Voiko olla näin?

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
T-Moe
Viestit: 160
Liittynyt: To 24.04.2003 10:32
Paikkakunta: Lahti

Voiko olla näin?

Viesti Kirjoittaja T-Moe »

Kuten otsikko jo totesi. Olen muutaman kaverini kanssa puhunut taktiikoista jolla all goblin armeija (enimmäkseen nightgoblin) voisi voittaa Dwarfi armeijan. Tulimme hyvin pitkälti siihen tulokseen että ei ole edes hyvänä päivänä mahdollisuudet ovat erittäin niukat.

Nyt on kysyttävä teiltä: Voiko olla näin?
Loose Change 2nd Edition - "It's not a theory if you can prove it"
Avatar
squigi
Viestit: 233
Liittynyt: Pe 22.11.2002 19:02
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja squigi »

ai night gobbbot vastaan penat... nyt kyll naurattaa fanatikot niihin penoihin kii niillä mushroomeilla sit kuolee dwarffit. monta spear chuckaa JA SPLASH sotakoneet hoitaa wolfriderit hoitaa penojen crewit warmachineista et ei mikään mahottomuus :wink:
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Kieltämättä tiukkaa voi tehdä, mutta onhan siellä kaikkea häröä tarjolla. Siis reilusti Doom divereita, muita hassuja sotakoneita, taikuutta ja sen sellaista...
prodigal
Viestit: 19
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:26

Viesti Kirjoittaja prodigal »

No empä ole kuudennessa editiossa päässyt paljoa dwarffeja vastaan pelaamaan, mutta örkit ja gobbot väitän osaavani aika hyvin. Kyllä sillä night goblin (+fanaatikot) / goblin wolf rider / goblin wolf chariot / rock lobba / spear chukka -yhdistelmällä käppänät tuhotaan viimeseen mieheen asti helposti. Unohdetaan vaan magia, otetaan massaa ja boostataan kahta isoa unittia sopivilla magic itemeillä varustetuilla tappajagoblin charruilla.

Tätä mieltä meikäläinen on ainakin. Pelaisin ite varmasti aika lailla tommosella armeijalla, jos riittäis wolf rider ja spear chukka figut..

- Julius
- -- --- --------- ------------- +
Be aggressive
B-e aggressive
B-e a-g-g-r-e-s-s-i-v-e
+ ------------- --------- --- -- -
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Yep, fanaatikot tekevät käsittämätöntä tuhoa kääpiöihin, jotka maksavat kohtuu paljon, ostavat turhaa armoria, eivät saa fanaatikkoja hämättyä ja vieläpä seisovat usein toistensa vieressä, jolloin gobbo voi pyöriä usean yksikön poikki. Sitten kun kääpiöillä on 1-2 rankkia jäljellä, ajetaan isolla gobboryhmällä ja chariotilla päin.
swiftwind
Viestit: 447
Liittynyt: Ke 11.12.2002 23:15
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja swiftwind »

En nyt sanoisi että kääpiöt silti mikään erityisen helppo vastus goblineille on. Heiltä löytyy kuitenkin se ultimate-pikku-leadership-bane, eli flame cannon.

Lisäksi gobboja vastaan kääpiöjalkaväen suurimmasta heikkoudesta, huonosta voimasta, ei ole kovin merkittävää haittaa.

Joku takamaastoon ilmestyvä miner-yksikkökin on gobboille aika hankala.

Jos lähdet tuhoamaan sotakoneita wolfridereillä, niin on parempi kyllä ottaa useampi yksikkö.. yksinään muusta armeijasta erkaneva porukka kerää koko kääpien lähietäisyystulituksen, arvattavin seurauksin.

Kun gobbot ovat kuitenkin niin halpoja, lähtisin rakentamaan niin monta unittia etteivät kääpiöt ehdi tuhota niitä tarpeeksi ennen lähitaistelua.. toivo vaan että fanaticit selviävät.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Yhdyn edelliseen puhujaan.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Jeps. Kääpiöiden murtaminen on hankalaa ihan millä armeijalla tahansa. Kääpiöt ovat loppujen lopuksi hyvin edullisia verraten niiden hyviin statteihin. Kääpiöuniitit ovat isoja, hankalasti tapettavia ja ennen kaikkea ne eivät murru helposti, jos niillä osaa pelata. Kääpiöitä pitää melkeimpä näykkiä reunoilta sen sijaan, että ryhtyisi niitä tappamaan.
MattiL
Viestit: 194
Liittynyt: Pe 25.04.2003 19:46
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja MattiL »

no en oo iha varma siit et gobot voittais kääpsät ensinäki fanaticit ei välttämättä pääse lähellekää tumppeja ja muistakaa gobojen ld ku saat tarpeeks tuhottuu niitte jotai rykmenttii nii ne lähtee juoksee palli jalan alla :D
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Murhe kirjoitti:Jeps. Kääpiöiden murtaminen on hankalaa ihan millä armeijalla tahansa. Kääpiöt ovat loppujen lopuksi hyvin edullisia verraten niiden hyviin statteihin. Kääpiöuniitit ovat isoja, hankalasti tapettavia ja ennen kaikkea ne eivät murru helposti, jos niillä osaa pelata. Kääpiöitä pitää melkeimpä näykkiä reunoilta sen sijaan, että ryhtyisi niitä tappamaan.
Hoh. Kokemuksen syvällä rintaäänellä voin sanoa, että warplightning söi warriorit, jezzailit ja plague iron breakkerit, ratling gun ampui slayerit ja gutter runnerit myrkyttivät tykkien miehistöt. Kaiken tämän keskellä kenraali pelästyi kelloa ja juoksi viimeisellä vuorolla. Ainoat merkittävät tappiot rotille tulivat, kun warpfire thrower räjähti ja tappoi 10 rottaa, muun uniitin panikoidessa ulos kentältä.

(Yhden pelin olen pelannut kääpiöitä vastaan :wink: )
swiftwind
Viestit: 447
Liittynyt: Ke 11.12.2002 23:15
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja swiftwind »

Tässä ketjussa varmaan haettiin jotain muuta kuin nopanheittotaidolla kehuskelua.

Goblineilla ei oikein taida olla mitään sopivaa flankkausyksikköä. Eli pitää vaan olla leveämpi rintama ja reservejä paikata siihen syntyvät aukot..

Käytännössä kääville lienee aika lailla yhtä helppoa tappaa mikä tahansa rank-n-file -modeli minkä gobbot saavat kentälle, joten miksi suotta tapattaa kalliita. Varsinkin yksittäiset kalliimmat kohteet (chariotit, jättiläinen) tarjoavat kääpiö-kenraalille vain tilaisuuden olla tappamatta alle 10p edestä joukkojasi per tykki/bolttis/vast.
prodigal
Viestit: 19
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:26

Viesti Kirjoittaja prodigal »

Siis gobboillahan just on yks pelin parhaimmista ja halvimmista flankkeriuniteista - goblin wolfriderit. Niitä vaan tarpeeks monta pientä unittia. Gobbojen leadership ongelmat voi välttää tekemällä uniteista tarpeeks isoja, ottamalla goblin warbossin pomoks ja ne pari kivaa itemiä armeijaan boostaamaan johtajuutta tarpeellisina ajankohtina - Rowdy Grott's Big Red Raggedy Banner tavalliselle goblin bsb:lle tai Bad Moon Banner n.g. bsb:lle ja Guzzla's Backbone Brew gensulle. Kyllä noilla pitäisi suurimman osan armeijasta päästä riittävän lähelle päästääkseen fanaatikot valloilleen (joita pitää sitten olla vaan niin helvetisti - 9+).

- Julius
- -- --- --------- ------------- +
Be aggressive
B-e aggressive
B-e a-g-g-r-e-s-s-i-v-e
+ ------------- --------- --- -- -
swiftwind
Viestit: 447
Liittynyt: Ke 11.12.2002 23:15
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja swiftwind »

No joo, ajattelin että wolfridereillä olisi tarkoitus hätistellä sotakoneita. Pienet yksiköt vaan ottavat aika helposti sitä johtajuustestiä.. ja vaikka läpäisisivätkin, niin jos US tippuu liikaa niistä ei ole enää paljoa iloa. Tietty 'pienen' määritelmä voi olla melkein ihan mitä vaan.

Iso koko ei auta flameria vastaan. Myös penetrating-accuracy stone throwerilla mittavien tappioiden aiheuttaminen on ihan hyvin mahdollista.

Niin ja kannattaa muistaa että kääpiöt vihaavat gobboja. Kyllä tulee aika hikiset oltavat lähitaistelussa..
Mondolf
Viestit: 136
Liittynyt: La 19.04.2003 21:49
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Mondolf »

Vihaahan night gobotkin kääpiöitä.Mutta ei siitä niin isoa apua ole.
Luota Haltiaan...
Thorgrim
Viestit: 83
Liittynyt: Ke 05.06.2002 10:53

Viesti Kirjoittaja Thorgrim »

Fanaatikot taitavat tosiaan olla paras vaihtoehto, jos ne saa kääpiöiden linjoille asti. Ja vaikka ne saisi sinnekin asti niin kyseessä on kuitenkin yksi pelin arvaamattomimmista yksiköistä - mitä vaan voi käydä.

Goblin wolf riderit voisivat toimia mutta kääpiöillä(kin) on suhteellisen helppo suojata kaikki sivustat ja sitten on nämä sotakoneet joilla niitä voi tiputella. Pieni crossbow rykmenttikin pystyy estämään suurimman osan yrityksistä, koska fast cavalry on niin heppoista. Kääpiöinä ne vielä kestävät chargetkin hyvin, vaikka vastassa olisi itseään isompikin yksikkö mitä tahansa perus tykinruokaa.

Täyttä goblin armeijaa vastaan olisi joskus hauska pelata ja siitä voisi tulla oikein mielenkiintoinenkin peli, vaikka voittajaa veikattaessa laittaisinkin rahani kääpiöille. Kuten Murhe sanoi, kääpiöiden murtaminen on vaikeaa millä tahansa armeijalla, goblin armeijalla varmaan vielä paljon vaikeampaa, kuin muilla. Niillä pikku kavereilla ei kuitenkaan ole muuta asetta, kuin määrä eikä siitäkään ole mitään hyötyä jos et pääse linjojen ympäri.
Thorgrim, Admiral of the Dwarf navy
Argonath
Viestit: 618
Liittynyt: La 22.02.2003 11:25
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja Argonath »

VOI! Itse olen pelannut All gobbo armeijalla Dwarffeja vastaan 5 peliä joista kaikki Massacreja! ja yksi peli khornea vastaan massacrella.
Mikä tahansa väri on hyvä väri kunhan se on musta*
WightKing

Viesti Kirjoittaja WightKing »

katos night gobbot ottaa kaikki night goobo herot 1 great shaman ja 3 night gobbo shaman ja vaikka 9 tai 12 fanaticia
ja 3 lobbaa koska kaikki dwarfit on niin tiivisti yhessä et kyl ne lobat johonkin osuvat ja 4 trollia ja doom diver ois hyvä vaihtoehto ja vaikka 2 shukkaa ne hoitaa gyrocopteri 2 tai 3 vuorossa . Niin tommosen armeijan jos tekee niin dwarfien on aika vaikee voittaa tuo(olen kokeilu) kun ei ne dwarfit voi kaikkia taikoja dispellata.Siinä se oli.
swiftwind
Viestit: 447
Liittynyt: Ke 11.12.2002 23:15
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja swiftwind »

Tietenkään dwarffejen ei tarvitse dispellata kaikkia taikoja.. Outshoottaminen voisi ehkäpä toimiakin, kääpiöiden sotakoneet ovat vaan kertaluokkaa tarkempia. Vaikka tykit ja bolttikset ovat aika heikkoja counter-batterynä, niin accuracy stone throwerit tekenevät ikävästi tuhoa. Goblienilla saattaa kanssa olla pienehköjä LoS-ongelmia, kun ne omat yksiköt kuitenkin ovat aika isoja ja niitä on paljon.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”