Anti-fairplay guess range-aseilla

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Ihan uteliaisuudesta.. Mitä sukka maksaa? 25pts? No jaa... It's not the quality, it's the numbers.. ;)

Mutta, stonarilla on paljon hauskempi ampua kuin sukalla. Eli se on parempi ;)

Edit: Ja gyro ei ole sotakone, se on breath weaponin omaava helikopteri
Zherec
Viestit: 621
Liittynyt: Ke 16.07.2003 23:36
Paikkakunta: Rauma

Viesti Kirjoittaja Zherec »

Muistelen tässä parin vuoden takaista peliäni. Örkeillä oleskelin taka-alalla ja katselin kun De:t ja He:t tappelivat keskenään. Pelaajat riitelivät koko pelin ajan. Minulla ja kunniallisella nopanheittäjälläni oli eritäin hauskaa. Yhdellä Chukkalla tuhosimme noin 2 yksiköllistä haltioita. Ja kun tapettavia haltioita ei enää ollut näkyvissä piti hieman rukoilla korkeampia voimia ja rukoisten voimasta siirtyi jättiläismäinen kukkula sopivasti vasemmalle. Tämä ei siis ollut todellakaan mikään vakavamielinen peli.
Pikku-Oskari

Viesti Kirjoittaja Pikku-Oskari »

JarLoz kirjoitti:Ihan uteliaisuudesta.. Mitä sukka maksaa? 25pts? No jaa... It's not the quality, it's the numbers.. ;)
Sukat maksaa 35poeänggiä kipale ja niitä saa 2per spesiaalislotti
AssMuster
Viestit: 415
Liittynyt: Ti 05.11.2002 16:23

Viesti Kirjoittaja AssMuster »

Tuohon enää kymmenen pistettä lisää niin saat jo kääpiö boltterin, joka omaa huomattavasti paremman miehistön.
Kuninkaalla on keppihevonen.
Gumur
Viestit: 188
Liittynyt: Ma 07.04.2003 20:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Gumur »

AssMuster kirjoitti:Tuohon enää kymmenen pistettä lisää niin saat jo kääpiö boltterin, joka omaa huomattavasti paremman miehistön.
Mutta spear chuckassa on 3 gobboa miehistönä siinä missä käpsillä on vain 2, tosin käpsät on tietenkin parempia.
"Se siitä sitten! Alkuruoaksi pajunköyttä, pääruoaksi ankkaa omassa liemessä ja jälkiruoaksi muutama korvapuusti."
- A. Ankka
Avatar
Pahvi
Viestit: 368
Liittynyt: Pe 22.11.2002 21:11
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pahvi »

Chaos dwarfien hobgoblin boltteri.

30 p.

: )
AssMuster
Viestit: 415
Liittynyt: Ti 05.11.2002 16:23

Viesti Kirjoittaja AssMuster »

Gumur kirjoitti:
AssMuster kirjoitti:Tuohon enää kymmenen pistettä lisää niin saat jo kääpiö boltterin, joka omaa huomattavasti paremman miehistön.
Mutta spear chuckassa on 3 gobboa miehistönä siinä missä käpsillä on vain 2, tosin käpsät on tietenkin parempia.
Kyllä minun boltterissani on ainakin kolme miestä.
Kuninkaalla on keppihevonen.
Thorgrim
Viestit: 83
Liittynyt: Ke 05.06.2002 10:53

Viesti Kirjoittaja Thorgrim »

Gumur kirjoitti:Mutta spear chuckassa on 3 gobboa miehistönä siinä missä käpsillä on vain 2, tosin käpsät on tietenkin parempia.
Nyt muistelet haltia ballistoja. Kääpiöiden versiossa on 3 miestä. Tähän vielä lisätään se kylmä tosiasia, että kääpiöillä on tunnetusti pelin parhaat miehistöt. Oikeastaan ne ovat koko armiejan kestävin yksikkö, sitä aina hämmästyy miten paljon ne kaverit voivat ottaa vahinkoa ja silti jatkaa entiseen malliin.
Thorgrim, Admiral of the Dwarf navy
Avatar
rekoni
Viestit: 132
Liittynyt: La 20.09.2003 23:31

Viesti Kirjoittaja rekoni »

Jos nyt viitsisitte pysyä aiheessa..
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

dwarffien crew on tokaparas, chaosdwasffien jälkeen (niil on samat statsit mut 'eavy armour).

JA GOBBOSPEARCHUKKA ON SURKEA!!! OTETAAN ONE-ON-ONE, NIIN KATOTAAN KUKA HÄVIÄÄ! NE ON NIIN SURKEITA, ETTÄ NIITÄ TARVITAAN MONTA ETTÄ NIISTÄ TULLOO HYVIÄ!!! TAJUUTTEKSTE???

kiitos

ja gyro on kyl sotakone, se on vaan sillee, muutenhan flame cannonkin olisi mikälie lohari.......
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Jos gyro olisi sotakone, se laitettaisiin pöydälle muiden sotakoneiden kanssa, se ei saisi liikkua ja ampua ja ylipäätänsä olisi hyvin ongelmallinen. Gyrosta on aikanaan käyty pitkä keskustelu sotavasarassa. Lopputulos on, että gyro ei ole sotakone. Se on vain lentävä härveli.

Flame Cannon noudattaa täydellisesti sotakoneiden sääntöjä, se siis on sellainen.

Ja spearchukkan hinta/laatu suhde on erinomainen. Ei se laatu ole kummoinen, mutta ei myös hintakaan. Eikä se loppujen lopuksi niin tajuttoman huono ole. Yksi vastaan yksi kisailu on vähän sama juttu, kun testattaisiin suurhaltia lordia taikajousella gyroa vastaan. Otetaan samalla pistemäärällä sotakoneita ja joukkoja. Sillä se selviää.
hawkeye
Viestit: 408
Liittynyt: Ti 03.06.2003 09:50
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja hawkeye »

heh... pistän tähän hiukan oikeasta mortarista (suomennettuna mörssäri :))
eli alkuperäiset metallivahvistetutkaan katapultit eivät pystyneet "ampumaan" kiveään niin korkealle kuin mortar. mortar oli tehovoimaltaan aluksi paljon heikompi kuin katapultti mutta kun siihen lisättiin ruuti (siis itse ammukseen) sen tehovoima nousi reippaasti ylikatapultin (lähinnä erilaisten linnojen piirittämisessä etc.) tätä ennen mörssäreitä ostettiin ainoastaan pitemmän matkansa ja korkeamman lentoradan takia jolla panokset pystyttiin ampumaan muurin yli jos haluttiin
niin... tänäänkin...
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Törmäsinpäs tänään otsikon mukaiseen tilanteeseen kun blokkasin empiren great cannonin LOS:in vaunuihini wolf ridereilla. Riderit 2 tuuman päässä tykin edessä, tykki ampuu niitä kohti... range guess: 18 tuumaa! Ja kappas, vaunu suoraan linjalla (yli 20 tuumaa wolf ridereiden takana), onneksi tuohon tuli 10 tuumaa nopasta lisää ja kuula lensi yli niin ei tarvinnut ryhtyä kummempiin toimenpiteisiin. Kummasti kyllä latisti pelin tunnelmaa ja kysyisinkin teiltä (arvon harhapoluille eksyneet komraatit, ja kyllä, gobbojen spear chukka omistelee kääpiöitä miten lystää vaikka mano a mano! yhtälailla se gobbojen keihäs penetroi) kuinka tästä eteenpäin? Onko ainoa keino pistää vastustaja mustalle listalle ja etsiä muita kuritettavaksi? Pelin keskeyttäminen olisi taas tekisi itsestä sen "hankalan tapauksen". Em. tilanne oli niin räikeä että oli selvästi kyse sääntöjen vastaisesta tempusta. Turnauksessa ilmeisesti voisi pyytää tuomarin paikalle?

EDIT: Selvensin tilanteen.
Viimeksi muokannut Väkipyörä, La 27.12.2003 21:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mikä ei tapa, ärsyttää!
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Väkipyörä kirjoitti:Törmäsinpäs tänään otsikon mukaiseen tilanteeseen kun blokkasin empiren great cannonin LOS:in vaunuihini wolf ridereilla. Riderit 2 tuuman päässä edessä, tykki ampuu niitä kohti...
Siis jos nyt tilanteen oikein ymmärsin, niin susiratsstajat olivat 2" päässä vaunusta. En minä näkisi tuossa mitään väärää, jos yrittää ampua molemmista läpi yhdellä tykin laukauksella. Sensijaan jos vaunut olisivat reilusti taempana, ja los olisi poikki, niin sitten tuo olisi huomattavasti arveluttavampaa. (jos siis arvaus olisi yli 6" susiratsastajien yli, niin mainitsisin luultavasti asiasta ennen mittausta.)
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Anteeksi mahdollisesti epäselvä ilmaisuni; susiratsastajat olivat siis 2 tuumaa tykistä, vaunu näiden takana yli 20 tuuman päässä.
Viimeksi muokannut Väkipyörä, La 27.12.2003 22:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mikä ei tapa, ärsyttää!
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Olisi kiva tietää miten kyseinen henkilö tekee arvauksensa. Tapahtuuko tuo ihan pakkona? Huomautitko asiasta ääneen? Miten hän puolustelee toimintaansa?
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Mikäs pituus muuten teidän mielestänne olisi ollut sopiva etäisyys wolffien ja chariotin välissä, jotta tykki olisi saanut vahingossa ampua chariottia? 18" oli ilmeisesti liian paljon? Olisiko 4" ollut sopiva? Vai 1" ?

(Vinkki perheen pienimmille: Ei kannata sanoa mitään lukua väliltä 0-ääretön.)

-J
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Murhe kirjoitti:Olisi kiva tietää miten kyseinen henkilö tekee arvauksensa. Tapahtuuko tuo ihan pakkona? Huomautitko asiasta ääneen? Miten hän puolustelee toimintaansa?
Kirosin kohtuullisesti, huomautin sääntöjen rikkomisesta, kun ei tepsinyt saatoin sanoa jotain ikävää, kirosin lisää. Ilmeisesti sääntöjen venyttäminen ei ole väärin jos ei suoraan riko niitä. Tai jotain. Ehkäpä over-guessing koetaan jotenkin hyväksyttävänä. Paha sanoa mitä toisten päässä liikkuu.
Mikä ei tapa, ärsyttää!
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Amazing Slug kirjoitti:Mikäs pituus muuten teidän mielestänne olisi ollut sopiva etäisyys wolffien ja chariotin välissä, jotta tykki olisi saanut vahingossa ampua chariottia? 18" oli ilmeisesti liian paljon? Olisiko 4" ollut sopiva? Vai 1" ?
Ketään ei tietenkään voi pakottaa ampumaan grape shottia (joka olisi ollut wolf ridereille paljon vaarallisempi) mutta se olisi ollut tuossa tilanteessa ainoa järkevä ratkaisu. Kaikki muu on enemmän tai vähemmän over-guessia.

On tietysti aivan eri asia jos riderit olisivat olleet 10 ja vaunu 16 tuuman päässä. Jos tällöin guessaa 8 tuumaa on paha mennä sanomaan mitään vaikka tarkoitus olisikin selvästi osua vaunuun.
Mikä ei tapa, ärsyttää!
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Jep. Tuollaisen tapauksen kanssa on kolme mahdollisuutta toimia: Voi yksinkertaisesti sopia tilanteesta, sihistä hampaidensa välistä hyödyntävänsä tästä lähtien joka ikistä porsaanreikää pelissä vihollista vastaan ja aloittavansa pelaamaan totaalista powergametusta siihen malliin, että muutamalla overquessilla ole enää mitään merkitystä tai yksinkertaisesti unohtaa toisen pelaajan olemassaolo.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”