Matin Imperial Knights (House Taranis)

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tällaiset on tullut maalailtua tässä parin viikon aikana. Noin 90 modelin Astra Militarum armeijalla kun hajoaa selkä pelatessa kun on niin paljon kaikkea tusattavaa (plus aikaa menee todella paljon ihan jo deploymenttiin), totesin että voisi kutistaa modelimäärää hieman tekemällä mukavaa Imperium-soppaa kalliimmilla yksiköillä.

Baneblade ja Renegade -boksit kädessä kaupassa mietin pitkään että kumman ottaisin (Renegade-paketissa tulee nää kaksi Ritaria). Päädyin Ritareihin, koska ne näyttävät päheiltä (ei kyllä Banebladessakaan ole kyllä mitään vikaa :D ) sekä enemmälti uskoin että niiden maalaaminen olisi varmaan itselle helpompaa.

Koska olen artistisesti aivoköyhä enkä ole koskaan osannut keksiä hienoja omia väriteemoja, ajattelin että olisi varmaan paras mennä jollain valmiilla. Hawkshroud olisi mielestäni ollut paras sääntöjen puolesta, mutta keltainen on kamala väri maalata. Lisäksi halusin vihdeille Cadialaisilleni kaverit jotka olisi hyvällä kontrastivärillä/millälie eli punaiset. Aluksi meinasin House Ravenia, mutta harmot olisi menneet keltamustien kuviointien kanssa (olisivat olleet kyllä tyylikkäät!). Joten, lopulta, päädyin Taranikseen. Helppo teema, ja 6+ FNP ei ole nyt ihan kakka sekään. Ja kotipeleissä sitä nyt voinee varmaan pelata ihan mitä mökkiä haluaa.

Näissä on jokseenkin kaikki oleellinen magnetisoitu:
  • Jalat irtoaa torsosta
  • Jalat irtoaa baselta
  • Pään vieressä oleva kilpi
  • Jalkovälissä oleva banneri
  • Heavy Stubber / Meltagun
  • Katolla olevat aseet
  • Kaikki ase-combot pystyy rakentamaan sopivilla lisäkilkkeillä (Rapid Fire Battle Cannon / Thermal Cannon)
Vaikka alkuun on tarkoitus pelata näitä AM jamppojen rinnalla, hyllystä löytyy kolme Start Collecting Militarum Tempestusia, eli AM:n sijaan jossain välissä tulee olemaan kavereina läjä Scioneita ja pari Tauroxia. Kuvissa vilahtaa vinkki siitä mitä tässä ketjussa näkyy seuraavana.

Kaikenkaikkiaan nää Ritarikitit (ja hakukoneita varten Questoris Class Knights) on todella kivoja ja helppoja rakentaa. Aikaa vaan menee jonkin verran, etenkin kun rakentaa kaikki aseoptiot ja magnetisoi kaiken mahdollisen sekä siivoaa liimaussaumat/valusaumat parhaansa mukaan. Leadbelcher spray on kyllä näiden kanssa paras ystäväsi, kun se toimii hyvänä pohjamaalina oikeastaan koko mallille (vähän väriteemasta riippuen).

done_bright.jpg
done_top.jpg
done_two_face.jpg
done_the_hound.jpg
done_back.jpg

Ja bonuksena vielä kuva miten kivasti Ritarit mahtuu Feldherrin puolikokoisiin foameihin. Kyseessä siis 100mm korkea (+10mm pohja) torsoille sekä 60mm korkea (+10mm pohja) jaloille. Baset on hankalat, mutta ne varmasti mahtuu reppuun kaiken päälle väärin päin.

feldherr.jpg
ukko warhammer
Viestit: 107
Liittynyt: Ma 16.01.2017 03:39
Paikkakunta: Kiviapaja, Punkaharju, Savonlinna

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja ukko warhammer »

No jo on hienoja. Nyt pitää kyllä hankkii itekin noita Knighteja. Kauanko tässä projektissa meni?
"Give me a hundred Space Marines, or failing that, thousand other troops.
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Matti N »

ukko warhammer kirjoitti: Ma 23.07.2018 06:44 No jo on hienoja. Nyt pitää kyllä hankkii itekin noita Knighteja. Kauanko tässä projektissa meni?
Tänks. Kaksi ja puoli viikkoa (loma, joten enemmän tai vähemmän melkeen kokonaisia päiviä), muutamalla välipäivällä.
niblebitzer
Chaosboyz Crew
Viestit: 722
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:55
Paikkakunta: Masala, Kirkkonummi

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja niblebitzer »

Nättejä knighteja. Tykkään sun maalaustyylistä ja maalausjäljen puhtaudesta.

Magnetisoinnista iso peukku. Tuollaisen suunnittelu ja toteuttaminen tuolla tarkkuudella on hienoa.
- The number of people watching you is directly proportional to the stupidity of your action.

http://lunatix.epixx.org/
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Matti N »

niblebitzer kirjoitti: Ma 23.07.2018 15:15 Nättejä knighteja. Tykkään sun maalaustyylistä ja maalausjäljen puhtaudesta.

Magnetisoinnista iso peukku. Tuollaisen suunnittelu ja toteuttaminen tuolla tarkkuudella on hienoa.
Tänks! Much appreciated! :)
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Noniin, Warglaivet vihdoin valmiit.

Maalaus muuten meni ihan OK, mutta onnistuin röpelöittämään kattopalat Mephiston Red sprayllä ihan huolella. Onneksi uusi tuttavuus Tikkurilan Pensselipesu (<3) vei röpelöt tiehensä ja sain alle sen jäkevän pohjamaalin (tässä tapauksessa) eli Leadbelcher sprayn.

Lisäksi mokailin samoisten kattopaljen kanssa sillä, että laitoin niihin liikaa Army Painterin mattalakka-spraytä. Osaissa mihin tuli siirtokuvat, oli pohjilla kirkaslakka, joka näkyi edelleen liikaa mattalakan jälkeen. Olin unohtanut laittaa mattalakan/lähmiän mediumin ennen spraytä. Katosta tuli TAAS ruma ja vähän röpelöinen. Onneksi pohdinnan jälkeen tajusin laittaa ohuelti sudilla mattalakkaa vielä kaiken päälle, ja se korjasi sekä röpelöisyyden sekä hävitti kirkaslakka-alueet pohjilta pois. HUH!

Kitteinä nää oli kyllä ihqt, noin niinkun ritarien jälkeen. Ritarit siis oli myös ihqt, mutta se että tekemistä on paljon vähemmän. Mallit on silti tosi mageita sekä näissä on kivasti todella paljon yhetisiä elementtejä isoveljiensä kanssa.

Sellainen harmitus jäi, että nuo Thermal Spearin "asekotelot" olisi melkein pitänyt maalata myös punaisiksi. Nyt oikeasta sivusta katsottuna ukkeli on paljolti vaan tummaa metallia. Nooh, eiköhän näillä silti pärjäillä.

Huomenna pääsee tositoimiin koko posse :)

warglaives.jpg
warglaives2.jpg

Ja skaalaksi vähän perusukkoja:

banana.jpg
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tänään pääsi ritarit ensimmäistä kertaa kentälle. Samoiten tänään sattui tuleen kaksipuoleinen pelimattokin sopivasti postiin nodettavaksi. Suosittelen ehdottomasti tuollaista mattoa, lisää niin paljon peliin fiilistä!

Ja takkiinhan pelissä tuli. Taraniksen 48" S9 supermelta (koko rangelta meltarange) ei tainnut tehdä woundin woundia koko pelissä. Tosin ammuin sillä vastustajan 3+ invu ritaria, Helverinit (jotka on muuten pirun kovia!) sillä olisi pitänyt ampua. Onneksi omat Helverinit ovat viimeistä vaille valmiit..!

Mut joka peli sitä oppii aina uutta, et seuraavaa odotellessa!

asd.jpg
jabat.jpg
kentta.jpg
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

Todella upeasti maalattuja malleja sulla =)
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tässä olisi viimein koko posse kasassa. Castellanin sain valmiiksi parisen viikkoa sitten. Siihen on mennyt noista kaikista ehdottomasti pisin aika. Välillä meinasi tuskastua että eikö se koskaan valmistu kun tekemistä oli kokoajan paljon. Mutta plasma-efektiä lukuunottamatta olen siihen kyllä erittäin tyytyväinen. Plasma kaipaa ehkä hyvin kevyttä valkoista highlightiä kulman reunoihin.

Vähäsen tekis mieli ostaa Valiant ihan vaan vaihtoaseiden vuoksi. Jos joku haluaa ostaa Valiantin ilman aseita, pistäkää YV:tä :)

Näille on myös uudet baset hommattuina. Nää baset menee täysin yksiin ton Cadia-armeijan kanssa. Noille uusille baseille olis tarkoitus rakentaa jotkut päräyttävät scenic-baset niihin tilanteisiin kun pelaa pelkästään näitä. Kaikkihan nämä ovat baseissaan kiinni magneeteilla.

knightit.jpg
right.jpg
left.jpg
Avatar
Draike
Viestit: 1590
Liittynyt: Ma 27.11.2006 23:04
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Draike »

Mukavan siistiä jälkeä. Tehty perusasiat ja tekniikat huolella (näillä pääsee itsessään jo pitkälle, useilta unohtuu) ja saavutettu näin hyvännäkösiä, selkeitä figuja.
Avatar
Chrono
Viestit: 1022
Liittynyt: To 13.06.2002 00:34
Paikkakunta: Stadi

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Chrono »

Todella siistä jälkeä, ei paljoa ritarit tuosta parane.

Olisko mitään mahdollisuutta nähdä miten olet säätänyt magnetisoinnin noissa vaihtokärkisissä aseissa (RFbattlecannon, thermal jne).
Hope is a serum that never heals
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Kiitos paljon kommenteistanne! :)

Käytän pääomaan tehokkaimpia N52 neo magneetteja koissa 6x2mm (noi isot) sekä 1,5x3mm (täydellisiä esim ritarien ja armigerien kattoaseisiin). Lisäksi löytyy pieniä 1x2mm joilla saa esim. Sentinelin katon magnetoitua (myös Scout kehikon).

Käytännössä esim. tuossa Thermal Cannonin rungossa on liimattu ensin taakse poikittain spruen pala siten, että se on liimattu tuota pyöreän osan ympärillä olevaa tasaista tasoa vasten, sinne taakse. Ujutettu pihdeillä paikoilleen. Sitten sen päälle vaan korotusta sen verran erinäisin lisäpalikoin jotta magneetti tulee tohon tarpeeksi hollille. Green stuffia sit vähän ympärille tekeen siitä hitusen nätimmän ja pitään magneetin varmemmin paikallaan.

Näissä hommissa ruokasooda on erinomainen apu kuivattaan pikaliiman pikavauhtia. Sitä kun kuluu usein reilusti :)

2018-11-21 22.43.30.jpg
2018-11-21 22.43.30.jpg (310.12 KiB) Katsottu 1350 kertaa
2018-11-21 22.43.58.jpg
2018-11-21 22.43.58.jpg (175.18 KiB) Katsottu 1350 kertaa
Avatar
Chrono
Viestit: 1022
Liittynyt: To 13.06.2002 00:34
Paikkakunta: Stadi

Re: Matin Imperial Knights (House Taranis)

Viesti Kirjoittaja Chrono »

Uu, hienot kuvat. Kiitoksia. Aika pitkälle samanlaista ratkaisua mitä olin miettinyt, ja todella nätisti viimeistelty, ite oon sitä kulissien takana vallitsee kaaos tyyppinen mallaaja. :D
Hope is a serum that never heals
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”