Reanimation Protocol ja Everliving

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Viiksu
Viestit: 607
Liittynyt: Ke 28.08.2002 10:14
Paikkakunta: Tampere

Reanimation Protocol ja Everliving

Viesti Kirjoittaja Viiksu »

Reanimation Protocol ja Ever-living sääntöjen kohdalla itsellä tuo luetun ymmärtäminen takkuaa jonkin verran joten ajattelin tulla tänne huutelemaan aiheesta. Kirjaa ei nyt ole nenän edessä (töissä...meh) tällähetkellä joten en näitä voi tarkistaa, mutta nämä eivät ainakaan ole jäänyt mieleen kun noita sääntöjä on lukenut.

1. Jos 10 necron warrun yksiköstä 4 kaatuu shooting phasella, RP heitetään shooting phasen jälkeen ja sanotaan että yksikään ei läpäise RP heittoa. Saako RP heittoa heittää näille modelleille vaikka seuraavan assault phasen lopussa? Jos kyllä ja yksikään ei taas läpäise RP heittoa niin voiko näitä heittää seuraavalla vuorolla?

2. EV charru joka on yksikössä. Yksikkö ja EV'nin omaava charru tuhotaan yhden phasen aikana. Saako EV charru nousta takaisin?

3. Jos koko yksikkö koostuu ever-livingin omaavista charruista, otetaan esimerkiksi 5 cryptekkiä, niin jos yksikkö tuhotaan yhden phasen lopussa niin miten nuo EV heitot tehdään tässä kohtaa?

Kiitokset vastanneille etukäteen.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: Reanimation Protocol ja Everliving

Viesti Kirjoittaja Oberon »

1: ei saa, koska kaikki tokenit otetaan aina pois phasen lopussa RP-heittojen jälkeen=yks yritys ja se oli siinä.
2: Saa
3: kaikki saa yrittää, codex ei tainnu kovin tarkkaan selittää miten yksikköä lähdetään rakentamaan kun siinä ei ole yhtään elävää modelia. Eivät kai aatelleet että kukaan pelaisi courttia jakamatta sitä pitkin kenttää. Varmaan se vähiten villi tapa olisi päättää joku modeli jonka ympärille ne muut sit menee coherencyyn, joku niistä kaatuneista siis.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Viiksu
Viestit: 607
Liittynyt: Ke 28.08.2002 10:14
Paikkakunta: Tampere

Re: Reanimation Protocol ja Everliving

Viesti Kirjoittaja Viiksu »

Kuulostaa asialliselta. Phylactory vähän ihmetytti mutta kyseisen wargearin kuvauksessa varmaan oletetaan, että pelaajalla käy munkki. Toisaalta res orbbi siellä kyllä yleinsä on et 50/50 mut no jaa.....
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”