saman verran.
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Meitä taitaa nyt olla jo noin 5. Lisää vaan populaa mukaan mielellään. Ens viikolla alotellaan.
Drak
Viestit: 1581
Liittynyt: Su 16.04.2006 16:15
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Drak »

Meikäläinen voisi vaikka tulla mukaan, pääsisihän ainakin (toivonmukaan) pelaamaan muitakin kuin helffejä vastaan :), armeijana toiminee WoC taikka julmat rottamiehet.
Avatar
Varjomies
Viestit: 276
Liittynyt: Ke 14.08.2002 18:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Varjomies »

Mukana ollaan, eli hurjat 500 p. ensi tiistaina?

Mites tuo fluffi ja/tai karttaosuus kampanjassa? Onko jotain tiettyä teemaa mitä tavoitellaan näin alustavasti vai olisiko peräti jokin resurssipohjainen tiedossa? Monissa aikaisemmissa FB:n sääntökirjoissa ja ainakin 5. ed. Battle Bookissa on D100-taulukko erinäisistä kylistä, velhotorneista, silloista, jne. joiden omistus vaikuttaa armeijanrakennukseen. Voisi olla vänkää ja hauskaa jos kaikki pelaajat tiedostaisivat mahdollisen epätasapainon mitä mukana tulee. Ihan vain idea jos ei kaikkea ole mietitty loppuun. :)

- Jami
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Ai saakeli, tulee muuten hirmunen kiire sutia.
Avatar
ohris
Viestit: 683
Liittynyt: To 20.11.2008 09:30
Paikkakunta: Vantaa

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja ohris »

Joo kyllähän sitä vois mukaan lähteä. Ei kun nostamaan kuolleiden armeijaa!
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Kampanjasta ei tule karttapohjainen, koska karttapohjainen kampanja vaatii aika kovaa sitoutumista kaikilta osallistujilta ja sen täytyisi kestää aikatavalla pitkään, jotta kartan käyttö olisi mielekästä. Tarkoituksena on siis pelata ainakin alkuun vain viisi erilaista skenaariota, joihin kirjoittelen joitain veikeitä erikoissääntöjä ja mukavaa fluffia, jolla koitan jopa jotenkin liittää skenaariot toisiinsa. Fluffilta ei kannata odottaa mitään kovin suuria ihmeitä ja siitä tulee aika geneeristä, koska fabamaailma on siinä mielessä masentava, että esimerkiksi liskoja, tomb kingejä ja wood elffejä on aivan täydellisen mahdotonta laittaa taistelemaan keskenään samassa kampanjassa fluffillisesti.

Ensimmäinen peli siis on tosiaan 500p ihan normaaleilla armeijanrakennussäännöillä, joskin tomb kingien ja bretonnian tarvitsee kummankin ottaa vain yksi sankari armeijaansa. Tk:n tapauksessa lichepriest toimii armeijan kenraalina ja hierophanttina samaan aikaan ja bretit voivat jättää pakollisen lipunkantajansa kotiin. Jos jollain muullakin armeijalla tulee ylitsepääsemättömiä ongelmia tuottaa laillinen lista niin kysykää, mitä asialle voisi tehdä.

Koitan tuottaa tarkempia yksityiskohtia skenaarioon ja fluffiin liittyen viimeistään viikonloppuna.
Avatar
Warchef
Viestit: 2233
Liittynyt: Su 11.03.2007 20:19

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Warchef »

tätä vois jopa ihan harkita, tosin torstait on kaikki mahottomia kun koulu loppuu klo 16 ja sinne pääsemiseen menee oma aikansa

tarkotus muuten pitää tossa 500p peleissä toi kolmen yksikön minimi? meinaan et haltioil tekee vähä tiukkaa ottaa kolmee yksikköö ja sankarii rajottamatta kauheesti eri kokoonpanoi
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Pelin voi käydä pelaamassa ihan oman valintansa mukaan tiistaina tai torstaina tai vaikka molempina, jos tuntuu siltä että haluaa pelata monia pelejä joka viikko. Periaatteessa "vaatimuksena" on kuitenkin vain se, että koettaisi pelata jokaisen kampanjan skenaarion ainakin kerran ja mielellään vielä oikealla viikollakin.

Mitä tulee tuohon kolmen yksikön minimiin sitten, lienee parempi, että sovitaan, että tuossa 500p pelissä on vain kahden yksikön minimiraja kolmen sijaan.
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Ensimmäiseen viestiin tullut pörröä.
Avatar
Varjomies
Viestit: 276
Liittynyt: Ke 14.08.2002 18:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Varjomies »

Uu, fluffia, nyt innostuin. :)

Tässä omaa jatkoksi:

"Ei kulunut kahta auringonkiertoa pidempää kun uutiset oudosta valosta Arabyssa tavoittivat myös Keisarillisen suurtilallisen paroni Maximin korvat. Ahneena kauppamiehenä ja häikäilemättömänä oman edun tavoittelijana (ja tarpeen vaatiessa hartaana Sigmarin palvojana) arvon paroni muistutti enemmän tilealaista koronkiskuria kuin jalosukuista averlandilaista, ja haistaessaan rikkaudet paroni Maxim oli enemmän kuin toiminnan mies.

Muutamaa kirjekyyhkyä ja omistajaa vaihtavaa kultapussia myöhemmin saatiin ennätysajassa kokoon joukko aseistettuja vapaaehtoisia sekä oman talon kaartia. Onnekkaasti kuin tilauksesta löytyi myös muutama merikelpoinen pursi karskeilla kapteeneilla valmiina lähtöön kohteina juuri tuo omituinen valoilmiö, jonka kutsu hypnotisoi katsojansa kuin arabylaisen vatsatanssijan liikkeet.

Rajusta merenkäynnistä huolimatta Maximin miehet olivat huomanneet yhtä jos toistakin purtiloa rantautumassa lähelle heidän maihinnousupaikkaa, mutta onneksi paronin miehistö oli ensimmäisten joukossa kuivalla maalla. Olisi juuri sopivasti aikaa muodostaa tuliasema ja toivottaa tervetulleeksi ruudinkatkuisille teekutsuille kuka tahansa uusi tuttavuus..."
Avatar
Kheirakh
Viestit: 175
Liittynyt: Ma 29.11.2004 22:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Kheirakh »

Kuulostaa hyvältä. Jos nyt oikein ymmärsin, niin joka viikko pelataan yksi osa kampanjaa, joten se kestänee 5 viikkoa?

Omaa fluffia:
"Baleron Vek, muinainen mutta kaunis pimentohaltiavelhotar katseli purppuraisesta kristallipallostaan kun alempien rotujen alkeelliset laivat lipuivat hiljalleen kohti mystistä saarta, joka oli ilmestynyt kuin tyhjästä maailman kartalle ja joka kätki sisälleen muinaisia aarteita ja salaisuuksia. Velhotar tiesi, että juuri hänen oli saatava haltuunsa saarelle kätketyt voimat, koska vain siten hän pystyi varmistamaan, että voittaisi rasittavan veljensä Tyrilonin valtataistelussa Vekien huoneen perimisessä. Hän ei voisi palata Naggarothiin ja Klar Karondiin ilman jonkinlaista jokerikorttia ja nyt sellainen oli ilmestynyt hänen eteensä kuin taikaiskusta.
Baleron oli viekas ja kokenut tällaisten haasteiden tullessa eteen ja hän oli varautunut kaikkeen, ennen kuin muut likaiset ja ahneet vallantavoittelijat pääsisivät saarelle primitiivisine aikeineen. Velhotar oli nimittäin ennalta lähettänyt etujoukkoja luotetuimman luutnanttinsa Ymrielin kera turvaamaan pimentohaltioiden pääarmeijan saapumisen ja eliminoimaan kaikki mahdolliset uhat. Nyt hän saattoi rauhassa tarkkailla tilannetta siemaillen kääpiönverellä maustettua viintään samalla kun hänen laivastonsa lipui majesteettisena kohti Vanhaa Maailmaa ja Arabyn rannikkoa."
If the apocalypse comes, beep me.
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Kheirakh kirjoitti:Kuulostaa hyvältä. Jos nyt oikein ymmärsin, niin joka viikko pelataan yksi osa kampanjaa, joten se kestänee 5 viikkoa?
Tämä on suunnitelma - kyllä. Mikään ei tosin varsinaisesti estä jatkamasta pitempäänkin, jos ihmisillä riittää kovin kiinnostusta ja ei haluta mitään muuta veikeätä häppeninkiä kehittää kerholla. Alustavasti kuitenkin tuo 5 viikkoa.
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Huomenna pelataan ekat pelit. Toivottavasti saadaan paljon populaa paikalle. Vielä ehtii hyvin päättää hyppäävänsä mukaankin.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Re: MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Tuun huomenna ukkojen kanssa. Eipä noita ehtinyt maalata, kun oli kiireisempi proggis edessä... tosin se sentään ei ole enää tiellä.
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Re: MBB:n faba syyskampanja Island of Light 14.9. alkaen

Viesti Kirjoittaja Myyra »

No en mäkään varmaan ole saanut huomiseen mennessä vielä 500p haltioita maaleihin, mutta ei se mitään.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Helsinki”