polystyreenin maalaus

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
-frenzy-
Viestit: 184
Liittynyt: To 11.11.2004 16:15

polystyreenin maalaus

Viesti Kirjoittaja -frenzy- »

Mitäs maalia polystyreenin maalaukseen kannattaa käyttää?
Vesivärejä? GW:n? Talomaalia? Pienoismallimaalia? Vai jotain ihmeellistä?

Kysäsimpäs vaan, kun ei ole kokemuksia. :)
Mä en tehny mitään, mut toi löi takasi!
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

Kaikesta isommasta kannattaa noi GW:n maalit unohtaa. Itse en käytä niitä edes baseihin. Tulee nimittäin hintaa kukkulalle, joka maalataan codex graylla ja kuivaharjataan kolmella vaaleammalla sävyllä. Itse suosin tässä hommassa koulusta tuttuja pullovärejä, eli nestemäisiä vesivärejä. Noissa on vielä semmonenkin kiva homma, että joku kiinneaine tms. puuttuu, mikä tarkoittaa värihiukkasten vapaata oloa maalipinnassa. Näinollen maalaamalla tummanharmaan pohjan ja kuivaharjaamalla sen vaalealla saan "millions of colors" harmaasävyjä, mikä on todella cool. GW:n maaleilla tätä ominaisuutta ei ole, vaan kuivuttuaan sen "millions of colors"-illuusion joutuu luomaan erivärisillä kuivaharjauksilla ja/tai blendailemalla. Lisäksi jos haluan pulloväreihin sen sideaineen, joka kiinnittää värihiukkaset paikoilleen, niin lisään sekaan hieman erikeeperiä; Tähän asti toiminut hyvin, eikä minkäänlaisia ongelmia ole ollut.

Eivät noi muutkaan vaihtoehdot ole huonoja, talomaali käy hyvin, spraymaalit käyvät kunhan pohjalla on joku suojakalvo aineen ja sprayn välissä, esim. erikeeper tai vastaava, jotta ei sulaisi. Kannattaa laittaa hakuun jotain "styroksin maalaus", "Solimaten maalaus" tai vastaavaa, aiheesta on keskusteltu aiemminkin.
Avatar
rampale
Viestit: 507
Liittynyt: Su 11.05.2003 22:38
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja rampale »

Akryylimaaleilla, joita Nostradamus taisi tarkoittaa, eräs kaveri maalasi cityfight-kentän. Hyvää jälkeä tuli.
Spears shall be shaken, shields shall be splintered. It is a sword-day; a red day, ere the sun rises.
Shadowberry
Viestit: 50
Liittynyt: To 15.05.2003 19:18
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Shadowberry »

Akryylimaaleilla, joita Nostradamus taisi tarkoittaa, eräs kaveri maalasi cityfight-kentän. Hyvää jälkeä tuli.
Niin tein tosin jos isompia alueita maalaat kuten nyt kokonaisia kenttiä niin kannattaa alue pohjamaalata sprayllä mutta kannattaa todelakin silloin muistaa, että siinä tulee olla jonkinlainen pinnoite ettei homma sula käsiin. Akryllimaaleja kannattaa myös ohentaa vedellä tuollaiset maalit maksavat semmoisen 15e/500ml.
OHI ON!!!! -Reservi tj 13900
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

tullaris kirjoitti:Akryllimaaleja kannattaa myös ohentaa vedellä tuollaiset maalit maksavat semmoisen 15e/500ml.
Syö purua. Kaikki "pullovärit", joita olen ostanut esimerkiksi Arteljeesta sekä yhden weljekset keskiseltä, sekä pari harrasteesta, ovat maksaneet vain 5€/500ml. Tarkemmin oikeastaan Arteljeessa 5,50/500ml, Keskisellä 3,50/500ml ja Harrasteessa 6.00/550ml. Värit ovat kaikki olleet lähes samanlaisia niin peittävyydeltään kuin muiltakin ominaisuuksiltaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”