Armeijan vaihto

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Captain kirjoitti:Nyt sitte pitää päättää kumpi ig vai örkki örkit on aika vaikeita maalata kai kun kattoo niitä mutta ig ei oo niin hieno armeija :D kumman otan :D
Vastasit siihen juuri itse. Otat örkit, koska se on sinusta hienompi. Ei kannata valita kakkos-suosikki-armeijaa, koska silloin tulet katumaan valintaa myöhemmin ja taas jää yksi armeija kesken.

Melkein sanoisin, että örkkejä on sitäpaitsi helpompi maalata kuin IG:tä. Kaartilaisissa kun jäljen täytyisi sinäänsä olla siistimpää, kuin mitä remuisissa ja romuisissa örkeissä.
Captain
Viestit: 31
Liittynyt: La 13.02.2010 21:51
Paikkakunta: Hankasalmi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain »

Nyt vielä kysyn että kumpi on kalliimpi kun örkeillä tarttee paljon maaleja voisko joku antaa jonkun helpon maalaus listan jollekin klaanille
Mistä näitä kapteeneja oikein tulee?
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Ihan samallalailla IG:n maalaukseen "tarvitsee paljon maaleja". Hyvään alkuun örkkien kanssa pääsee vaikka tälläsellä setillä:
joku vaalea ruskea
joku vaalea vihreä
boltgun metal
badab black-wash
skull white
---- noilla saa vaatteet aseet ja ihon, viimeistään maaleja sekoittamalla myös silmät ja hampaat, letkuihin ja muihin yksityiskohtiin vaikka
joku vaaleahko sininen
joku punanen

Jokatapauksessa, maalipurkit ei todellakaan ole se mikä tekee mistään armeijasta kalliimman kuin toisesta :D Kaikkiin armeijoihin menee maalia, ja maalipurkit maksaa sen ~3e kipale, kun taas figut maksaa ~35e/boksi...
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

GW:n sivuja kannattaa tsekkailla aina. Sieltä kuitenkin löytyy ihan käteviäkin juttuja harrastajille.

http://www.games-workshop.com/gws/conte ... d=10400002
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Kuttu
Viestit: 116
Liittynyt: Pe 04.11.2005 14:47
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Kuttu »

Liittyen keskusteluun. että olenko ainoa joka ihmettelee sitä, että kuinka nopeasti armeijan vaihdosta päätetään? Sain sellaisen kuvan, että keskustelun aloittaja vaihtaa toiseen armeijaan lyhyessä ajassa muutaman kommentin tukemana. Itselläni meni kokonainen vuosi päättää, että minkä armeijan kerään World Eaters-warbandin lisäksi.

Ja päätettyäni, että kerään IG:n armeijan, johti seuraavaan ogelmaan, että millä regimentillä ja minkälaisen fluffin kehitän taustalla. Tätä ongelmaa on nyt mietitty hieman yli puoli vuotta. Loppusuoran valinnoissa on nyt Praetorians tai Ork hunterssit. Olenkohan vanha ja hidas vai onko vaan kaikki kiireisiä figuilussa(kin) nykyään?
Onko sinulla hyvä olo? Älä ole huolissasi, se menee kyllä ohi!
Avatar
iGrot
Viestit: 39
Liittynyt: Ma 06.04.2009 19:25

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja iGrot »

Kuttu kirjoitti:Liittyen keskusteluun. että olenko ainoa joka ihmettelee sitä, että kuinka nopeasti armeijan vaihdosta päätetään?
Varmaan riippuu ihan ihmisestä, ite mietin armeijan vaihtoa idean saamisen jälkeen viikon tai pari.
Captain
Viestit: 31
Liittynyt: La 13.02.2010 21:51
Paikkakunta: Hankasalmi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain »

Pääasiassa hupiarmeijana pidetty armeija, jolla on paljon kaikkea hassua. Örkkiarmeija jyrää massalla ja nopeudella.
Hyviä ja kestäviä lähitaistelijoita, mutta pääosin huonosti panssaroituja. Perusjoukot eivät myöskään ole kovin vahvoja.
Tehokkaita mutta epäluotettavia ampuma-aseita ja huono osumatarkkuus. Toisaalta runsas määrä takaa sen, että joku aina osuu johonkin.
Nopeat, hyvin aseistetut ajoneuvot, mutta heikot panssarit.
Suurissa joukoissa on voimaa – örkit eivät peräänny, ennen kuin suurin osa niistä on tuhottu.
Armeija ei kokonaisuudessaan ole järin tehokas, ja sillä voittaminen vaatii taitoa.
Armeija tarvitsee paljon figuja, ja kirjavuuden vuoksi maalaaminen vie jonkin veran aikaa. Örkkien etu on siinä, että niiden ei tarvitse olla kovin siististi maalattuja.
Melko suuri osa yksiköistä on metallisia.
ORK

Vs

IG

Tavallisista ihmisistä koostuva armeija. Perussotilaat ovat heikkoja, huonoja ampujia ja lähitaistelijoita, mutta niitä on sitten paljon. Yksilön heikkoudet paikkautuvat joukkojen yhteistyöllä, taktiikalla ja runsaalla määrällä raskaita tankkeja.
Armeija on lähitaistelussa yksi pelin heikoimmista, mutta ampumatehokkuus on ylivertainen. Rivisotilaiden silkka määrä antaa edun lukumääräisesti vähäisempiä armeijoita vastaan, ja armeija saa paljon tehokkaita ajoneuvoja, kuten vieressä näkyvän Leman Russ ‑tankin.
Armeija on pääosin hidasliikkeinen.
Perusjoukkoja ja tankkeja saa muovisina. Näitä tarvitaan kuitenkin aika paljon – 70 miestä ja kuusi tankkia ei ole mitenkään tavaton näky!
Uusitun Codexin myötä Imperial Guardista tuli yksi monipuolisimmista armeijoista. Armeijalle voi halutessaan ostaa erilaisia doktriineja eli erikoiskykyjä tai parempia varusteita, jolloin yksikkötyyppien määrä supistuu, tai käyttää kaikkia yksikkötyyppejä ilman erikoisominaisuuksia. Kumpikin vaihtoehto on varsin kilpailukykyinen.

Kummatkin on mun mielestä aika mulle sopivia :D mitäskö heittää kolikkoa


PS: Nuo ovat The Captainin Armeija listasta otettuja
Mistä näitä kapteeneja oikein tulee?
santso
Viestit: 2690
Liittynyt: Su 22.07.2007 16:40
Paikkakunta: Ilmajoki/Kouvola

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja santso »

kyl IG saa melko vahvaakin lähistä, tosin massalla ja parilla upgradella(straken, 40 guardsmenia, comissar pw:llä ja kessut pw:llä ja ehkä pappi jos pisteet riittää) toi menee läpi kaikesta muusta assaultissa paitsi isosta suippokorva lähisyksiköstä/wraithlordista/c'tanista/lantikasta.
Omenapiirakka on tietäjien ruokaa.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Captain kirjoitti:Kummatkin on mun mielestä aika mulle sopivia mitäskö heittää kolikkoa
Juu, kuten tässä on alusta lähtien jo sanottu.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Captain
Viestit: 31
Liittynyt: La 13.02.2010 21:51
Paikkakunta: Hankasalmi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain »

Kiitos kaikkien avusta aloitin tänään Imperial guardit Koska ne tuntuivat paremmilta minusta koska örkkien Xeno meininki ei oikein ollut mulle :DD
Mistä näitä kapteeneja oikein tulee?
Ronxi
Viestit: 64
Liittynyt: Su 11.07.2010 11:07
Paikkakunta: Iitti

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Ronxi »

Hyvä, että armeija löyty.
“I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work.”
― Thomas A. Edison
Avatar
Nexus
Viestit: 91
Liittynyt: Pe 18.07.2008 23:40
Paikkakunta: Helsinki

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Nexus »

Kuttu kirjoitti:Ja päätettyäni, että kerään IG:n armeijan, johti seuraavaan ogelmaan, että millä regimentillä ja minkälaisen fluffin kehitän taustalla. Tätä ongelmaa on nyt mietitty hieman yli puoli vuotta. Loppusuoran valinnoissa on nyt Praetorians tai Ork hunterssit. Olenkohan vanha ja hidas vai onko vaan kaikki kiireisiä figuilussa(kin) nykyään?
Taitaa olla melkeen itsestäänselvyys, mutta omakohtaisesta kokemuksesta opittuna: Koska perusjampat kuitenkin todennäköisestu puuhaat noista cadianeista, niin osta vaikka se "kokeiluboxi", jossa on se 5 taistelijaa - maksaa sen 8 euroa, ja kokeile maalata niitä eri teemoin. Ihan rohkeasti. Sitten valitse se mikä tuntuu parhaalta, ja lähdet siitä rakentamaan. Tai ihan sama mistä puuhaat, mutta kokeilemalla melkein selviää parhaiten.

Nyt itseä harmittaa (tosin vain vähän), kun maalasin oman 100 jalkamiehen kaartikasan persoonattomaan perus-Cadia väritykseen, kun myöhemmin joukkoon liittyneiden stormtrooppereiden puna-oranssi olis ollu paljon mielenkiintoisempi.
Dakka. You need more of it. No exceptions.
^^Anzku
Viestit: 534
Liittynyt: Ti 11.08.2009 09:50
Paikkakunta: Liperi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja ^^Anzku »

Nexus kirjoitti:Nyt itseä harmittaa (tosin vain vähän), kun maalasin oman 100 jalkamiehen kaartikasan persoonattomaan perus-Cadia väritykseen, kun myöhemmin joukkoon liittyneiden stormtrooppereiden puna-oranssi olis ollu paljon mielenkiintoisempi.
Uusi projekti: maalaa uudestaan!
There is a cancer eating at the Imperium. We have given the horror a name to salve our fears; we call it the Tyranid race. If it is aware of us at all it must know us only as PreyInquisitor Czevak
Flogger
Viestit: 1123
Liittynyt: To 12.02.2009 23:47

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Flogger »

Captain kirjoitti: PS: Nuo ovat The Captainin Armeija listasta otettuja
Niin, tuo Kapun muuten hyvä yhteenveto on toki pahasti vanhentunut (vuodelta 2005?). Melkein kaikille armeijoille on tullut uusi kodeksi tuon jälkeen, joillekin kaksi...örkit ovat edelleen hauskoja, mutta myös tyly turnausjyrä. IG:llä ei ole enää doktriineja, mutta nykyään löytyy lentureita. Jne...
Avatar
Kylis
Viestit: 1134
Liittynyt: La 23.08.2008 11:52
Paikkakunta: Tampere

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Kylis »

Flogger kirjoitti:
Captain kirjoitti: PS: Nuo ovat The Captainin Armeija listasta otettuja
Niin, tuo Kapun muuten hyvä yhteenveto on toki pahasti vanhentunut (vuodelta 2005?). Melkein kaikille armeijoille on tullut uusi kodeksi tuon jälkeen, joillekin kaksi...örkit ovat edelleen hauskoja, mutta myös tyly turnausjyrä. IG:llä ei ole enää doktriineja, mutta nykyään löytyy lentureita. Jne...
IG:n Veteranit saa btw edelleen doctriineja.
Magnumit on täällä aina valmiina.
Captain
Viestit: 31
Liittynyt: La 13.02.2010 21:51
Paikkakunta: Hankasalmi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain »

Noh ig oli tylsä armeija nyt sitte örkit tai kaamos marsut onko nuo kaamos. Marsut samanlaisia kuin normi marsut koska en kestä niitä liian tylsiä ja yli suosittuja ja ottakaa yhteyttä jos haluatte vaihtaa tai ostaa melkein uuden ig codexsin
Mistä näitä kapteeneja oikein tulee?
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Captain kirjoitti:Noh ig oli tylsä armeija nyt sitte örkit tai kaamos marsut onko nuo kaamos. Marsut samanlaisia kuin normi marsut koska en kestä niitä liian tylsiä ja yli suosittuja ja ottakaa yhteyttä jos haluatte vaihtaa tai ostaa melkein uuden ig codexsin
Kaamosmarsut on hieman tylsempiä kuin hyvismarsut. Niillä on vähemmän tilpehööriä, mutta enemmän erilaisia valintoja. Ongelmana on vain se, että jos kaamosmarsuista haluaa tehokkaan listan, niin vaihtoehtoja ei ole oikeastaan kuin yksi.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Captain
Viestit: 31
Liittynyt: La 13.02.2010 21:51
Paikkakunta: Hankasalmi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain »

Mun toive armjeijalta aika hyviä lähitaistelijoita aseet voi olla hyvä tehoisia mutta niitten ei tartte osua koska armeija on rynnimässä vihollista kohti suurissa massoissa. Coolin näköisiä tyyppejä saavat kestää tulitusta jonkun verran ja monipuolisia maalata :D
Mistä näitä kapteeneja oikein tulee?
Flogger
Viestit: 1123
Liittynyt: To 12.02.2009 23:47

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Flogger »

Half-breed kirjoitti:
Captain kirjoitti:Noh ig oli tylsä armeija nyt sitte örkit tai kaamos marsut onko nuo kaamos. Marsut samanlaisia kuin normi marsut koska en kestä niitä liian tylsiä ja yli suosittuja ja ottakaa yhteyttä jos haluatte vaihtaa tai ostaa melkein uuden ig codexsin
Kaamosmarsut on hieman tylsempiä kuin hyvismarsut. Niillä on vähemmän tilpehööriä, mutta enemmän erilaisia valintoja. Ongelmana on vain se, että jos kaamosmarsuista haluaa tehokkaan listan, niin vaihtoehtoja ei ole oikeastaan kuin yksi.
Niin, "tehokas" tarkoittaa tässä siis "GT:ssä kärkikymmenikköön" tehokas. Kyllä sieltä saa ihan kelvollisia listoja niistä ns. "huonoistakin" yksiköistä, ei kannata pelotella turhaan :)
Captain
Viestit: 31
Liittynyt: La 13.02.2010 21:51
Paikkakunta: Hankasalmi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain »

· Kaaoksen palvelukseen langenneita Space Marineita. Jopa Space Marineita parempia taistelijoita, mutta hyvin harvalukuisia. Useimmiten laatu korvaa määrän, mutta näitä sotureita on osattava käyttää – omiin tappioihin ei ole varaa.
· Kestäviä ja erinomaisia lähitaistelijoita. Kaaoksesta saa myös tehokkaan ampuvan armeijan. Suunnilleen yhtä monipuolinen kuin Space Marinetkin.
· Erittäin paljon erikoissääntöjä ja valinnanvaraa – itse asiassa jopa niin paljon, että aloittelija menee helposti sekaisin.
· Ajoneuvo- ja tankkivalikoima on suppeampi kuin Space Marineilla, mutta pääosin melko samanlainen.
· Lisänä demoneita, jotka ovat pelottavia lähitaistelijoita. Kaaoksen suurdemonit ovat pelin mahtavimpia olentoja.
· Lisävaihtoehtona Codex: Eye of Terrorista löytyvä lista Lost and the Damned, jonka avulla Kaaoksen joukkoihin saa lisäksi langenneita Imperial Guardin sotureita sekä mutantteja.



VS




Pääasiassa hupiarmeijana pidetty armeija, jolla on paljon kaikkea hassua. Örkkiarmeija jyrää massalla ja nopeudella.
Hyviä ja kestäviä lähitaistelijoita, mutta pääosin huonosti panssaroituja. Perusjoukot eivät myöskään ole kovin vahvoja.
Tehokkaita mutta epäluotettavia ampuma-aseita ja huono osumatarkkuus. Toisaalta runsas määrä takaa sen, että joku aina osuu johonkin.
Nopeat, hyvin aseistetut ajoneuvot, mutta heikot panssarit.
Suurissa joukoissa on voimaa – örkit eivät peräänny, ennen kuin suurin osa niistä on tuhottu.
Armeija ei kokonaisuudessaan ole järin tehokas, ja sillä voittaminen vaatii taitoa.
Armeija tarvitsee paljon figuja, ja kirjavuuden vuoksi maalaaminen vie jonkin veran aikaa. Örkkien etu on siinä, että niiden ei tarvitse olla kovin siististi maalattuja.
Melko suuri osa yksiköistä on metallisia.

Pitävätkö nuo enään paikkaansa näyttää aika vanhalta tekstiltä siis eikös örkit oo nykyään yhtä hyvä armeija kuin muutkin ja chaaosksesta kyl tiiän niin paljo et en sekois nois säännöis :D PS:Tarvitseeko örkeillä voittamisessa taitoa :P
Mistä näitä kapteeneja oikein tulee?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”