Finaaliottelu Christer vs. Tero M. on nyt pelattu.
Voittajaksi selvisi äärimmäisen tiukan kamppailun jälkeen Tero M. Alku näytti pahalta kun Teron ensimmäinen kohtaaminen tapahtui vain puolella voimalla erikoisen alkudeploymentn jälkeen. Christer taas sai koko joukkonsa tulivoiman mutta ei oikein onnistunut nopanheitoissa.
Kun kaksi swarmia kohtaa on tuloksena aina jonkinlainen häröpallo. Tulitusta tuli molemmin puolin ja varmaan pari kierrosta mentiin ilman actioneita, kun alukset törmäilivät toisiinsa. "Parempi ampua ilman modifiereita kuin olla ampumatta focuksen kanssa"- tuntui olevan molempien pelaajien motto.
Lukuisten laukaustenvaihtojen jälkeen alkoi tilaa tulla ja Oicunn lähtee liikkeelle. TIE miniswarmi on ohentunut melkein kokonaan mutta niin on rebelienkin puoli.
Howlrunner ja Oicunn suorittavat hienosti mutta lähietäisyydelle päässyt Rookiepilot niittaa Howlrunnerin hit+direct hit combolla. Oicunn jää yksin. Teron rebel swarmi ohenee lopussa kahteen alukseen mutta Oicunn kärsii critin joka laskee primary aseen tehoa yhdellä. Christer tekee päätöksen että se on korjattava tapahtui mitä hyvänsä. Ensimmäinen korjausyritys epäonnistuu ja Oicunn jää ilman actionia. Teron viimeiset alukset pääsevät takaa-ajoon ja tiputtavat Oicunnin , joka oli päätynyt asteroidin päälle.
Upea matsi loppuun asti! Molemmilla pelaajilla ylä- ja alamäkiä ja voitto olisi voinut mennä monessa kohdassa toisin. Tero pelasi koko liigan samalla listalla joka on kyllä brutaalin yksinkertainen jyrä. XXXZZZ eikä mitään hienouksia! Christerin Oicunn + miniswarm taisteli hienosti vastaan. Teron kommentti oli matsista, että hän ei ollut kertaakaan menettänyt näin paljon aluksia koko liigan aikana.
Alkukohtaamisen jälkeen molemmat lentueet ovat harventuneet
Christeri sai kokea kuinka hauraita TIE-Fighterit saattavat pahimmillaan olla. Neljästä TIE-Fighterista kolme one-shotattiin. Näistä kaksi oli peräti ilman modifiereita.
Joskus ei vaan onnistu...