[40K] 1000 pisteeen tuho Porissa 27.6.

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Avatar
Pelikrypta - Ikamaa
Viestit: 123
Liittynyt: Su 25.12.2016 11:01
Paikkakunta: Pori ja Ikaalinen
Viesti:

[40K] 1000 pisteeen tuho Porissa 27.6.

Viesti Kirjoittaja Pelikrypta - Ikamaa »

Kuva

WH40K: Tuhannen pisteen tuho 27.6.2020
Pelikryptalla 27.6.2020 kello 12 alkaen.
Osallistujamäärä 2-16
Ilmoittautumiset: Ennakkoon kommentteihin Kryptan turnausblogiin
Tapahtumalipun hinta osallistumiseen: 15€
LISTAN RAKENNUS
Armeija on battleforged
Detachmenttien määrää ei ole rajoitettu
Maksimissaan kaksi samaa datasheettiä, paitsi troopeista ja dedicated transporteista
Maalatut (pöytätaso eli perusvärit ja wash tai vastaava) ja basetetut (tekstuuri, maalaus tai yhdenmukainen siisti väri) armeijat saavat +1 reroll CP
KULTAINEN SÄÄNTÖ
Kyseessä on kasuaali turnaus, älä siis mieti listaa rakentaessasi mitä voisi tulla vastaan tai mikä voittaisi nopeammin. Mieti sen sijaan mitä haluat pelata. Onko kokoelmassasi jokin yksikkö, tankki tai hahmo, joka ei ole ikinä päässyt kentille tai joka tipahtaa listalta aina ensimmäisenä, kun pitää vähentää pisteitä? Ota se mukaan. Voit myös miettiä listallesi pienen narratiivin, eli taustatarinan tai teeman, minkä voit kertoa vastustajallesi. Miksi joukkosi on sellainen, ja miksi se on taistelemassa? Ehkä listasi on pieni tiedustelujoukko ilman isoja meluisia tankkeja suorittamassa salasita tehtävää linjojen takana. Tai pieni eliitti henkivartiosto listasi komentajalle matkalla tukikohdasta toiseen. Mahdollisuuksia löytyy, tärkeintä on, että sinä ja vastustajasi saatte molemmat pelata ja pitää hauskaa.

SKENAARIOT

Peliaika kierrokselle on 2.5 tuntia. Pieni 15 minuutin tauko pidetään ensimmäisen ja toisen kierroksen välissä. Isompi 45 minuutin ruokatauko toisen ja kolmannen kierroksen välissä.

KIERROS 1: CRUSADE
Kentällä on kuusi objektiivia, joista kukin on vuoron alussa pisteen arvoinen. Pisteitä alkaa tulemaan toisen vuoron alusta eteenpäin.

KIERROS 2: FOUR PILLARS
Kentällä on neljä objektiivia, joita vain troopit voivat hallita. Tämän lisäksi vuorossa enemmän vastustajan yksiköitä tuhonnut pelaaja saa vuoron lopussa yhden pisteen.

KIERROS 3: ASCENSION
Jos haluat jotain tehdyksi kunnolla, on se tehtävä itse! Characterit ovat tässä tehtävässä niitä, jotka hallitsevat objektiiveja.

PELIKENTÄT
Jotta pelit olisivat hetkisiä ja toiminta alkaisi heti, onhan tämä 1000 pisteen tuho, pelikentät ovat kokoa 3x4. Muuten deploymentissä ja muissa käytetään tuttuja sääntöjä suhteuttaen ne vain pienempään kenttäkokoon sopiviksi.

PALKINNOT
Tapahtumalippujen tulot ovat lahjakorttimääräinen palkintopooli.

Palkitaan:

Sotaherra: Voittoisin pelaaja
Tuhon kylväjä: Ensimmäinen, joka pyyhkii vihollisensa kentältä
Pasifisti: Pelaaja, joka yhden skenaarion aikana ei tuhoa yhtäkään kokonaista yksikköä
Stylisti: Äänestyksessä komein armeija
Diplomaatti: Äänestyksessä mukavin pelitoveri
Pelikryptan kotisivut www.pelikrypta.fi

Porin myymälä: Sammontie 14
Ikaalisten myymälä: Vanha Tampereentie 15-17
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: [40K] 1000 pisteeen tuho Porissa 27.6.

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Voisi tulla mukaan. Timo Nevalainen
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
syrja
Viestit: 2923
Liittynyt: Su 06.05.2007 04:17
Paikkakunta: Pori

Re: [40K] 1000 pisteeen tuho Porissa 27.6.

Viesti Kirjoittaja syrja »

Tonnin peleissä riittäis varmaan 2 tunnin tai jopa 1.30 kierrosaika. Sais hiukan aikataulua tiivistettyä. Ja vois ehkä ehtii mukaan. Onko tuossa Ascencionissa oma muokkaus, että vain charrut halitsee oboja? Vai onko tuo vain kuvausta missionista?
Peli on peli. Voi mennä hyvinki
Silti kaikki on paskaa paitsi kusi.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: [40K] 1000 pisteeen tuho Porissa 27.6.

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Varmistuksena tämä on/ei ole tapahtumassa? 5 ilmottautunutta joista 1 epävarma viellä. Ei oikein huvittaisi poriin asti ajella ja kuulla että turnausta ei pidetäkkään :)
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: [40K] 1000 pisteeen tuho Porissa 27.6.

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Olisiko mahdollista saada tuloksia? 1 tiedän, 6:n ja oman sijoitukseni osaan arvata mutta sijat 2-4 kiinnostaisi. Statistiikka fani :D
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Aredon
Viestit: 7
Liittynyt: Ti 15.01.2019 12:22

Re: [40K] 1000 pisteeen tuho Porissa 27.6.

Viesti Kirjoittaja Aredon »

Sami-Petteri ja Necrons: Sotaherra tuloksella 3-43
Boreas ja Custodes: Tuhon kylväjä ja diplomaatti tuloksella 2-35
Jaakko ja Thousand Sons: Diplomaatti tuloksella 2-32
Janne ja Salamanders: Väliinputoaja tuloksella 1-34
Timo ja Adepta Sororitas: Stylisti tuloksella 1-25
Samu ja örkit: Pasifisti tuloksella 0-11
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”