Finnfoamin käsittely

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Kommanderi
Viestit: 49
Liittynyt: Pe 23.08.2019 12:16

Finnfoamin käsittely

Viesti Kirjoittaja Kommanderi »

Miten käsitellä finnfoam maastoa varten? Jotkin sanoo että pitäisi laittaa liimalakkaa ja maalia sekaisin? Onko muita vaihtoehtoja?

Tarkoitus olisi spray maalata maastot.
Marraskuu
Viestit: 780
Liittynyt: Ma 13.01.2014 23:58

Re: Finnfoamin käsittely

Viesti Kirjoittaja Marraskuu »

Sekoitat erikeepperiä ja vettä litkuksi, joka on ohuempaa kuin liima, mutta ei aivan vetistä. Huonolla pensselillä maalaat koko foamin pinnan ja annat kuivua. Varot ettei mössö tuki kaivertamiasi yksityiskohtia. Tarvittaessa putsaat vaikka hammastikulla ylimääräiset pois detaileista. Jos haluat pinnan kivimäisen karheaksi, voit laittaa mössöön sekaan vähän ruokasoodaa. Kuivumisen jälkeen voi spraymaalata.
Avatar
Merimetsä
Viestit: 2400
Liittynyt: Ma 06.03.2006 19:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Finnfoamin käsittely

Viesti Kirjoittaja Merimetsä »

Marraskuu on oikeassa.

Useassa Spray maalissa on liuottomia, jotka sulattavat polyuretaania (=FinnFoam). Tämän takia pintaan pitää saada jokin suojaava kerros. Riippuen kuinka hienoa olet tekemässä, niin maintttu erikeepperi-lios tai muovailuvahasta kerros. Muovailuvahasta saa hienomman, mutta voi irrota pinnasta helposti.

Arvaan että tarkoitus on tehdä nopsaa pöytä-tason maastoa. Jättäisin spray-maalauksen välistä ja ostaisin rautakaupasta pienen purkin ruskeaa/mustaa/vihreää vesiliukoista maalia. Tätä voi sitten vetää muotoiltuun foamiin reippaalla kädellä. Saat pohjamaalauksen, paksun kerroksen ja jos jälki ei miellytä, voi sen sprayata/liimata jälkikäteenkin.

Maastoihin on parempi suhtautua 'käyttökamaa' periaatteella. Ne hajoavat aikanaan.
“Common sense is not so common.” -Voltaire
“Most people would sooner die than think; in fact, they do so.” ― Bertrand Russell
Avatar
skajge
Viestit: 207
Liittynyt: Ti 01.07.2008 09:47
Paikkakunta: PKS

Re: Finnfoamin käsittely

Viesti Kirjoittaja skajge »

Kukkulat ja talot kannattaa ennemmin pinnoittaa spray sijaan itse tehdyllä tekstuurimaalilla. 1:1:1 hiekkaa, maalia ja pva-liimaa; vettä pikkuhiljaa lisäten edellä mainittujen sekoittamiseksi. Taloissa hiekkaa vähemmän tai hienorakeisempana.
IMG_7431.jpeg
IMG_7431.jpeg (461.69 KiB) Katsottu 1579 kertaa
Jokaero Orange värinen tekstuurimaali, johon kuivaharjattu kahta punaista pigmenttijauhetta värivaihtelun luomiseksi
1babb574-e5fd-4f9f-8ce1-21f47a1316eb.jpeg
IMG_7432.jpeg
IMG_7432.jpeg (830.19 KiB) Katsottu 1579 kertaa
Vaaleanharmaa tekstuurimaali, johon spraymaalattu valkoista. Pohja lumisirotteelle.
Lost track of W/D/L, most likely I have lost lot more than won, but still keeping the dice moving roughly bi-monthly
Believer
Viestit: 370
Liittynyt: Ti 09.08.2005 12:23
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: Finnfoamin käsittely

Viesti Kirjoittaja Believer »

Itse sivelen vesi/liima sekoitusta foamin päälle. Käyttänyt Kiilto B3 liimaa, mutta varmaan käy Erikeeperi. Kunhan muodostaa suojaavan kalvon päälle. Yksi vinkki on laittaa hieman inkkiä/väriä sekaan että näkee paremmin mitkä kohdat foamista on suojattu. Spray maali tosiaan monesti syö kaiken maailman solumuovit - mistä joskus voi saada yllättävän hienoa efektiä kans.

-b-
-: Keep on believing, don't lose hope
He'll give you His grace enabling you to cope :-
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”