Aloittelen empireä

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
EMPIRE WARRIOR
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 14.03.2012 16:37
Paikkakunta: Espoo

Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja EMPIRE WARRIOR »

Eli oisiko vinkkejä alkuun ja mitä ostaa pelityylini oisi varmaan joitain tyyliin puolustusta,ampumista ja lopuksi hyökätään kiitos jo etukäteen vinkeistä
Avatar
Runt
Viestit: 2057
Liittynyt: Ma 15.12.2008 21:05
Paikkakunta: Pori

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja Runt »

CORE
Perus jalkaväestä tällä hetkellä pelatuin on hilparit, miekkamiehet ovat puolestaan hieman kestävämpiä ja keihäsmiehiä ei kannata edes harkita tämän hetkisen kirjan osalta.
Ampumisen osalta handgunnerit ovat hyvä yksikkö, samalla saat coreihin vaadittavia pisteitä, grossbowmenejä peluutetaan hieman vähemmän mutta omasta mielestäni nämäkin toimivat pitkän ampumamatkan turvin heikommilla panssareilla oleviin yksikköihin.
Ritareita kannattaa myös harkita ellet nyt täysin gunline armeijaa ole tekemässä.
SPECIAL
Cannon & mortar ovat verraittain yhtä hyviä kapistuksia, mutta näillä ammutaan vain eri kohteita (Cannonilla isoja monsuja ja panssaroituja yksikköjä, Mortarilla isoja heikosti panssaroituja yksikköjä).
Pistolierit ovat nopeasti liikkuva yksikkö, jolla on hyvä puikkelehtia vihollis yksiköiden välissä ammuskellen ja samalla yrittäen blokata marssiliike.
RARE
Rakettipatteri ja Volley gun ovatkin sitten hieman epäluotettavampia sotakoneita, onnistuessaan kuitenkin molemmat ovat hyvin tehokkaita kapistuksia. Steam Tankki tuntuu olevan Empiren perus kalustoa, todella tehokas laite jos osaa peluuttaa. Tankki myös tuppaa aiheuttamaan päänvaivaa vastustajalle T10 & 1+ Armour save on kuitenkin sen verran kovia ettei ihan kaikki iskut perille asti mene.

Sotakoneiden kanssa kannattaa peluttaa Engineeriä. Empire on armeijana todella monipuolinen ja kirjasta löytyy todella paljon muutakin mitä voi hyvin peluuttaa. Ei siis tarvitse turvautua vain yhteen kikkaan.

Tuossa nyt omia näkemyksiäni Empirestä, kertokoon joku muu lisää.
Minun mielipiteeni ovat toisille vääriä, joidenkin mielipiteet ovat minulle yhden tekeviä.
EMPIRE WARRIOR
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 14.03.2012 16:37
Paikkakunta: Espoo

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja EMPIRE WARRIOR »

Kiitos neuvoista pitääkin lisätä noi handgunnerit ostoslistaan.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Suosittelen odottamaan hetken aikaa ennenkuin tekee suurempia ostoksia, koska uusi Empire-kirja ilmestyy 7.4., eikä vielä ole tietoa mitä kirja tuo tullessaan. Ellei ole valtavan kova kiire pelaamaan ja ei omista vielä armeijakirjaa, suosittelen odottamaan huhtikuun alkuun ja sitten hankkimaan suoraan uuden armeijakirjan.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Skarsnik, the Lord kirjoitti:Suosittelen odottamaan hetken aikaa ennenkuin tekee suurempia ostoksia, koska uusi Empire-kirja ilmestyy 7.4., eikä vielä ole tietoa mitä kirja tuo tullessaan. Ellei ole valtavan kova kiire pelaamaan ja ei omista vielä armeijakirjaa, suosittelen odottamaan huhtikuun alkuun ja sitten hankkimaan suoraan uuden armeijakirjan.
No teknisesti aina voi ostaa State Trooppeja, sekä perussankareita, sillä niitä tulee nyt aina näkymään Empiren listoissa, ellei sitten jotain aivan hullua tapahdu. Lisäksi tietysti jos ei olla pelaamassa ihan turnaushammeria, niin sillä nyt ei taida olla niin väliä, jos peluuttaa heikompaa jengiä kuin mitä voisi. Sankareiden taas ei pidä olla just niin wysiwyg, ja mättö- ja velhosankareille tulee listoissa aina käyttöä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Onnittelut oikeasta armeijavalinnasta !

Tämän hetkisellä kirjalla suunnilleen kaikki valinnat ovat pelattavia, heikoimpia ovat tosiaan keihäsmiehet, ja varauksin great swordit. Kaikkia yksikköjä pystyy kuitenkin pelaamaan, mutta ihan kaikkia yksiköitä ei tällä hetkellä kannata olla suuria määriä. Esim ritarit ovat ihan pelattavia, mutta ritaripainotteinen empire ei välttämättä.

Uusi kirja tosiaan ehkä ilmestyy 7.4., joten moni asia voi muuttua. En jaksa kuitenkaan uskoa, ettei handgunnereille, crosboweille, halberdeille, tykeille ja ritareille olisi sijansa empiressä jatkossakin. Jos haluat ostaa ja maalata handgunnereita jo ennen uutta kirjaa, en usko että hankinta menee pieleen. Toivottavasti...
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
Runt
Viestit: 2057
Liittynyt: Ma 15.12.2008 21:05
Paikkakunta: Pori

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja Runt »

Miten olenkaan onnistunut missaamaan uuden kirjan ilmestymispäivän. No siinä tapauksessa tosiaan suosittelen myös odottamaan uutta kirjaa mutta toki joitain perus ostoksia voi tehdä jo nyt.
Minun mielipiteeni ovat toisille vääriä, joidenkin mielipiteet ovat minulle yhden tekeviä.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Magnetoituja State Troopeja ja sankareita. BSB on aina hyvä valinta, samoin parit velhot.

Tässä vaiheessa ihan OK ostoksia lienevät tosiaan parit velhot ja muutama mättösankari. Esim. Empire Wizards- ja Empire General -kitit on ihan hyvä ostos. Tekee ratsastavan kenraalin, kävelevän BSB:n ja pari velhoa. Miekkamiehet toimii aina bunkkerina, ja ovat tähän asti (ja varmaan vielä eteenpäinkin) olleet ihan kivoja laitteita.
EMPIRE WARRIOR
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 14.03.2012 16:37
Paikkakunta: Espoo

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja EMPIRE WARRIOR »

Kiitos neuvoista tietääkö joku paljonko toi uusi armeijakirja maksaa tai tulee maksamaan
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

EMPIRE WARRIOR kirjoitti:Kiitos neuvoista tietääkö joku paljonko toi uusi armeijakirja maksaa tai tulee maksamaan
Saman verran mitä nämä uudemmatkin, eli 26€.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
smaxx
Valvoja
Viestit: 8416
Liittynyt: Ti 13.02.2007 16:29
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja smaxx »

Skarsnik, the Lord kirjoitti:Suosittelen odottamaan hetken aikaa ennenkuin tekee suurempia ostoksia, koska uusi Empire-kirja ilmestyy 7.4., eikä vielä ole tietoa mitä kirja tuo tullessaan.
Empire ilmestyy melko varmasti seuraavana, mutta onko se 7.4., en jaksa uskoa. Liian lähellä siihen nähden ettei oikein mitään konkreettista ole kuulunut figuista tai säännöistä.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Liity Nopat ja Taktiikka Pelien sopiminen -ryhmään : https://www.facebook.com/groups/553301271491198/
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Re: Aloittelen empireä

Viesti Kirjoittaja Rune »

Itsekin olen vähän skeptinen tuosta 7.4. päivämäärästä. Olen yrittänyt katsella GW:n nettiä ja muita lähteitä uuteen kirjaan liittyen, mutta mistään ei tunnu löytyvän mitään. Eikö edellisen kuukauden White Dwarfissa nyt viimeistään pitäisi aina olla jokin sneak peak? Mitään ei ole oikein tuntunut näkyvän.

Mutta tervetuloa vain Keisarikunnan uljaiden kenraalien joukkoon! Tai, iloisten veijarien, kuka keltäkin kysyy. Mistä maakunnasta lienette tulevan?

Mitä aloitukseen tulee, niin jos uuden armeijakirjan ilmestyminen näin pian pitää paikkansa, niin ehkä armeijakirjan ostoa kannattaa venytellä muutamalla viikolla. Aika tuskainen kuukausi, ehkäpä, mutta vaivan arvoinen jos uusi armeijakirja tuleekin. Sitä ennen GW:n nettisivut, sääntökirjan Empire- ja fluffiosio, sekä www.warhammer-empire.com nettisivu auttanevat innostuksen ruokkimisessa. W-E:ssä on paljon hienoja ihmisiä, ja yhtälailla paljon hienoja armeijoita.

Sankareita todellakin armeijakirjasta riippumatta voi jo hankkia ja maalailla, kuten myös state troopeja. Figujen hankinnasta sen verran, että jos GW:n state troopit eivät lämmitä (en ihmettelisi), niin nettikaupoista saa ~GW:n hinnoissa pyöriviä metallisia state troopeja. Valmistajia on esim. Foundry (www.wargamesfoundry.com), ja hienoja sankareita valmistaa Reaper (www.reapermini.com)

Foundrylta suoraan Empirelle sopivia nappeja löytyy esim. linkeistä alla:

http://wargamesfoundry.com/historical_r ... 1&page=all
http://wargamesfoundry.com/historical_r ... naissance/
http://wargamesfoundry.com/historical_r ... /medieval/

Joukkojen valintaan pätevät kaikki mitä muut ovat jo sanoneet, ja enempikin: Keisarikunnalle kelpaavat oikeastaan kaikki joukot mitä armeijakirjasta löytyy. Jos aiemmin sanottiin että keihäsmiehet eivät ole yhtä hyviä kuin hilparimiehet, pitää se osittain paikkansa, mutta ne ovat täysin pelattavissa, ja voivat voittaa taisteluita siinä missä muutkin yksiköt. Greatswordeista minulla on henkilökohtaisesti paljon hyvää sanottavaa. S5 jalkaväki, varsinkin papin johtamana, on parhaimmillaan melko brutaalia. Flagellantit ovat olleet tähän mennessä myös tehokkaita kunhan olen saanut ne heille edulliseen taisteluun - väärää vastustajaa vastaan niillä on tapana kuolla jälkiä jättämättä. Ritarit olen havainnut elintärkeiksi tukiyksiköiksi. Tähän mennessä olen pelannut kuuden yksikköä lipulla ja muusikolla ja yhtä viiden yksikköä pelkällä muusikolla. Pahaan paikkaan jäädessään voivat olla turhia, mutta jos ne pääsevät vastustajan sivuille, ne voivat aiheuttaa viholliselle yllättävän paljon päänvaivaa. Siitä en ole samaa mieltä etteikö ritaripainotteinen armeija voisi pärjätä. Pari kahdentoista ritarin yksikköä oikein sankarein varustettuina ovat kuulopuheiden mukaan yllättävän kova pala monelle vastustajalle.

Pari seuraavaa viikkoa käyttäisin harjoitellen nappien maalausta ennenkuin ostaisin kirjaa, jos huhut uudesta kirjasta pitävätkin paikkansa. Sillä välin Warhammer-Empire ja Sotavasaran galleria-alue auttanevat maalausongelmissa ja antavat vinkkejä.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”