Valagante kirjoitti:Pitää kyllä sanoa että tuo taitaa olla ihan näkökulmakysymys. Omalla kohdallani tämä koodeksi laski mielenkiintoa niin että väliin jää koko eepos ja supplementit.Kidhidalco kirjoitti:..ja pitää mielenkiintoa yllä.
Ja myöskin omasta mielestäni jos armeijan kilpailukyky perustuu siihen että pitää ottaa toisesta armeijasta apuja, niin jossain suunnitteluvaiheessa ollaan menty ihan päin heiniä ja rankasti.
Vähän samoilla linjoilla. Jos tässä uudessa kirjassa olisi korjattu jotain ongelmia joita armeijan toiminnassa on, niin varmaan tekisi mielikin päivittää kirja, mutta kun kaikki muutokset tuntuisi olevan vain muutoksia muutosten vuoksi ilman että parannettiin esim. pitemmän matkan tankkien hakemista, ensimmäisen vuoron selviytymistä ja sitä että kaikki yksiköt armeijassa voidaan johtaa x määräksi s8 ap2, poison ja haywire laukauksia, muiden optioiden ollessa joko lähes olemattomia tai huonoja, niin en kyllä näe mitään tarvetta päivittää opusta. Vanhassa kirjassa ei kuitenkaan tule suoralta kädeltä mieleen yhtään sääntöä, joka ei oikein toimi, eikä pistehinnat ole sen kummemmin pielessä kuin tässä päivitetymmässä versiossakaan.
Jos kuvitellaan että tämä nykyinen kirja olisi tullut ulos silloin muutama vuosi sitten ja se päivitettäisiin nyt tuohon vanhaan kirjaan, voisin väittää että de-pelaajat olisivat tällä hetkellä erittäin innoissaan.
Puolustelin aikoinaan kovin uutta nidi-codexia sen arvostelijoilta, koska en tuntenut edellistä kirjaa kovin hyvin ja uusi näytti siihen verrattuna ihan hyvältä. Nyt kuitenkin ymmärrän paljon paremmin nidipelaajia. :)