Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Sen sijaan Death Grand Alliancen joukkojen erittely ennustaa jo hyvin toisenlaista ajattelua, toisenlaisine nimineen. Siellä zombit, koirat ja ruumiskärrit kuuluvat "Deadwalkers" alaluokkaan. ;)
The terror organisation is accused of wooing impressionable teenagers by telling them they can still play Chaos Demons and have a 1,000 point advantage when the Caliphate rules the world.
Tämä oli viimeinen tikki. Nyt ne menivät liian pitkälle! Aika tuhota Isis ja julistaa henkilökohtainen sota terrorismia vastaa - en tahdo elää maailmassa jossa demonikirja saa pelata juustoaan vielä kaiken lisäksi lisäpisteillä!
Ei kun hetkinen. Eihän tässä ole mitään hätää. Pelaan KoW:ia.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Snowtrooper kirjoitti:About NewsThump: "NewsThump is a satirical and spoof news website, taking a daily swipe at current affairs from the UK and around the world."
No eipä tässä kukaan tainnut olla Poen lakiin vetoamassa?
Joined: 2015/10/12 15:35:53
Online
Filter Thread
Direct Link This Post
Not sure where to put this but GW's AoS Facebook group is a lot more communicative than I expected. Some things said so far...
Advanced rules:
Warhammer Age of Sigmar "Hey Sebastian,
Thanks for your question.
When Warhammer Age of Sigmar was created, we were keen not to impose restrictions on how people could play.
Many of us are of course 'seasoned' wargamers ourselves, so we understand your desire for a more advanced ruleset, and we've already started to introduce more optional complexity with things like the Time of War rules, and Battleplans. In terms of army building, we understand your desire for that as well. If that's how your group likes to play, we'd suggest you check out some of the community generated mechanisms used at some of the big events, like Adepticon.
I hope your group gives it a go."
Olisihan se hienoa jos GW saisi oikeat säännöt tehtyä AoSille.
Toisaalta "damage is already done" ja vaikka säännöt olisi miten hyvät, niin ensikokemus oli sen verran kyseenalainen että kaikki jälkeenpäin menee melkein damage controllista.
"Ferrus, your beard needs a shave." -Fulgrim
"Ok, hit me up fam." -Ferrus Manus
-One of the biggest miscommunications during 30th millennium.
Minusta tuo asenne on mahtava. Tarjotaan ns. Puitteet joiden pohjalle fanit saavat rakentaa mitä haluavat ja vielä firman puolesta vinkataan hyväksi havaittua. Ei kuullosta parin vuoden takaiselta Gw:ltä.
Selvennettäköön vielä sen verran, että kaikkien puolesta on varmasti parempi, että ne jotka haluaa pelata kilpailullisemmin jotain peliä sopii myös itse ehdot. Kaikille luulisi olevan selvää, että games workshopin filosofia ei keskity harrastuksessa siihen.
Nuo etujalat, voi luoja nuo etujalat (+häntä ja siipipanssari)... Pilaavat muutoin ihan ok mallin. Ja lisäksi studion umpisurkea oletusväritys noille ei ole mikään maarittelevin.
Niinnoniin, elukka itsessään on ihan jees. Paskempaakin on nähty. Tunnetusti "isompi kuin naapurin Penalla" on jo itsessään aika hyvä myyntivaltti. Tämä myös noudattaa aika täsmällisesti marine-estetiikkaa, jossa lentsikat ovat lentäviä kenkälaatikoita ja tankit teloille nostettuja pahvilaatikoita. Ongelma (ainakin minulle) onkin lähinnä siinä, ettei fantasia kaipaa marineita tai marine-estetiikkaa. Niille on jo oma pelinsä.
Keisarikunta oli jännä paikka niin mutafantasian kuin koristeellisemman landsknecht-tyylin aikaan, kunhan vain pointtina oli melko onnettomien ihmisten kamppailu isompia ja kovempia örmyjä vastaan lukumäärän ja nippa nappa riittävän innovaatiotahdin voimalla. Sama juttu 40k:n ja IG:n kanssa. Äärijäyhät supersankarimarinet kaikilla rensseleillä vievät asetelmasta mielenkiinnon, varsinkin kun yli puolet harrastajakunnasta pelaa niillä. Nyt on sitten fabankin ytimenä supersankarit jättiörmyillä megavasaraa heiluttaen niin että miljoona demonia lakoaa eikä edes tule hiki. Eivätkä ne voi kuolla. Niin ja vielä se pahvilaatikkoestetiikka. Tylsää. Eivätkö tämän olkatoppauskolossityylin fanit voisi pelata masiinaa tai nelkkaria tai jotain?
Siipipanssarit ovat kyllä jo niin uskomattoman pöljä konsepti, ettei edes "tää on fantasiaa" -selitys mene läpi. En myöskään ole kovin vakuuttunut polvisuojien tarpeellisuudesta lohharilla. Voiko niistä edes osan jättää pois?
Hinta tuskin merkitsee mitään kun isi maksaa.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Siipiarmori sinänsä "makes sense" ainakin itselle- jos sinne siiven ojennusniveleen menee nuoli niin aika äkäseen kana tippuu taivaalta. Toisaalta tuollainen ylikorosteltu ylipitkä armori on vähän öh (puhumattakaan siitä että nivelsuojan mekaaninen rakenne ei anna siiven aueta, katsokaas tuota armoria lähempää...), ja eniten ehkä itseä häiritsee tuo muriinipanssari ja salama_häntä.
Ja tietenkin että noita fieldattais 3 yksiköissä, ainakin AoSin "sääntöjen" mukaan.
It's Broadsides all over again m8
Toisaalta Stormcastit menis ihan hyvin vaihtoehtofiguista Kings of Wariin, jos hinta ei olisi niin taivaallinen (pun included)
"Ferrus, your beard needs a shave." -Fulgrim
"Ok, hit me up fam." -Ferrus Manus
-One of the biggest miscommunications during 30th millennium.
116 kirjoitti:Siellä on 3d-viewer kanssa GW'n sivulla. Yhtä hönöltä näyttää joka kuvakulmasta.
Luonnollisesti nämä on niitä kuuluisia makuasioita mutta olen kyllä samaa mieltä. Verrattuna esim. vaikkapa Magmadrothiin jää Stardrake näyttävyydessä hyvinkin kauas. Muutoinkin AoS-figujen laatu tuntuu vaihtelevan hämmästyttävän paljon.
Elffeille tulossa ilmeisesti mainintaa piakkoin tulevassa orderin kirjasa. Saas nähdä mitä sieltä sitten karsitaan. Olettaisin että aikalailla koska haltioissa jos missä on paljon samankaltaisuutta yksikkövalikoimassa. Jos GW meinaa karsia eri yksiköiden määrää tuo on kohtuulooginen...Montako keihäshaltiaa sinne tarvitaan?
Vanhana helffi pelaajana elffien kohtaloon on edes jonkinverran kiinnostusta vaikkei kukkaro kestä aloittaa GW hinnoilla uusiksi(ja jos aloittaisin olisi edikkana mieluummin vitonen. Uusi fluffi ei nappaa lainkaan). Mutta onko edes hiukkasen vanhasta haltioiden luonteesta säilyny...