Armeijan vaihto

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Captain kirjoitti:Mun toive armjeijalta aika hyviä lähitaistelijoita aseet voi olla hyvä tehoisia mutta niitten ei tartte osua koska armeija on rynnimässä vihollista kohti suurissa massoissa. Coolin näköisiä tyyppejä saavat kestää tulitusta jonkun verran ja monipuolisia maalata
Näillä spekseillä parhaimmat on örkit. Kestoa ei oikein ole yksittäisillä janttereilla, mutta kun niitä on paljon, niin yksiköiden tuhoutuminen kestää.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Noh, lost and damned-listaa ei enää voine käyttää, ja viime codeksin jälkeen ei sitä monipuolisuutta enää niin paljoa ole jäljellä että menisi sekaisin.

Örkit on hyvä armeija kyllä, vaikka yksittäiset ukot ja autot meneekin rikki hetkessä, niitä on paljon. Metallisuuskin tippunut vuosien varrella, nyt niillä on aika mukavasti muovia kaikki ja mikä ei muovia vielä ole, on helppo rakentaa itse. Örkkien teknologia on niin epäsäännönmukaista muutenkin, että itse tehdyt autot ja pyssyt sopii loistavasti mukaan.

Kaikilla armeijoilla voittamiseen tarvitaan taitoa, toisilla enemmän ja toisilla vähemmän, lisäksi armeijan koostumus (mitä yksiköitä otat ja millä varusteilla) vaikuttaa aina. Vastustajaakaan ei sovi unohtaa, toiset on helpompia vastuksia kuin toiset.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Master Arturion
Viestit: 168
Liittynyt: Ti 19.04.2005 17:06
Paikkakunta: Pori

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Master Arturion »

3 Words = Roll World Eaters!


Jos haluaa armeijan missä on asennetta, halua höökiä iholle ja vielä nauttia tappiosta sanomalla "Khorne dont mind who got killed here, he is happy"


Jos hakee armeijaa jota ei ihan heti tule vastaan ja on mielenkiintoista maalata , niin Sisters of battle on aika vahva valinta, ovat tyylikkäitä ja jopa Vannoitunut kaamos pelaaja nyökkää hyväksyvästi tämän armeijan pelaajalle.


SM, Orks, IG ja Eldars on nyt nykyään joka paikassa, koska ovat tehokkaita, helppoja opetella ja figuja on joka kaupassa.


Örkit nyt on niin kliseinen iholle massalla - armeija
IG nyt on joko 100% tankki TAI jalkavaäki armeija
Eldarit on nyt aina ylipoweroituja tykkiensä kanssa
SM on nyt "Jack of all trades" armeija


En nyt ihan heti huomannut, mutta heatko armeijaa jossa on paljon vai vähän tekemistä?

Marsuthan on tunnettuja että jo 1 boxilla saat 500 pisteen armeijan kasaan.
We march the grim march, with a grin...why? Because we have dark sense of humor....
Captain-Jake
Viestit: 556
Liittynyt: La 17.05.2008 18:25
Paikkakunta: Kuopio

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain-Jake »

Khornen Ärripurri kirjoitti: Eldarit on nyt aina ylipoweroituja tykkiensä kanssa
Eikä oo mitään ylipoweroitua. Ei se enää niin hyvä kirja ole.
Captain
Viestit: 31
Liittynyt: La 13.02.2010 21:51
Paikkakunta: Hankasalmi

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Captain »

Mietin että Chaos tai Örkit Voisitteko kertoa perusteita kumpi teistä on parempi (vaikka mikään armeijahan ei oikeasti ole parempi)
Mistä näitä kapteeneja oikein tulee?
Avatar
Houndi
Viestit: 243
Liittynyt: Su 13.04.2003 09:48

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Houndi »

Samanlaista menoa kun itsellä muksuna. Parin kuukauden välein osti uuden jonkun multisprue rykmentti/squadiboxin ja jotain blistereitä täysin eri armeijaan mitä aikaisemmin oli yrittänyt kasvattaa.
Rahaa meni järjettömät määrät kankkulan kaivoon ja armeijan sai oikeastaan vasta valmiiksi parikymppisenä kun Warmachinea päädyin pelaamaan.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Armeijan vaihto

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Captain kirjoitti:Mietin että Chaos tai Örkit Voisitteko kertoa perusteita kumpi teistä on parempi (vaikka mikään armeijahan ei oikeasti ole parempi)
Örkit on parempia turnausmentaliteetillä katsottuna. Ok kyllä Kaaoksestakin saa kovan listan aikaiseksi, mutta örkeistä saa kovemman, ja etenkin useammalla tavalla.

Kannattaa valita se armeija ihan oman mieltymyksien pohjalta, eikä sen perusteella mitä ihmiset suosittelee. Ja tosiaan kannattaa myös pitäytyä siinä yhdessä armeijassa, niin saat myös kasaan sen armeijan jolla pelata.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”