Finnfoamin päällystys

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Reptile
Viestit: 29
Liittynyt: Ma 11.03.2013 20:45

Re: Finnfoamin päällystys

Viesti Kirjoittaja Reptile »

warhamer116 kirjoitti:
Rune Priest kirjoitti:Voiko pelilaudan tehdä finnfoamista(4cm paksu?) vai onko joku esim. mdf levy parempaa?
Voi tehdä, itse olen tehnyt omani 3cm levystä. MDF vääristyy jos sitä liimaa ilman tukia, joten en suosittelisi.
Suunnittelin juuri pelilaudan tekemistä MDF-levystä tämän ohjeen mukaan mutta nyt luin tästä ketjusta että MDF-levy lähtee väääristymään jos liimaa ilman tukia. Mitä tarkoitetaann ilman tukia, pitääkö levyn alapuolelle tehdä puusta kehikko joka estää levyä käyristymästä?

Ei minulla mitään finnfoamia vastaan ole muuta kuin että se on todella kevyttä, pienikin hipaisu ja figut kaatuu pelipöydällä. Siksi MDF-levystä suunnittelin tehdä pelilaudan koska ei ole välttis niin herkkä näille maanjäristyksille eli tönäisylle.

Voisiko joku kertoa enemmän tästä MDF-levyn käyttäytymisestä ja lähteeko se käyristymään pelkästään jo ilmankosteuden vaikutuksesta? Itselläni ei ole mitään kokemusta kyseisestä materiaalista.
Hello
Viestit: 238
Liittynyt: Su 05.04.2015 18:54
Paikkakunta: Janakkala

Re: Finnfoamin päällystys

Viesti Kirjoittaja Hello »

Kaipa sille kannattaa joku tukikehikko tehdä. Ei se varmaan ilmankosteudesta väänny, vaan maalin kosteudesta joten maalatessa/liimatessa kannattaa tukea. Käyttäytyy varmaan suurinpiirtein samalla tavalla kuin kovalevy
Reptile
Viestit: 29
Liittynyt: Ma 11.03.2013 20:45

Re: Finnfoamin päällystys

Viesti Kirjoittaja Reptile »

Täytyy ruuvata sitten pohjaan jotkut puiset rimat tai alumiini kiskot liimailun ja maalauksen ajaksi.
Avatar
Meganiikko
Viestit: 5244
Liittynyt: Ti 22.10.2013 22:57
Paikkakunta: JNS

Re: Finnfoamin päällystys

Viesti Kirjoittaja Meganiikko »

Kannattaa ottaa finfoamia päälle, ja alus-tuki MDF'stä. Liimaat MDF'n finfoamin pohjaan ja laitat levyt päälekkäin ja painon alle kuivamaan: about viikko niin ne on kuivia.
Pelkästä MDF'stä ei kannata lähteä rakentamaan jos ei meinaa ostaa ~3cm paksua MDF'ää (joka kanssa maksaa aika kivasti).
Foami päälle, MDF pohjalle.
"Ferrus, your beard needs a shave." -Fulgrim
"Ok, hit me up fam." -Ferrus Manus
-One of the biggest miscommunications during 30th millennium.
Reptile
Viestit: 29
Liittynyt: Ma 11.03.2013 20:45

Re: Finnfoamin päällystys

Viesti Kirjoittaja Reptile »

Asiaa nyt mietin vähän tarkempaa ja muistakin lähteistä saanut lukea että toi MDF-levy käpristyy, niin päätin että teen pelilaudan finnfoamista.

Toi voisi muuten olla ihan hyvä idea liimata finnfoam MDF-levyyn kiinni, tulisi ehkä sopivasti painoa. Pääseekä nyt kaivertaa paremmin pinnan muotoja kun tekee finnfoamista.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”