8-edikan varsinaiset pelikokemukset
Re: 8-edikan varsinaiset pelikokemukset
Joo uusi edikka vaatii enemmän Los blokkia. Maasto tuntuu toki vähän köyhältä, mutta on se 1+ joskus kivakin vaikka demonit ei siitä höydykkään ikinä. En myöskään tiedä mitä ajatella siitä et jos raunioiden takaa näkyy muutama figu niin koko porukka voi kuolla ampumiseen. Tuossa kohtaa taas maaston tuntuu vähän köyhältä.
Sweet Jesus, Khorne and Slaanesh together in the same box!?
Nope, just Khorne and Slaanesh, Jesus will be released in a blister.
Nope, just Khorne and Slaanesh, Jesus will be released in a blister.
- Lord of Carcassonne
- Viestit: 6948
- Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
- Paikkakunta: Orivesi
Re: 8-edikan varsinaiset pelikokemukset
Los Blok maaston hankkiminen kuuluu peliporukan/turnausjärjestäjien vastuulle. Ite tossa kun varat sallii rupean hankkimaan maastoa joka olisi sopivaa losblokkia.Justice kirjoitti: Pe 22.09.2017 21:27 Joo uusi edikka vaatii enemmän Los blokkia. Maasto tuntuu toki vähän köyhältä, mutta on se 1+ joskus kivakin vaikka demonit ei siitä höydykkään ikinä. En myöskään tiedä mitä ajatella siitä et jos raunioiden takaa näkyy muutama figu niin koko porukka voi kuolla ampumiseen. Tuossa kohtaa taas maaston tuntuu vähän köyhältä.
Uusi edikka on musta aika simppeli jonka vuoksi tykästyin ja se että kaikkea voi haavoittaa on hyvä muutos. Musta on vaan hyvä että re-rollattavat 2+ cover savet ja invut ovat historiaa ja seiskan wound allocointi.Lassek kirjoitti: Pe 22.09.2017 20:27 Kaveri pakotti kokeilemaan ja peli olikin ihan positiivinen yllätys. Säännöt ovat todella sujuvat ja selkeät, mitä voi pitää aikamoisena vallankumouksena.
Ainoa mikä oikeastaan tuntui ikävältä on se miten vähän maastolla on väliä: ukkelit liikkuvat nopeammin kuin ennen ja cover-bonus on kätyinen +1 panssariin. Toki dark eldarien ap-4 runsaus voi vaikuttaa arvioon... Ehkä mariinimatseissa sitten +2 bonus muuttuisi aika tyhmäksi??
Pitäisikö pelata jotenkin erilaisilla maastoilla? Enemmän täyttä näkö- ja liikkumaestettä? Mentiin aika tutulla ja turvallisella paljolla pienellä area terrainilla ja mäillä.
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Bretonnia V/T/H 1/0/2
Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
- Terminator Sergeant
- Viestit: 1974
- Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
- Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen
Re: 8-edikan varsinaiset pelikokemukset
Huomattakoot suojista, että ei se koko ryhmä siihen kuole. Puolustava pelaaja allokoi haavat, mikä tarkoittaa että hän saa ihan vapaasti tappaa ensin kaikki figut jotka ovat suojan ulkopuolella. Kun suojattomat napit ovat kuolleet, lopuilla on suoja siitä lähtien, koska suojan saannin ehto täyttyy välittömästi. Haavathan käydään sääntöteknisesti yksi kerrallaan läpi, vaikka kaikki aina heittävätkin terveen järjen nimissä isoja noppakasoja kerrallaan. Presto, intuitio voittaa ja ajatus "ne jotka ehtivät suojaan eivät kuole, ne jotka jäivät aukiolle kuolevat" kerrankin oikeasti toimii juuri niin.Justice kirjoitti: Pe 22.09.2017 21:27 Joo uusi edikka vaatii enemmän Los blokkia. Maasto tuntuu toki vähän köyhältä, mutta on se 1+ joskus kivakin vaikka demonit ei siitä höydykkään ikinä. En myöskään tiedä mitä ajatella siitä et jos raunioiden takaa näkyy muutama figu niin koko porukka voi kuolla ampumiseen. Tuossa kohtaa taas maaston tuntuu vähän köyhältä.
Mikäänhän ei estä puolustavaa pelaajaa tietysti tapattamasta niitä suojissa olevia ohi sen yhden suojattoman erikoismiehen :P
Kyllä tuo minusta järkevämpää tämän pelin kontekstissa on kuin mikään congalinjaa pitkin siirtyvä suoja tai jokaisen napin tilan erillinen tarkastelu usean muuttujan kanssa.
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
- Carl Sagan
Re: 8-edikan varsinaiset pelikokemukset
Hemmetti, tuohan on tosi nokkelaa noin. En ollut tajunnut.
Re: 8-edikan varsinaiset pelikokemukset
Suojassa olevat miehet menevät suojattomaan paikkaan hakemaan erikoisasetta ja kaatuvat?Terminator Sergeant kirjoitti: Ma 25.09.2017 00:46
Mikäänhän ei estä puolustavaa pelaajaa tietysti tapattamasta niitä suojissa olevia ohi sen yhden suojattoman erikoismiehen :P
Re: 8-edikan varsinaiset pelikokemukset
Muuten hyvä teoria selittämään mut ei selitä miksi kuolevat nimenomaan suojan puolella :D Paremminkin vihut vain päättelivät et ampuvat sinne missä vihuja on enemmän.SirKaarlo kirjoitti: Ti 26.09.2017 22:03Suojassa olevat miehet menevät suojattomaan paikkaan hakemaan erikoisasetta ja kaatuvat?Terminator Sergeant kirjoitti: Ma 25.09.2017 00:46
Mikäänhän ei estä puolustavaa pelaajaa tietysti tapattamasta niitä suojissa olevia ohi sen yhden suojattoman erikoismiehen :P
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi