Ogre armeijan suunnittelua

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Guardsman
Viestit: 2053
Liittynyt: Ti 21.01.2003 17:49
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Ogre armeijan suunnittelua

Viesti Kirjoittaja Guardsman »

Nyt olisi harkinnan alla liittolaisiksi keisarikunnan armeijalleni Ogre Kingdom armeija. Haluaisin kuulla mielipiteitänne ja lista ehdotuksia. En omista vielä kirjaa. Heluaisin aluksi tehdä Border Patrol -sopivan armeijan ja teemaan liittyen olisi kiva tietää kannattaako Hunter ja voiko sen ympärille rakentaa toimivaa listaa 1200 pisteellä?

Muita yksikkövalintoja olisi todennäköisesti yksi 9+ figun Ogre Bull yksikkö, ehkäpä Gnoblar Trappereita ja persu Gnoblareita. Mourfang Cavarly ehkäpä iskemään kovaa ja nelisen kappaletta Lead blechereitä tulitueksi.
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
Avatar
Kaapelikala
Viestit: 4446
Liittynyt: Ma 30.06.2003 13:43
Paikkakunta: Espoo

Re: Ogre armeijan suunnittelua

Viesti Kirjoittaja Kaapelikala »

Hunu on kohtuu kova vehje. Se vaan ei osaa olla kenraali ja armeija vaatii kenraalin...
Avatar
Sanev
Viestit: 5
Liittynyt: Pe 28.09.2012 17:19

Re: Ogre armeijan suunnittelua

Viesti Kirjoittaja Sanev »

Omat kokemukset ogreja vastaan omilla örkeillä on se että siihen lyöntivoimaan kantsii satsaa. Itellä on ollut parisenkymmentä savagea, samankokoinen borc porukka, kärry, röllejä ja mangler, heroina lvl2 shamy ja bsb. Joka kerta on tullut turpaan... Ogret on tullut joka kerta vaan päälle ja jyrännyt vaikka kuinka koittanut kikkailla. Ogret on tullut 4 mournfang, kärrytykki, munakori + butcher ja takaa tai kylkiin maneaterit.
Flesh is weak, mind is strong.
Avatar
jfb324
Viestit: 224
Liittynyt: La 25.06.2011 14:52
Paikkakunta: Karstula

Re: Ogre armeijan suunnittelua

Viesti Kirjoittaja jfb324 »

Maneaterit on spessussa ihan parasta. Myös Mournfangit toimii todella hyvin. Leadbelcherit tienaa harvoin pisteensa takaisin, ellei sitten vastassa satu olemaan ikuista maanantaita elävä elfi-pelaaja. Loreista Maw tai Beasts on omasta mielestäni jopa paras vaihtoehto jos pelaa munakoria. SM munakorissa Mawilla on osoittautunut ehkä parhaimmaksi ratkaisuksi omalla kohdalla.
Sweat saves blood.
Avatar
jupu_pupu_mies
Viestit: 2564
Liittynyt: La 12.01.2008 20:44
Paikkakunta: Hönölä

Re: Ogre armeijan suunnittelua

Viesti Kirjoittaja jupu_pupu_mies »

Öö kuka pelaa mawia deathin yli? Beastissa on puolensa ja feikki pelas sitä joskus mut kyl deathi on ollu se "the lore"
Avatar
jfb324
Viestit: 224
Liittynyt: La 25.06.2011 14:52
Paikkakunta: Karstula

Re: Ogre armeijan suunnittelua

Viesti Kirjoittaja jfb324 »

jupu_ kirjoitti:Öö kuka pelaa mawia deathin yli? Beastissa on puolensa ja feikki pelas sitä joskus mut kyl deathi on ollu se "the lore"
Kuten sanoin, jos pelaa munakoria, niin mawi kyllä kannattaa valita deathin yli. Se että onnistut heittämään munakorista SM:llä sen sunin vastustajaan (jolla pitää olla huono ini) ei pärjää omien kokemuksieni pohjalta sille, että se munakori on CC joko +1T ja/tai rege. Beast toimii myös, mutta tuon regen vuoksi, sekä sen vuoksi että +1S/+1T/rege on pikkuversioina helppoja heittää läpi, mawi on oma valinta.
Sweat saves blood.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”