Vaihtoehtofiguja

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Avatar
Tybraal
Viestit: 1467
Liittynyt: Pe 20.12.2002 21:12
Paikkakunta: Espoo

Vaihtoehtofiguja

Viesti Kirjoittaja Tybraal »

Viime kesänä GW:n rykmenttiboksien hinnankorotus katkaisi kamelin selän. Marginaalinenhan tuo korotus oli, ja olisi voinut nousta enemmänkin, mutta minulla se sytytti kapinahengen. Siitä lähtien olen kalunnut erilaisia figuvalmistajia ja ostanut kääpiöarmeijan, 40K Conscripteja ja kohta Witch Hunter armeijan eri valmistajien nettikaupoista.

Suurin kynnys pelaajille lähteä GW:n helmoista on vaiva. Vaikka rahaa menisikin enemmän niin on turvallista kävellä GW:lle/Fantsuun/wherever ja saada figut käteen. Tämän takia haluaisin listata tähän aiheeseen erilaisia figuja joita voisi käyttää GW:n peleissä.

(Taannoin oli aihe suomalaisista nettikaupoista, mutta ajattelin että erikoistutaan hieman.)

em4 Miniatures
Täältä löytyy käytännössä kaikkea figupelaajalle sääntöjä lukuunottamatta. On noppaa, maalia, pennseliä ja maalattuja sekä maalaamattomia figuja. Postikulut eivät ole hirvittävät ja itse sain tilaukseni jo viikossa. Käykää katsomassa jo hintatason vuoksi.

Black Tree Design
Omakohtaista kokemusta ei ole mutta hyvää olen kuullut. Itse harkitsen mm. sotakoneiden ja slayereiden hankkimista kääpiöilleni BT:ltä. Sci-fi valikoima on aika ankea mutta fantasy korvaa senkin. Lisäksi saatavilla myös historiallisia figuja aina antiikista toiseen maailmansotaan.

Lisäksi lyhyesti:
http://www.mithril.ie/
LotR-figuja kirjojen kuvausten mukaan.

http://www.sotataito.com/
Suomalainen välittäjä monille vaihtoehtofigufirmoille.

http://www.reapermini.com/
http://www.rackham-store.com/
Viimeksi muokannut Tybraal, Ma 03.01.2005 21:04. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
Balrogofmoria
Viestit: 352
Liittynyt: Ke 25.02.2004 21:09

Viesti Kirjoittaja Balrogofmoria »

Mithril kyllä hakkaa figuissaan ja antaa juuri kirjan mukaisen LoTR meiningin armeijallesi jos haluat.
Jeesus oli paladin!
Mämmiä saakuli!
http://www.sunpoint.net/~freakboy/text01.html
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

En nyt tiedä kuuluuko tämä suorastaan vaihtoehtofiguihin, mutta pistetäänpä nyt tännekkin. Jos GW:n figuista pidät, mutta hinnat oksettavat, ja Visa löytyy, niin kannattaa kurkata tänne: http://www.nugaming.com/ Regimenttiboksi tuolla maksaa n. 20 euroa, ja muissakin tuotteissa mojovat alennukset.

Jos taas satut demoneita taikka työkaluja figuiluun kaipaamaan, niin ehdoton ykkönen on Heresy Miniatures. Suosittelen lämpimästi Heresyltä saatavia työkaluja, varsinkin timattiviiloja ja skulptaustyökaluja. Myös Hasslefree Miniatures on suositeltava mesta, vaikkeivat ihan GW-tyyliä olekkaan.

Spyglass Miniatures on sitten asia erikseen. Figuja en edes yritä kuvailla, ne on nähtävä itse.
Viljanderi
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 15.12.2003 19:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja Viljanderi »

Kysymys: Millaiset mahdollisuudet alle 18 vuotiaalla on saada tilattua noita figuja? Tarvitaanko pankkikortti? Vai pitääkö turvautua vanhempiin (tässäkin) asiassa?
"Always play on one and don't fake the funk." -Bootsy
Goblinisti
Viestit: 584
Liittynyt: Ti 21.09.2004 14:51
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Goblinisti »

Visa kaiketi vinkuu, valitettavasti.
Avatar
Lunastaja
Viestit: 198
Liittynyt: Ma 01.03.2004 21:55
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Lunastaja »

Jos tilaat Sotataidosta, voit maksaa postiennakolla. Eli siis siihen et tarvitse minkäänlaisia kortteja.
Silver Warrior

Viesti Kirjoittaja Silver Warrior »

JarLoz kirjoitti:Jos taas satut demoneita taikka työkaluja figuiluun kaipaamaan, niin ehdoton ykkönen on Heresy Miniatures.
Tohon voisin lisätä tän
http://www.tiranti.co.uk/
Ammattilaisten suosima paikka ei läheskään niin halpa kuin heresy mutta valinnan varaa löytyy työkaluissa ja kaikki ovat ykkös laatua, jota valitettavasti ei noi kaikki heresyt oo mun mielestä :(
SirKaarlo
Viestit: 790
Liittynyt: To 08.04.2004 20:22

Viesti Kirjoittaja SirKaarlo »

Ei kukaan sattuisi tietämään paikkaa jossa myytäisiin monipuolisia samurai-figuureita käytettäväksi FB-mittakaavassa. On vähän hankalampi nimittäin löytää. Googlella löytää hieman jotain, mutta tähän mennessä ei ole tärpännyt.
Nikodent
Viestit: 292
Liittynyt: Su 13.10.2002 20:20
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Nikodent »

JarLoz kirjoitti:En nyt tiedä kuuluuko tämä suorastaan vaihtoehtofiguihin, mutta pistetäänpä nyt tännekkin. Jos GW:n figuista pidät, mutta hinnat oksettavat, ja Visa löytyy, niin kannattaa kurkata tänne: http://www.nugaming.com/ Regimenttiboksi tuolla maksaa n. 20 euroa, ja muissakin tuotteissa mojovat alennukset.
Huomasitko että hinnat ovat punnissa? Necronit ovat ainakin kautta linjan kalliimpia kuin gw:ltä tai fantsusta ostettuina.
Pahoittelen huono kieliasua ja painovirhe paholaisia.
Nikodent
Viestit: 292
Liittynyt: Su 13.10.2002 20:20
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Nikodent »

Noista vaihtoehto figuista tuli viellä mieleen, että joillekkin armeijoille niitä on kohtuu helppo löytää. FB:stä mm.käävät, haltiat, empire ja bretonia. Joillekkin niitä ei sitten meinaa löytyä millään esim necroneille olen kyllä koittanyt googlettaa ja känyt sivu sivun perään läpi käsittämätöntä roskaa. Eli joskus vaihtoehto figut ovat todellakin kiven alla eivätkä ne ole eaina halvampia aika usein siistinpiä, mutta aika usein joudut jopa pulittamaan ylimääräistä ja näkeään vaivaa figujen muokkaukseen.

Imo vaihtelu virkistää ja muidenkin valmistajien figut ovat hienoja, mutta tulokseton netissä kahlaus on erittäin turhauttavaa ja jos satut löytämään jotain hienoa se sitten maksaa paitsi maltaita niin kesän mansikatkin kaupan päälle. Toisin sanoin gw:n valtti on helppous. Lyöt rahat tiskiin ja saat nappeja. Ei turhauttavaa hakuprosessia. Kuten jo sanoin en ole löytänyt hyviä vaihtoehtoja necroneille vaikka yritystä kyllä on löytynyt.

Näin ollen päätin ostaa figuja käytettyinä. Alotin myös örkit necronien kaveriksi. Tosin örkejä ei taida tulla armeijaan ennen kuin olen valmistelut nuo tuon necron joukon. Vihernahat saavat tyytyä omatekoisiin rekkoihin pitkän aikaa. Muuta niille ei ole tulossa pitkään aikaan ellei jotain ihmeitä tapahdu.^^Hyvä ketju tämä kuitenkin on. Ja jos joku löytää joitain hyviä necron korvikkeita (vaikka jotain robo figuja) niin sopii pistää tänne. Olisin todella kiitollinen.

Pahoittelen huono kieliasua ja painovirhe paholaisia.
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Nikodent kirjoitti:
JarLoz kirjoitti:En nyt tiedä kuuluuko tämä suorastaan vaihtoehtofiguihin, mutta pistetäänpä nyt tännekkin. Jos GW:n figuista pidät, mutta hinnat oksettavat, ja Visa löytyy, niin kannattaa kurkata tänne: http://www.nugaming.com/ Regimenttiboksi tuolla maksaa n. 20 euroa, ja muissakin tuotteissa mojovat alennukset.
Huomasitko että hinnat ovat punnissa? Necronit ovat ainakin kautta linjan kalliimpia kuin gw:ltä tai fantsusta ostettuina.
Totta kai huomasin että hinnat ovat punnissa, luuletko nyt minua ihan nuubiksi? ;)

En tajua väitteesi taustaa. Jos katsomme vaikkapa Necron Warriors Boksia, joka fantsussa maksaa 27,5 euroa, maksaa NU gamingissa 13,5 puntaa, joka http://www.xe.com osoitteesta löytyvän kerran minuutissa päivittyvän konverttorin mukaan maksaa reilut 19 euroa. Edit: Mielenkiintoista muuten sinällään, että GW:n nettikaupassa Necron Warriors boksi maksaa 15 puntaa. XE.comin mukaan 15 puntaa on yhtä kuin reilut 21 euroa. Revis ny siinä huumoria näistä euroalueen hinnoista. :(

Tarinan opetus: Tutkitaan ennen kuin hutkitaan. ;)

@Silver Warrior: En ole kyllä itse huomannut minkäänlaista huonolaatuisuutta omissa Heresyn työkaluissani, Andy kun omien sanojensa mukaan myy vain tavaraa jota itsekkin käyttää. Myönnän kyllä että nuo Tirantin työkalut vaikuttaisivat olevan suht hifiä. :)
Viimeksi muokannut JarLoz, Ti 04.01.2005 00:08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ironius
Viestit: 22
Liittynyt: La 25.12.2004 16:26

Viesti Kirjoittaja Ironius »

Huomasitko, että JarLoz ehkä otti sen hinnan huomioon, ja kertoi sen punnan arvolla euroissa? 1£ = ~1.5e. Siellä on esim. Bretonnian Men at Arms 13.50£ x 1.50e = 20.25e :/\
Käy täällä. En syö aivojasi!

Hmmm..? Oliko vielä jotain? Ei, luulenpa niin.
Avatar
Tybraal
Viestit: 1467
Liittynyt: Pe 20.12.2002 21:12
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tybraal »

Nikodent kirjoitti:Ja jos joku löytää joitain hyviä necron korvikkeita (vaikka jotain robo figuja) niin sopii pistää tänne. Olisin todella kiitollinen.
Auttaisiko?
http://www.em4miniatures.com/acatalog/ROBOTS.html
http://www.em4miniatures.com/acatalog/CYBORGS.html
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
pokka
Viestit: 231
Liittynyt: Ma 07.04.2003 16:38

Viesti Kirjoittaja pokka »

http://www.vendelminiatures.co.uk/

Tätä ei sovi unohtaa. Tekee hintaansa nähden mielestäni häkellyttäviä figuureja. Olen pitkään harkinnut tilaavani testiksi tuolta muutamia, että näkee laadun.
Murmelimies
Viestit: 366
Liittynyt: Su 14.11.2004 17:39
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Murmelimies »

Kuinka suuret postimaksut tuolla Nugamingissa on? Paljonko tulisi lisä kuluja jos tilaisin sieltä esimerkiksi battleforce boksin? Olisin erittäin kiitoollinen jos joku osaisi vastata tähän.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Kenelläkään muuten kokemusta em4:n Combat Zone pelistä? Kyse on futuristisesta skirmish-pelistä, ja vaivaiset 15 puntaa maksava perusloota riitti herättämään kiinnostuksen. Suomeen tätä ei tosin kukaan taida tuoda, joten tilaaminen on pienoinen ongelma taas kerran.
hypsilurus
Viestit: 383
Liittynyt: Ke 03.07.2002 14:00

Viesti Kirjoittaja hypsilurus »

Nugaming perii hyvinkin kohtuullisia postimaksuja. Yhteenaikaan tilasin kaikki nappini Nickiltä.

Hinta asettuu suunnilleen samoille paikkeille kuin suomessa tai hieman alle.
Nick hyväksyy myös Paypal maksut.

Suosittelen!!! *****

M
"Kaulaparta huohottaja"
Avatar
Blackguard
Viestit: 1568
Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa

Viesti Kirjoittaja Blackguard »

Noita BlackTreeDesignin Shadow Elvesejä on pakko saada. Tietäisikö joku millainen postimaksu sieltä peritään?
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
maxxon
Viestit: 824
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:14
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maxxon »

Blackguard kirjoitti:Noita BlackTreeDesignin Shadow Elvesejä on pakko saada. Tietäisikö joku millainen postimaksu sieltä peritään?
Yleinen postimaksutaso Englannista tilatessa on 12-20% Usein se lukee kyllä siellä sivuillakin.

Jotkut perivät postikulut "at cost", eli maksat suoraan postimerkkien hinnan. Niistä voi katsoa tietoja vaikka täältä:

http://www.royalmail.com/portal/rm/cont ... aId=400347

BTD:n tapauksessa tökkää tilaus koneeseen ja katso. Sen voi sitten jättää vahvistamatta hinnat nähtyään.
//Mx
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

SirKaarlo kirjoitti:Ei kukaan sattuisi tietämään paikkaa jossa myytäisiin monipuolisia samurai-figuureita käytettäväksi FB-mittakaavassa. On vähän hankalampi nimittäin löytää. Googlella löytää hieman jotain, mutta tähän mennessä ei ole tärpännyt.
Eikös siinä FaBa puolen Nippon-topikissa annettu joku linkki missä oli ihan pätevän näköisiä figuja? Taisi olla Perry Miniatures.
- Kynä-ääliö
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”