Toisin kuin fantasy battlessa (johon myös kyseisen laskurin ja taulukot tein) oli aika tyrmistyttävää huomata, että demonien tehot heittää päin härän pyllyä tässä pelissä. Kun fabassa demonien tehoissa ei ole hirveitä vaihteluita ja kirjan sisäinen tasapaino on varsin hyvin kunnossa, on se 40k:n codexissa tyrmistyttävän epätasapainossa. Kirjassa on monia törkeän huonoja valintoja ja puolestaan taas muutamia aivan liian hyviä yksiköitä. Noh, mutta siis itse taulukoista. Taulukoissa ei ole laskettu hahmoille mitään erikoisgiftejä yms mukaan, vaikka se mahdollista onkin laskurilla tehdä. Tämä siksi, että kaaviot pysyvät mahdollisimman yksinkertaisena ja niitä voi vain lukaista helposti. Tämän vuoksi esim demoni prinssit ja Tzeentchin heraldit eivät sijoitu taulukossa niin hyvin kuin se olisi mahdollista muutamalla gifti variaatiolla.
Pylvästaulukoissa värit kuvastavat demoni tyyppejä. Punainen Khorne, Sininen Tzeentch, Pinkki Slaanesh, Vihreä Nurgle ja harmaa undivided. Jos palkkeja on monia kuvastaa ensimmäinen hyökkäys meleetä ja seuraavat ampumista. Khornen tapauksessa ensimmäinen palkki on normi hyökkäys ja toinen furious charge S buffin kanssa. Kaikki templatet, kuten flamerit on laskettu niin, että alle jäisi 5 nappulaa. Jos nappulamäärä on siis suurempi kasvaa teho ennestään. Mutta tällaista hauskaa siis, pidemmittä puheitta siis taulukoita ja jokaisesta kohteesta top5 suorittaja demonit =)

1. Flamers
2. Bloodletters
3. Bloodcrushers
4. Fiends
5. Herald of Tzeentch

1. Flamers
2. Bloodletters
3. Bloodcrushers
4. Seekers
5. Fiends

1. Flamers
2. Fiends
3. Horrors
4. Bloodletters
5. Seekers

1. Bloodletters
2. Fiends
3. Flamers
4. Seekers
5. Bloodcrushers

1. Flamers
2. Horrors
3. Fiends
4. Soulgrinder
5. Seekers

1. Flamers
2. Seekers
3. Fiends
4. Daemonettes
5. Great unclean one

1. Flamers
2. Horrors
3. Bloodletters
4. Bloodcrushers
5. Fiends

1. Flamers
2. Fiends
3. Horrors
4. Bloodletters
5. Soulgrinder

1. Flamers
2. Horrors
3. Bloodletters
4. Fiends
5. Seekers
Sellaista tällä kertaa. Vähän surullista nähdä kuinka huonosti niin suuri osa demonien joukoista pärjää matemaattisessa mielessä. Nurglinit, daemonetet, furyt ja fleshhoundit mm tuntuvat olevan erittäin surkeita valintoja oli vastassa sitten mitä tahansa, eikä edes niiden hyvät puolet tunnu kompensoivan tätä alkuunkaan. Eliittipuolelta taas puolestaan flamerit ovat liekeillään aivan ylivertaisia ja otettuna huomioon, että kyseisillä napeilla on vielä jump packin liikkuvuus ja 4+ inv save, on hankalaa kuvitella että kirja olisi testattu aivan loppuun asti ennen julkaisua. Mutta juups, tällaista tänään. Kommenttia vaan yms ja hauskoja pelejä~