Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
straviax
Viestit: 136
Liittynyt: To 11.08.2011 21:46
Paikkakunta: Vorssa

Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja straviax »

Olisin mielelläni tässä aloittelemassa Grey Knightejä, mutta ongelmana on se että en halua pelata juusto listoja, esim. massa psycannoneita, vaan keskinkertaisia armeijoita mitä vastaan on miellyttävä pelata ja millä on miellyttävää pelata.
Miten saisin tehtyä ei juuston listan jossa olisi sekoitettuna henchmiehiä ja GK mariineita&termuja, ei mitään suuper juusto grandmastereita vaan inquisiittoreita. Stormraven tai kaksikin, tulee olemaan käytettävien uniittien listoilla.
Mikä auttaisi.
Kertokaa toki mielipiteenne ja vinkkinne!
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Olen ilman mitään mainittavaa menestystä pelannut isoa Paladiiniryhmää Ravenissa, plus DreadKnightia minimaalisilla varusteilla. Näillä (ja luontaisilla avuilla) saa pelin tasapainotettua vaikka loppupisteillä tekisi mitä vaan.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
straviax
Viestit: 136
Liittynyt: To 11.08.2011 21:46
Paikkakunta: Vorssa

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja straviax »

smaxx kirjoitti:Olen ilman mitään mainittavaa menestystä pelannut isoa Paladiiniryhmää Ravenissa, plus DreadKnightia minimaalisilla varusteilla. Näillä (ja luontaisilla avuilla) saa pelin tasapainotettua vaikka loppupisteillä tekisi mitä vaan.
Voiko raven kuljettaa termareita? En tiennytkään... voisin muokata tuosta vähän oman version.
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

Mystinen "Juusto" mainittu.

Vähän hölmö kysymys tavallaan. Kyllähän sitä aina saa tasapainotettua peliä pelaamalla tyhmästi huonolla listalla. MSU-psycannons on aika sikki lista mutta jos haluaa pelata samankaltaista sekasoppaa muilla kokoonpanoilla niin kyllä siitä ihan hyvän ja reilunkin listan saa. Siinnä pitää sit vaan vastustajankin pelata vähän fiksusti ja olla juoksematta samantien sinne keskikentällä syömään niitä 24" assault-aseita.
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

straviax kirjoitti:Olisin mielelläni tässä aloittelemassa Grey Knightejä, mutta ongelmana on se että en halua pelata juusto listoja, esim. massa psycannoneita, vaan keskinkertaisia armeijoita mitä vastaan on miellyttävä pelata ja millä on miellyttävää pelata.
Miten saisin tehtyä ei juuston listan jossa olisi sekoitettuna henchmiehiä ja GK mariineita&termuja, ei mitään suuper juusto grandmastereita vaan inquisiittoreita. Stormraven tai kaksikin, tulee olemaan käytettävien uniittien listoilla.
Mikä auttaisi.
Kertokaa toki mielipiteenne ja vinkkinne!
Kuuden modelin lista. Kuolee mihin tahansa.

Sisältää siis seuraavat:

Draigo
Paladin (apo, lippu, psybolts + kaikki muut)
Paladin (apo, lippu, psybolts + kaikki muut)
3 x Stormraven kaikilla upeilla.

En nyt ihan hiffannut, miksi haluat ei-juustoa geekua? Geekuilla kun on ongelmana se ainainen juustous, otti siihen mitä tahansa. Ja jos ei ota niitä psycannoneita, niin ampuu itseään tarkoituksella vastustajan tankeilla ja isoilla mölleillä polveen. Tirsk... polveen...
straviax
Viestit: 136
Liittynyt: To 11.08.2011 21:46
Paikkakunta: Vorssa

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja straviax »

Kaapelikala kirjoitti: En nyt ihan hiffannut, miksi haluat ei-juustoa geekua? Geekuilla kun on ongelmana se ainainen juustous, otti siihen mitä tahansa. Ja jos ei ota niitä psycannoneita, niin ampuu itseään tarkoituksella vastustajan tankeilla ja isoilla mölleillä polveen. Tirsk... polveen...
Siis, syy miksi en halua pelata ei juustoa GK:ta on se, että voittaminen ei tunnu oikeastaan miltään, jos overkillaat vastustajan, ja jos vastustaja on melkein luovuttamassa, vain nähtyään armeijan. Mä en pelaa pelkästään itseni vuoksi vaan myös vastustajan, ja haluan että vastustajakin nauttii pelistä. Se ei onnistu liian hyvillä listoilla. Tietenkin jos tiedät vastustajasi, niin voit ottaa vähän paremman listan, jos vastustajalla on mahkuja vastata tähän listaan.
Turnauksissakin, sä et saa juurikaan respectiä jos sä voitat psycannon spammillä, koska se ei juuri tarvitse mitään skilliä, tietenkin tyhmien virheiden minimointia, mutta kuitenkin. Jos taas voitat armeijalla, millä kukaan ei uskonut sun voittavan mitään, joka on suht uus ja originaali, eikä niin tavallinen kuin psycannon spam, sä saat respectiä.
Siinä on pari syytä miksi yritän selvittää hiukan huonompaa listaa ja taktiikkaa.
Toi sun listas on hiukan yliampuva siihen nähden mitä vinkkejä lähdin hakemaan...
Ja vielä lopuksi, kyllä niitä psycannoneita on pakko ottaa armeijaan, mutta sitäkin voi rajoittaa siedettävälle tasolle.
Avatar
jopotzuki
Viestit: 794
Liittynyt: Ke 03.01.2007 16:11
Paikkakunta: Napapiiri/Beyond the Wall

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja jopotzuki »

Teet mahdollisimman monipuolisen listan, etkä spämmää liikaa samaa tavaraa esim juuri psycannoneita.

Otat pari yksikköä gkta, yksikkö termuja ja sit pari yksikkiöä stormtrooppereita ja muuta kivaa (jos ne enää ees saa sellaisia). Sit ehkä joku yks elite yksikkö. Rhino tai pari ja joku tulitukitankki.
Dolmot kirjoitti:Tällä kertaa se on Bloodthirstor, Lordor of Mordor.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Remos »

Jätät psybolt/flamet (ei kukaan taida käyttää edes psyflameja?) pois kokonaan. Siinähän pistetään jo razorbackejä alaspäin.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Avatar
Haizelhoff
Valvoja
Viestit: 2207
Liittynyt: To 15.05.2008 18:30
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Haizelhoff »

Älä koskaan heitä fortitudee? Jos haluut nyt välttämättä huonon listan tehä gk deksistä, ni kyl sielt voi jotain saada aikaseks. Toisaalta, voit kans pelaa vanhaa daemonhunters kirjaa. Siitähän tulee heti lisää haastetta.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Ei kai se mitenkään liian kova ole jos ottaa armiejaan muutakin kuin minimiryhmiä razorbackeissa maksimi psycannoneilla tai tuhannen pisteen paladiiniryhmän. Dredeille ei ole pakko ottaa tupla autocannoneita (esim. assault cannon + dccw storm ravenin kyydissä voisi olla jännä), dreadknightien ja interceptoreiden teleport kyvyt on mielenkiintoisia. Paladiinit ja terminaattorit land raiderissa tai storm ravenissa assault elementtinä on varmasti ihan tasapainossa. Assassiinit (ei death cult) on kanssa siistejä. Henchmeneistä saa muitakin yksiköitä kin 12 pisteen scoraajia, tai deathcult assassiineja jotka kranaattien ja hammerhandin tukemana tappaa kaiken. Purgation squadkin voi olla aika mielenkiintoinen yksikkö indirect ampumisellaan.
Kirjahan on täynnä kaikenlaista jännää tavaraa, jota ei harmillisesti juuri koskaan missään näe, kun sieltä hyppää silmille ne purifierit ja psyboltit. Siitä kirjasta on myös mahdollista tehdä armeija joka vastaa Grey knighteja fluffissa eli pienilukuinen armeija, jossa jokainen sotilas vastaa useampaa vastustajaa. Terminaattoreita, assassiineja, grand mastereita, storm raveneita yms. armeijaan lisäämällä huomaa, että pisteet loppuu varsin nopeasti kesken ja päätyy kuvattuun lopputulokseen. Jokatapauksessa melekin kaikki codexin kama on kuitenkin sen verran hyvää, että pelien pitäisi silti olla ihan kummankin voitettavissa.
Swarm
Viestit: 5
Liittynyt: Ke 06.01.2010 17:28
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Swarm »

straviax kirjoitti:Siis, syy miksi en halua pelata ei juustoa GK:ta on se, että voittaminen ei tunnu oikeastaan miltään, jos overkillaat vastustajan, ja jos vastustaja on melkein luovuttamassa, vain nähtyään armeijan. Mä en pelaa pelkästään itseni vuoksi vaan myös vastustajan, ja haluan että vastustajakin nauttii pelistä.
Täydet pisteet tälle asenteelle!
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Remos »

Swarm kirjoitti: Täydet pisteet tälle asenteelle!
Miksi pelejä pelataan? Jotta voitetaan. Pelien syvin ominaisuus on voittaminen, eli muiden häviäminen. Tuollainen muille armoa antaminen on ihan tekopyhää hurskastelupaskaa.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Swarm
Viestit: 5
Liittynyt: Ke 06.01.2010 17:28
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Swarm »

Remos kirjoitti:
Swarm kirjoitti: Täydet pisteet tälle asenteelle!
Miksi pelejä pelataan? Jotta voitetaan. Pelien syvin ominaisuus on voittaminen, eli muiden häviäminen.
Jos voitto napsahtaa ilman riittävää haastetta, se on yhtä tyhjän kanssa. Itselleni peleissä on kyse enemmänkin tiukoista haasteista sekä mieleenpainuvista tilateista kuin pelkästä voittamisesta tai häviämisestä. Powerpelaajista en löydä muuta hyvää sanottavaa kuin ettei heidän kanssaan ole pakko pelata.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Voitto on merkityksetön, jos ei voita tyylillä. Autowin listalla voitto on sama, kuin ei voittaisi ollenkaan. Mitä virkaa on lappaa napit pöydälle, siirtää niitä pari kertaa eteenpäin ja lappaa ne takaisin laukkuun? Niin voitit joo, mutta tyhjän saa pyytämättäkin. Voisi vaikka kotona kynsiä takapuolta ja saada samansuuruisen riemun siitä.
Luumumehu on soturien juomaa
santso
Viestit: 2690
Liittynyt: Su 22.07.2007 16:40
Paikkakunta: Ilmajoki/Kouvola

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja santso »

Remos kirjoitti:
Swarm kirjoitti: Täydet pisteet tälle asenteelle!
Miksi pelejä pelataan? Jotta voitetaan. Pelien syvin ominaisuus on voittaminen, eli muiden häviäminen. Tuollainen muille armoa antaminen on ihan tekopyhää hurskastelupaskaa.
no tottakai on hienompaa sit tiukkaa voittoa juhlia joka on jollain todella ovelalla peliliikkeellä saavutettu kun sit se et: istuin linjas ja dakkasin kaiken paskaks kaikis peleis kolmanteen vuoroon mennes paitsi yhes jos vipa reservi tuli vasta vitosella :D
Omenapiirakka on tietäjien ruokaa.
Avatar
Remos
Viestit: 1252
Liittynyt: La 31.10.2009 18:18
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Remos »

En voi ymmärtää. Ihan kuin koko porukka olisi vain kasa huonoja häviäjiä.
"Sotun sääntö numero kahdeksan: Ignooraa Remos aina."
Thoctor
Viestit: 111
Liittynyt: Ma 25.01.2010 16:50
Paikkakunta: Espoo

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Thoctor »

Remos kirjoitti:En voi ymmärtää. Ihan kuin koko porukka olisi vain kasa huonoja häviäjiä.
Ettet olisi itse huono häviäjä, kun vain voitto kelpaa. Itsekin pelaan gk:ll koska pidän figuista, mutta en halua voittaa jokaista peliä aivan kuus nolla.
Life is hard, but we can make it.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Missä on hauska, ilman jännää? Jännityshän se on kaikkein kivointa. Listan pitää kiinnostaa itseä, tai muuten pelissä ei ole mitään kiinnostavaa. Tärkeintä ei ole voitto, vaan voitto sillä parhaimman näköisellä setillä. Niillä figuilla minä haluan voittaa, jotka näyttää parhailta. Hankin aina pelien figut ensisijaisesti ulkonäön perusteella ja sitten vasta aletaan miettimään, että kuinka juuri näillä voisin voittaa. Sehän on juuri se paras homma koko pelissä, tai siis kaikissa figupeleissä.

edit. Ei se 40k ole niin hyvä, että itse pelin takia sitä pelaisin. Sehän on oikeasti aika paska peli, mutta kaikki oheishauska on parasta.
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Morze »

Itse olen sitä mieltä, että sitten kun figut ovat pöydällä on pelaajien velvollisuus tavoitella voittoa reilun pelin puitteissa jo ihan vastustajankin vuoksi. Tahallaan huonosti pelaaminen ja hörhöily laskee tunnelmaa ja vie ilon voitosta ("Höhöö, nyt mä PERUUTAN mun joukoilla sua päin. Mitähän keksin ensi vuoroksi?") Myös armon anto kuuluu tähän.

Mutta samoin ennen peliä saavutettu kohtuuton etu listakikkailulla tai jopa tuunailemalla omasta listasta mahdollisimman nihkeä juuri tätä vastustajaa vastaan on härskiä, eikä kuulu reiluun peliin. Pieni metailu ei vielä liiaksi haittaa.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Ei Juusto GK lista? Mahdollista?

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Nelkkari ei ole tasapainossa millään tasolla. Uusin kodeksi on se paras (pl. necronit), joten sillä pitää mennä. Jos tasapainoisia pelejä haetaan, on Warmachine/Hordes hyvä valinta. Jos juusto-GK antaisi armoa kaiken aikaa (okei, en ammu nyt, en käytä psyykkisiä voimia, isken sankarit äijälauman keskelle, etteivät pääse pile-innaamaan jne.), ei sekään olisi vastustajasta hauskaa.

Varmaan paras valinta on sopia peliporukan kanssa listojen tasosta. Jos halutaan mennä beer&pretzels-meiningillä, niin silloin lollottelulistoja voi hyvin pelata ja kaikilla on kivaa. Jos taas porukassa on enemmälti verenmaku suussa pelaavia tapauksia, ei lollottelulistoilla ole mitään asiaa tiskiin. Itse olen valitettavasti tuon toisen porukan mukana enimmäkseen. Pelaan siis purifiereitä, psyflemaneja ja S5 hevareita. Pelaisin mielelläni myös jotain ihan muuta (apinaspam, anyone?), mutta ei tuossa porukassa.

Sitten toisaalta, onko paskan listan tekeminen kovin kunnioittavaa vastustajaa vastaan? Sama kuin tahallaan huono pelaaminen (peruuttaminen jne.). Jos se vastustaja saa helpon voiton, onko hänen voitollaan yhtään enempää merkitystä, kuin sillä juusto-gk:n voitolla? Epäilen suuresti. GK vaan on semmoinen armeija, että siellä ei ole kovin montaa huonoa valintaa ja jos moisia onkin, ne on silti hyviä kiitos liian matalien pistehintojen. Jos haluaa jotain reilua peliä, kannattaa valkata jotain muuta.

Ja kyl aika ei-juusto vois olla seuraava:

Draigo

Paladin
- Apo
- Warding staff
- Psybolts

Paladin
- Apo
- Warding staff
- Psybolts

3 x Land raider
- Kaikki upit

= abouttiarallaa 1750 pinnaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Taktiikat”