Kyselisin vähän ihmisiltä että mitä he ovat menneet ensimmäisenä töhrimään pensselillä..eli sano vaan mikä figu oli ensimmäinen minkä maalasit ja Drgon kiittää sinua =)
Omalla kohdallani ensimmäinen maalaamani figu oli Bretonnian bowman...maalaussetin figu nimittäin
Itse innostuin aloittamaan Warhammerin vasta maalattuani ensimmäisen figun. Se taisi antaa potkua aloittamiseen. Figun sain kaverilta ja se oli joku Beastmaneista. Maalasin sen blood redilla ja maalasin sille vihreitä vaatteita ja kultasen aseen. Jälkeenpäin katsellen se näyttää aika kamalalta. Muutaman kerran oon jo meinannut maalata sen uudestaan, mutta eihän ensimmäistä figua sovi uudelleen-maalata.
Viimeksi muokannut Grom, Su 09.11.2003 16:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Heros Quest jotain *cough*, sit Space Crusade jotain... Sen jälkeen taisin seuraavaks ihan hankkia sitten paint setin ja maalasin sen mukana tulleen chaos warriorin millä oli hieno plugin axe
Suurin osa kyseisistä maaleistakin vielä käytössä
Eka figu jonka maalasin taisi olla joku savage-ork, tai RT-Space Marine, ja maalit oli joku tinneri ohenteinen koottavamaali.
Itseasiassa löysin sen ekan Marinen tuossa muuton aikana...aika söpö, täytyy varmaan laittaa se esille jonnekin nettisivulle...esimerkiksi kaikille että "kyllä 80-luvullakin osattiin"
Ekat figurit oli jotain tietonikkarista vai olikohan jostain vastaavasta ostettuja sotamiehiä wwii, mutta gw:eeltä eka oli plastic yhden ihmeen pose chaos warrior . Taisi olla vuonna 96. http://www.pbase.com/image/19742855
no se oli yksi ainoa kääpiöwarru juuri tullutta kuudetta edikkaa fb:tä. ooooolihan se komea Ei vain ole jäänyt historiaan elämään. taitaa olla jossakin kaatopaikalla tällä hetkellä... Siitä sain innoituksen ruveta keräämään käppänöitä...
Vannoutuneena FB pelaajana näitä tietoja ei saisi kertoa, mutta ehkä tämän kerran...Omaksi häpeäkseni ensimmäinen figuni oli pikku broidin Tyranid Gaunt jonka maalasin kokeiluksi. Tällöin päässäni oli harhakuva jonka mukaan suomessa on noin 10 FB pelaajaa (tiedot perustuivat pikku broidin horinoihin) ja epätoivoissani ajattelin aloittaa 40koon. Onneksi tietokanta päivittyi ja FBeen aloitin (vähän OT toi loppu horina)