Kyseessä on siis fantasiaskirmish max. kymmenen figun warbandeilla muinaisen kaupungin raunioissa. Yhtymäkohdat Mordheimiin ovat ilmeiset.
Lukaisin kerran nuo säännöt läpi ja tässä vähän nostoja:
- Säännöt ovat yksinkertaisemmat kuin Mordheimissa. Esimerkiksi asetyyppejä on vain 7 erilaista ja nekin tuovat lähinnä pieniä modikkamuutoksia.
- Liikkuminen aika pelkistettyä, mutta toiminee. Löytyy säännöt hyppimiselle, kiipeämiselle ja putoamiselle mutta ilman kummempia kommervenkkejä
- Taistelu aika helppoa. Nopanheitto + modikat + supportit vastaan vastustajan sama. Heiton voittaja tekee läpi damagea toisen modelille. Hipareita vähennellään. Ei kaatumisia ja stuneja tosin pahoin haavoittuneet sotilaat tappelevat huonommin.
- Peli keskittyy vahvasti velhoihin ja ne ovat tärkein osa peliä. Joka pelaajalla käytännössä velho ja sen oppipoika, jotka johtavat max. 8 -henkistä joukkoa henchmaneja. Loitsuja 80 erilaista ja velhojen loitsukirjan voi räätälöidä eri koulukuntien loitsuja tietyin ehdoin sekoittamalla. Loitsut vaihtelevat sieltä tulipallosta ja kilpiloitsusta manauksiin, teleportteihin ja pelien välillä heitettäviin utilityloitsuihin.
- Velhot ovat myös eräänlaisia johtajia ja niiden lähellä olevat figut pääsevät aktivoitumaan ennen yksin samoilevia henchmaneja.
- Kampanjassa velhot kehittyvät, warbandin jäseniä haavoittuu ja kuolee. Ostetaan uutta ja parempaa porukkaa. Löydetään taikaesineitä joita voi antaa myös henchmaneille. Partylla on myös tukikohta jonka valinnat ja ostokset vaikuttavat suorituskykyyn.
- Perusskenaariossa koetetaan keikata kentältä treasure tokenit ennen vastapuolta. Pelkkä turpamittelö peli ei siis ole. Kentillä myös laahustaa epäkuolleita, golemeita ja muuta epämiellyttävää NPC:tä. Näitä voi käyttää myös hyväkseen loitsuilla.
- "Standardi" pelipöytä on 4 jalkaa kertaa 4 jalkaa.
- Velhot ja henchmanit ovat lähinnä nimettyjä arkkityyppejä. Jos sietää sen että örkillä ja ihmisfighterillä on samat statit niin voi ihan hyvin pelata sitä örkkishamaanin johtamaa warbandia jossa alhaiset thugit ovat goblineita ryövärien sijaan ja Knightin sijaan kentällä heiluu Black orc.
Pitää tässä päästä kokeilemaan tuota käytännössä ennenko uskaltaa sanoa enemmän mutta vaikuttaa ihan viihdyttävältä. Hommasiko tämän kukaan muu?

EDIT: Tein tuohon malliksi aloituswarbandin juurikin noista örkkifiguista mitä löytyy. Aloitusrahaa 500, velho ilmainen. Apprentice on käytännössä samanlainen pakkohankinta kuin sankarirosterin täyttö Mordheimissa. Käytännössä henchmeneihin on siis alussa rahaa 300 ja niiden hinnat vaihtelevat 10 kullan sotakoirasta satasen templareihin ja rangereihin. Kuvittelen että warbandin maksimikoko kannattaa hakea heti noita halpoja ukkoja spämmäämällä ja korvata sitten kuoleman jälkeen rahatilanteen salliessa paremmilla:
Wizard (orc shaman) - Witch
Apprentice (goblin shaman) = 200
Archer (orc archer) = 50
Infantryman (orc warrior) = 50
Infantryman (orc warrior) = 50
Infantryman (orc warrior) = 50
Thief (goblin) = 20
Thief (goblin) = 20
Thief (goblin) = 20
Thief (goblin) = 20
Treasury 20 gp
Spells:
3 spells own school
animal companion (summons squig companion using ice toad rules)
poison dart
brew potion
1 spell each from aligned schools (3)
leap
spell eater
strength
two spells from neutral school
elemental ball
explosive rune
EDIT2: Joku oli askarrellut loitsukortit tuohon josta pääsee samalla ihmettelemään pelin loitsuvalikoimaa https://dl.dropboxusercontent.com/u/310 ... lCards.pdf

