Peliseuraa FaBan 6-8 edikoihin

Helsingin peliporukka

Valvoja: Peliporukkavalvojat

Avatar
Valkosipuli
Viestit: 193
Liittynyt: Pe 18.11.2005 18:45
Paikkakunta: Uusimaa

Peliseuraa FaBan 6-8 edikoihin

Viesti Kirjoittaja Valkosipuli »

Moro,

Oma fabailu jäi tauolle joskus 6+vuotta sitten, mutta nyt lockdowneillessa löytyi taas vanhoja figuja ullakon kätköistä. Löytyisiköhän täältä peliseuraa PK-seudulle satunnaiseen faba-pelailuun? Pelin kokona mielellään 2k-2,5k. Edikat välillä 6-8 onnistunevat pienellä sääntöjen kertailulla.
Moi
Avatar
Nightderanger
Viestit: 593
Liittynyt: Ti 29.08.2006 21:39
Paikkakunta: Helsinki

Re: Peliseuraa FaBan 6-8 edikoihin

Viesti Kirjoittaja Nightderanger »

https://www.facebook.com/groups/750165275074987

Täältä löytyy ainakin 6:n pelaajia. 7. ja 8. eivät ole oikein elossa enää, 9th age on "nykyinen" peli ja 6. on nostalgiapelaajien (kuten minun) harrastus.

Laitan myös yv.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Re: Peliseuraa FaBan 6-8 edikoihin

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Kutonen oli eniten se oma laji, mutta seiskahan on oikeasti lähinnä v6.1 joten menee aika lailla samalla rutiinilla. Kasiin en koskaan lähtenyt.

Juuri nyt on vielä muuta työjonoa ja tietysti rajoitusten kanssa puljaamista. Haaveissa kuitenkin on saada myös omat figut taas esiin varastofoameista kevään mittaan. Toivotaan parasta.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
ile
Viestit: 1490
Liittynyt: Pe 01.05.2009 02:01
Paikkakunta: Helsinki | Malminkartano

Re: Peliseuraa FaBan 6-8 edikoihin

Viesti Kirjoittaja ile »

6. edikka kiinnostaa, mutta aika on vähän kortilla.

Tykkään myös vähän fiilistellä maailmaa siinä taistelupöydän ympärillä, jotta taisteluilla on ikäänkuin muukin merkitys kuin vain työnnellä ukkoja pöydällä ja katsoa kumpi voittaa.

Tällä fiiliksellä ja hyvällä varoitusajalla vois pelata. Mulla ei ole tilaa pelipöydälle omassa huushollissa.

-ile
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Helsinki”