Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Niitä ittiänsä.
Avatar
Akkli
Viestit: 51
Liittynyt: Pe 07.03.2008 21:05
Paikkakunta: Forssa

Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja Akkli »

Company HQ
-Panzerfaust
-85 pts

Gepanzerte Panzergranadier platoon(3x squads)
-Panzerfaust
-285 pts

Gepanzerte Panzergranadier platoon(3x squads)
-Panzerfaust
-285 pts

2 8,8cm PaK 43
-235 pts

5 StuG G
-475 pts

3 Sd Kfz 10/5 AA gun platoon
-90 pts

15cm howitzers (2 sections)
-340 pts

Gepanzerte Mortarplatoon(2 sections)
-200 pts

=1995 pts


Kyseessä on siis ensimmäinen FoW armeijalista, jonka pohjalta olisi aikomus hannkia ja maalata joukot. Listassa haluaisin pitää PaK 43 tykit, Panzergranadierit ja 15cm Howitzerit, koska olen jo hankkinut ne. Muuten joukkoja voikin sitten muutella aikalailla miten haluaa. Pari kysymystä olisi kuitenkin koskien listaani:
- Kummalle löytyy enemmän käyttöä Stugeille vai jos ne vaihataisi Panzer IV:ksi?
- Ostinko siis tuolla 235 pisteellä 2 sectionia PaK 43 vai vain 2 tykkiä?
- Kummat Junkersseista on parempia 87G vaiko 87D? Näillä haluaisin etenkin tuhota vastustajan panssareita, koska panssarin torjuntaa on muutenkin niin vähän.

Armeijan edistymistä voi seurata gallerian puolella vaikka päivitänkin kovin harvoin. Onko lista kuitenkin laillinen? 80 pisteellekin voisi löytyä vielä jotain käyttöä, saattapi mennä panssarin torjunnan vahvistamiseen...
Viimeksi muokannut Akkli, Ti 11.01.2011 18:02. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
''Details make perfection, but perfection is not a detail''
Figut
Maasto ja kenttä
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Re: Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja Zekta »

- Tämä hieman riippuu käyttötarkoituksesta. Pnz IV:llähän on Stugiin verrattuna etuna pyörivä torni ja yksi lisä MG, joka tekee siitä hieman soveltuvamman myös jalkaväkeä vastaan.
- En nyt osaa suoraa vastausta antaa ilman omaa kirjaa, mutta näet sen aika selkeästi omastasi. Kirjassa asia esitetään niin että annetaan pistemäärä ja mitä sillä pistemäärällä saa esim. 235 2 sections. Se mitän yksi section tarkoittaa voit sitten tarkistaa siitä vieressä näkyvästä kaaviosta.
- Armeijan Anti-Tank on mielestäni liian hatara jos se perustuu lentokoneisiin. Nämä kun eivät tule aina edes paikalle ja tuhokin on aina hieman arpapeliä. Saksalaisilla jättäisin lentokoneet hangaareihinsa.

Noista lentokoneista irtoavilla pisteillä voisit vahvistaa noita jääkärijoukkueitasi. Itse olen huomannut GePnzerte-jääkäreiden tarvitsevan kaiken massan mitä ne vain voivat saada. Ideaalihan olisi saada molemmat joukkueet täyteen ja komennolle panssarinyrkit. Jos tämän haluat tehdä, niin ottaisin seuraavaksi pisteitä pois Pnzwerfereistä, sillä yksi arty tällaiseen listaan riittää omasta mielestä.

Muuten näyttäisin IMO ihan pelattavalta.

- Arttu
popo
Viestit: 320
Liittynyt: To 07.10.2004 21:20
Paikkakunta: Espoo

Re: Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja popo »

Onkohan tämä lista tehty fortress europesta? Ainakin panzerwerfereiden pisteet ovat kovin kummaliset. Myöskin koska pelaat gepanzerte listaa täytyy sinun artillery patterisi olla motorised taikka armoured artillery. Pak43 taitavat kuitenkin olla oikein.

Kuten on jo todettu haluat panzergrenadierisi mahdollisimman isoiksi ryhmiksi mielellään ne panzerfaustit mukanaan. Menetyksiä tulee kuitenkin kovin paljon niin olisi hyvä, jos joukoillasi olisi kestävyyttä. Kun hyökkäät haluaisit mielellään vihollisen jalkaväen smoke bombarmenttiin ja pinniin, jotta vihollisen defensive fire on tehotonta. Olisi sääli, jos joutuisit käyttämään raskaat haupitsisi vihollisen savuttamiseen. Ehdotankin siksi, että vaihdat panzerwerferit halpaan ja hyvin savuttavaan gepanzerte mortar plaatoonaan.
Anti-air on hyvä, koska mikään muu ei ****ta enemmän kuin se, että menetät halftrackit aikaisessa vaiheessa peliä.
Itse tykkään pitää panssari tukeni mahdollisimman raskaana, koska muun armeijan panssarit ovat niin kovin heikkoja. Se auttaa siinä, että pystyt turvallisemmin haastamaan vihollisen panssareita ja siinä, että kaikkea ei tarvitse piilottaa metsienyms. taakse.
Avatar
Akkli
Viestit: 51
Liittynyt: Pe 07.03.2008 21:05
Paikkakunta: Forssa

Re: Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja Akkli »

Kiitoksia kommenteista.

Listaa muokaatu aika urakalla. 15cm tykit ja Junkerssit otin pois. Smoke bombardmenttia varten otin juuri nuo Gepanzerte mortarit. Koska howitzerien piti lähteä, niin päätin laittaa isomman Werfer ryhmän. Panzergranadierien ryhmat ovat nyt täynnä ja Panzerfaustit mukana. Panzerschreckiin ei riitänyt kuitenkaan pisteita ja päätin kuitenkin laittaa niillekin Panzerfaustit. StuGeja en vaihda Panzer IV:eiksi, sillä ovathan nuo hieman paremmin panssaroituja joka tekee niistä hieman parempia vastustajan panssarijoukkoja vastaan.

Ja kyllä, tämä on Fortress Europesta.
''Details make perfection, but perfection is not a detail''
Figut
Maasto ja kenttä
popo
Viestit: 320
Liittynyt: To 07.10.2004 21:20
Paikkakunta: Espoo

Re: Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja popo »

Onkohan minut ymmärretty väärin artilleryn kohdalla. Voit toki käyttää 15 senttisiä haupitseja, mutta niiden pisteet olivat muistaakseni väärin. Yritin siis selittää, että jos haluat 15cm howitzereita käyttää, täytyy niiden olla motorised artillery batterysta otettuna artillery batteryn sijaan, koska gepanzerte lista saa joko motorised tai armoured artillery batteryn. Artillery ja motorised artillery batteryn erohan on 10 pistettä ja hevos vetojuhtien vaihtuminen traktoreihin. Howitzerien ei siis täydy lähteä. Itse asiassa ottaisin varmaankin ennemmin haupitsit verrattuna panzerwerfereihin johtuen niiden suurremmasta tuhovoimasta liikkumattomaan kohteeseen nähden.
Avatar
Akkli
Viestit: 51
Liittynyt: Pe 07.03.2008 21:05
Paikkakunta: Forssa

Re: Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja Akkli »

Kiitos korjauksesta. Werferit vaihettu 15cm haupitseihin
''Details make perfection, but perfection is not a detail''
Figut
Maasto ja kenttä
Avatar
Nicodemus von Traube
Viestit: 459
Liittynyt: Ti 17.05.2005 15:54
Paikkakunta: Kiuruvesi

Re: Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja Nicodemus von Traube »

Länsiliittoutuneita vastaan näyttää mielestäni oikein kivalta kokoonpanolta! Itse diggailen kyllä PaK43:sia, pitäisi melkein hankkia itsellenikin lisää, niillä nöyryyttääkin sitten vaikka neukkujakin. Antitankkikyky on hyvissä käsissä kyllä noitten stugien, 15 cm haupitsien ja PaK43:sten välissä. Jalkaväkeä kurmottaa puolitelojen konnareilla eikä luulisi kenenkään tunkevan lentokoneita noitten kolmen it vaunun viereen (ja kun gepanzerteilla on omat aamg:t niin nekin on aika turvassa eli roikota ilmatorjuntaa stugien tai pakkien luona)

Olikos tuossa 2 sectionin gepanzertessa neljä putkea morttareita? Jos oli, niin niitä voisi laskea kahteen, tiputtaa yhden stugin ja yrittää tikistää mukaan kolmannen gepanzerteporukan (tai vaikka ihan grenätööriporukan)?
15mm for teh win
Avatar
Akkli
Viestit: 51
Liittynyt: Pe 07.03.2008 21:05
Paikkakunta: Forssa

Re: Gepanzerte panzergranadierkompanie 2k

Viesti Kirjoittaja Akkli »

Hmm, enpä tiedä kannattaisiko kuitenkaan pienentää ryhmiä, etenkään mortareita. Eikä StuGeista ja mortareista irtoavilla pisteillä saisi edes kahta sectionia Gepanzerte panzergranadiereja vaan pitäisi vielä jostain sitten kaivaa jokunen piste, että saataisiin se 2 sectionia. Olen myös saanut käsityksen, että olisi kannattavaa pitää ryhmät suurina.

Mutta anyways kiitti kommentista
''Details make perfection, but perfection is not a detail''
Figut
Maasto ja kenttä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FoW: Armeijalistat”