Slaangor Gouge-horn

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Javyrus
Viestit: 214
Liittynyt: Pe 10.03.2006 16:00
Paikkakunta: Tampere

Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Javyrus »

Joskus helmikuun alussa tuli aloiteltua vanhan Bestigor Champion -figun maalaaminen Slaaneshin pedoksi ja tässäpä se lopultakin on. Figun maalaustaso hieman vaihtelee mm. ihon vaisuista korostuksista kirveen skarpimpaan nmm-terään, mitäs tuli unohdettua sarvipää välillä kaapin syövereihin kun konverttausprojektit menivät edelle. Kehittyipä välillä myös maalaustaito muiden figujen parissa.

Eihän siinä mennytkään kuin muutama vuosi, että minäkin sain lopulta nappejani galleriaan näytille. Todennäköisesti mitään kuvaa ei edes näy teille muille, koska "ensikertalainen" on ollut laittamassa kuvia nettiin.

Kuva
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Komeastihan se näkyy! Laita vaan lisääkin kuvia tulemaan, kyllä näitä kelpaa esitellä. :) Värit on kivat ja eksoottiset niihin perus nahkapetoihin verrattuna. Ainut mikä vähän pistää silmään ikävästi tällä hetkellä on tuo figun takakeno.. :/ Se on kumminkin melkoinen. Jos sen jotenkin helposti saat korjattua niin suosittelen. Muuten hyvän näköinen figu ja komea beissi.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Remos »

On meinaa pirun nätti figu! Outoa vain on tuo turpa, joka ei oikein erotu sävyltään panssarista.. mutta maalaus on kuitenkin hyvää!
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Gouneks
Viestit: 41
Liittynyt: Ti 07.06.2005 23:35
Paikkakunta: Vantaa

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Gouneks »

Komian näköinen nappi ja hyvin kuvattu monesta kulmasta. Kommentoida pitää:

Panssareiden sävytys on mielestäni onnistunut erinomaisesti violetin ja ruosteen osalta ja lisäksi nuo turkoosit korostukset toimivat loistavasti kontrastina ympäriinsä. Kirveen nyt ei tuon enempää tarvitse hohdokas ollakkaan, mukavan synkän vaikutelman luo yksinkertaisuudellaan. :)

Karvoissakin korostukset toimivat ja tekevät niistä jokseenkin elävän näköisiä, valon heijastuminen jne. Vihreä sopii myös nappiin kuin nakutettu muutoin violetin yleisilmeen kera ja onhan tuolla se slaneeshille pakollinen pinkki myös näemmä mukana. ;)

Base toimii ja luo oikeaa tunnelmaa pedon ympärille, kylmä ja karu vuoristo tulisi ensimmäisenä mieleen elinympäristönä. Kenossa otus tosiaan hieman on mutta lieneekö vaan ylpeä?

Osaamista ja luultavimmin myös kärsivällisyyttä maalaajalta ainakin löytyy ja vielä tuo yksi plussa iloisesta olkaimesta. Hieno väriteema vaikka kokonaiselle armeijalle?

-Gouneks
Avatar
Runt
Viestit: 2057
Liittynyt: Ma 15.12.2008 21:05
Paikkakunta: Pori

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Runt »

Aikaisempiin virhemainintoihin ei itseltäni lisättävää löydy joten palaute kehitysmielssä jää tällä kertaa hieman suppeaksi.
Väriteema pisti ensimmäisenä huulen hieman pyöreäksi, ei pahassa mielessä kuitenkaan ja heken kun figua tarkasteli niin väri muuttui entistä paremmaksi katsojan silmissä.
Basetus hipoo mielestäni "täydellisyyttä", heinän korsista toki voi olla montaa mieltä mutta toimivat tuollaisina hyvin.
Minun mielipiteeni ovat toisille vääriä, joidenkin mielipiteet ovat minulle yhden tekeviä.
Avatar
Javyrus
Viestit: 214
Liittynyt: Pe 10.03.2006 16:00
Paikkakunta: Tampere

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Javyrus »

Xenon kirjoitti:Värit on kivat ja eksoottiset niihin perus nahkapetoihin verrattuna.
Nykyinen high fantasy -tyyli tuli lähinnä vahingossa, koska aloin maalata ihoa ensimmäisenä ja siitähän tuli violetimpi kuin suunnittelin. Tämän takia päätin sitten revitellä kunnolla kyseisellä tyylillä, vaikka yleensä suosin raadollisempaa inhorealismia. Alitajunta kuitenkin laittoi allekirjoittaneen maalaamaan refleksimäisesti jotkin alueet viimeksi mainitulla tyylillä. Mielestäni nuo kaksi eri värimaailmaa täydentävät aika hyvin toisiaan loppujen lopuksi, eri ääripäät vain korostavat toisen vahvuuksia.
Xenon kirjoitti:Ainut mikä vähän pistää silmään ikävästi tällä hetkellä on tuo figun takakeno..
Figu oli ehkä piittaamattani hieman takakenossa ennen kuin kiinnitin sen varsinaiseen beissiinsä. Eihän sitä enää uskaltanutkaan paljoa suoristaa kun vatsan alueen rengashaarniskan heijastus olisi näyttänyt oudolta uudessa asennossa. Maalausta en lähtenyt sen enempää korjaamaan, koska olin jo varsin häkeltynyt siitä, että sain noinkin "onnistuneesti" maalattua rengashaarniskaa ensimmäistä kertaa nmm:nä.
Gouneks kirjoitti:Kenossa otus tosiaan hieman on mutta lieneekö vaan ylpeä?
Tai sitten kellahtamassa kumoon pitkän vartiovuoron jälkeen.
Remos kirjoitti:Outoa vain on tuo turpa, joka ei oikein erotu sävyltään panssarista..
Aikalailla taitaa ihokin liipata todella läheltä panssarin sävyä, onneksi se on sentään vaaleampi. Turvan piti olla hieman pinkimpi, mutta sen kanssa sitten kävikin samalla tavalla kuin ihonkin eli en tajunnut muuttaa sävyä radikaalimmin korostaessani. Olisi toisaalta pitänyt tehdä violetit kehon uurteet jälkikäteen glazeilla. Karvoitus on taas varsin onnistunut sävyn muutokseltaan lilasta jäätävän siniseksi, luonnossa se näyttää jopa maagisemmalta.
Gouneks kirjoitti:Osaamista ja luultavimmin myös kärsivällisyyttä maalaajalta ainakin löytyy ja vielä tuo yksi plussa iloisesta olkaimesta. Hieno väriteema vaikka kokonaiselle armeijalle?
Kärsivällisyydestä en ole aivan varma, hidas maalaustahti taitaa johtua vain muista kiinnostavammista projekteista.
Armeijaa ei kyllä taida olla tulossa, vaikka samasta blisteristä olisikin jäljellä lipunkantaja. Pari ryhmää slaaneshilaisia hullujenhuoneen asukkeja ja flesh golemeita sentään odottavat maalausjäljen kehittymistä.
Runt kirjoitti:Basetus hipoo mielestäni "täydellisyyttä", heinän korsista toki voi olla montaa mieltä mutta toimivat tuollaisina hyvin.
Silmäänpistävälle elukalle piti tosiaankin saada jäyhempi beissi vastapariksi. Yritin mallintaa niityllä/pellolla sijaitsevaa kiviröykkiötä, jonka lomassa on muutama oljenkorsi, jotka eivät vain suostu jäämään lumen alle. Hyvin tuttu näky näin pohjalaiselle, sanoisin.

Jos näitä figujakin alkaisi nyt valmistua näin mukavien kommenttien jälkeen, ettei sentään kaikki napit käy enää vähintään viittä kertaa kylvyssä kun tuntuu ettei sellaisia kehtaa päästää ihmisten ilmoille.

Kiitokset kommentoijille.
Avatar
syrja
Viestit: 2923
Liittynyt: Su 06.05.2007 04:17
Paikkakunta: Pori

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja syrja »

Hienoa jälkeä, ei voi muuta sanoa. Oikein sydäntä lämmittää katsella tuollaista jäätävää tappokonetta. Väri valinnat sopivat hyvin teemaan. Harmi kun pedot eivät enää saa kaaoksen merkkejä. Ehkä hieman tuo turpa on liian violetti jos vertaa muuhun ihoon. Ja base on erittäin hyvin onnistunut.
Peli on peli. Voi mennä hyvinki
Silti kaikki on paskaa paitsi kusi.
Avatar
izeColt
Viestit: 142
Liittynyt: Ti 16.01.2007 15:49
Paikkakunta: Kauhava

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja izeColt »

Taidokas pensselinhallinta, hyvät värivalinnat ja base kruunaa kokonaisuuden. Slaaneshia maalatessa kyllä hyvin usein päädytään siihen High-Fantasyyn, mutta en minä nyt sanoisi että tämä niin kauheasti sinne kategoriaan kupsahtaisi - voi toki johtua itse skulptistakin.

Metallien patinaa maalatessa on hyvä ottaa huomioon, mikä metalli on kyseessä, ajan hammas kun syö eri metalleja eri tavalla. Minua vähän häiritsee, kun maalataan turkoosia patinaa muuhun kuin kupariin, tässä esimerkiksi kirveen terässä. Metallurgiaa sen enempää opiskelleena en ota kantaa, onko tämä missään määrin mahdollista tässä ulottuvuudessa. Warhammerin maailma voi toki sisältää omat lainalaisuudet metallien kulumiselle ;)

Mutta hienoa jälkeä. Tätä työn tasoa sopisi nähdä enemmänkin!
Spread the word. Iron Sleet
Avatar
Javyrus
Viestit: 214
Liittynyt: Pe 10.03.2006 16:00
Paikkakunta: Tampere

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Javyrus »

izeColt kirjoitti:Slaaneshia maalatessa kyllä hyvin usein päädytään siihen High-Fantasyyn, mutta en minä nyt sanoisi että tämä niin kauheasti sinne kategoriaan kupsahtaisi - voi toki johtua itse skulptistakin.
Kutsun yleensä helpostikin jotain highfantasyhtäväksi, jos kyseisessä kohteessa esiintyy enemmänkin vähemmän murrettuja karkkivärejä. Tässä figussa sen tekee etenkin karvoitus, olkapanssarin tupsu ja kirveen satiininen kädensija, vaikka muuten väritys onkin hieman kolkompaa.
izeColt kirjoitti:Minua vähän häiritsee, kun maalataan turkoosia patinaa muuhun kuin kupariin, tässä esimerkiksi kirveen terässä.
Täytyy myöntää, että tajusin itsekin vasta siinä vaiheessa mitä olinkaan tekemässä kun terässä oli jo turkoosia. Senpä takia jätinkin terän patinat tummemmiksi kuin violetissa panssarissa, ettei ne vetäisi liikaa huomiota itseensä. Ovelaa...
Minulla oli muutenkin figua maalatessa vähän sellainen tapa etten ala korjata joka ikistä kämmiä, koska se johtaa nopeasti omassa tapauksessani koko figun maalinpoistoon. Onpahan sitten vanhoilla päivilläni jotain naureskeltavaa.

Kiitokset kommentoijille jälleen kerran!
Avatar
Gerazu
Viestit: 1672
Liittynyt: Ma 16.07.2007 20:25
Paikkakunta: Pori

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Gerazu »

Off Topic:
Ootko tulossa Porin maalaus kisaan?

On Topic:
Pirun nätti! Fiku ei ole mielestäni mikään hirveän hieno mutta maalausjälki korvaa sen.
Avatar
Javyrus
Viestit: 214
Liittynyt: Pe 10.03.2006 16:00
Paikkakunta: Tampere

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Javyrus »

Geratsu kirjoitti:Ootko tulossa Porin maalaus kisaan?
Taitaa niitä meikäläisen myönteisesti vihjailevia kommetteja olla siellä kyseistä asiaa käsittelevässä ketjussa. Jos vain jaksaisi saada viimeiset silpomiset ja mallailut kisafiguun tehtyä, niin pääsisin vielä aloittamaan maalaamisenkin.
Geratsu kirjoitti:Fiku ei ole mielestäni mikään hirveän hieno mutta maalausjälki korvaa sen.
Mitä ihmettä? Eikös vanhojen kaaos heeroksien keikarimaiset virneet ja typerän mahtipontiset poseeraukset ole sitä parhautta? Hyvä kun näkee nykyisiä figuja kaikkien niiden kallojen ja piikkien alta.
Avatar
Gerazu
Viestit: 1672
Liittynyt: Ma 16.07.2007 20:25
Paikkakunta: Pori

Re: Slaangor Gouge-horn

Viesti Kirjoittaja Gerazu »

Tuo on muuten siisti fiku muttakun se miten se pitää tuota kirvestä ei ole hieno :<
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”