Doombull, demoni tai shaggoth kessuna (BoC)

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Goblin fan
Viestit: 357
Liittynyt: To 27.05.2004 20:56

Doombull, demoni tai shaggoth kessuna (BoC)

Viesti Kirjoittaja Goblin fan »

Siin onko hyödyllistä ottaa jotain noista kessuiksi koska ne kieltävät anbushin, vai onko anbush edes niin hyvä että sen takia ei kannata ottaa?
With Cannon, You Can.
Biibob HElf
Viestit: 155
Liittynyt: Ke 31.12.2003 17:08
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Biibob HElf »

Itse käyttäisin ihan beastlordia, koska ambushaus on tehokas keino saartaa vihollinen, jos se sattuu onnistumaan. Shaggothista lordiksi voi olla montaa mieltä. Itse en sitä lordiksi ylentäisi, koska 4+ savella ilman wardeja+large target ei kovin montaa kierrosta juoksennella kentällä. Eli shaggoth on liian helppo maali. Lähitaisteluun päästessä shaggoth on kyllä tehokas kuin mikä, ja hänellä on mahdollisuus nujertaa yksikkö kuin yksikkö, mutta lähitaisteluun ei niin vain mennä. Ja jos shaggothin haluaa armeijaan, niin eikö olisi sama ottaa se rare valintana. Lordin paikan voi sitten antaa jollekkin muulle. Miksi sitä kannattaisi ylentää lordiksi, koska rare joukkona se on aivan samanlainen. Ampumista ja magiaa se tulee keräämään joka tapauksessa.
Avatar
Strixie
Viestit: 47
Liittynyt: Ti 11.05.2004 21:48
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Strixie »

Shaggotia en ylentäisi kessuksi edes unissani.
Demoni on mielestäni aika vahva vaihtoehto kunhan otat undiving idolin.
Doombullin ottaisin vain jos armeijassasi on paljon minotaureja.
Beastlord on yleisin ja sitä itsekin käytän, koska ei ole kovin kallis ja on muutenkin ihan hyvä tappokone.
Merrywinds
Viestit: 222
Liittynyt: Su 05.12.2004 16:37
Paikkakunta: Klaukkalan valtava käpykylä

Viesti Kirjoittaja Merrywinds »

Shaggotti on kyllä hiukan riskialtis, mutta 4+ save, T5 ja W6(7 Nurglella) auttavat vähän matkaa. Eivät pitkälle.

Doombulli on vahva tappokone, mutta tällekin tulee eteen saven puuttuminen. Ei magic armoria, Talismaneja tai Enchanted Itemejä antaa takapakkia. Lisäksi otuksen suurempi koko sallii sen poimimisen vaikkapa Boltterin kohteeksi mistä Unitista vain. Näinollen paras suoja olisi piilottaa se maaston tai unitin taakse, tai mikä parempaa, Closikseen.

Demonit ovat äärimmäisen tehokkaita, mutta niitä ei saisi pumpata ihan täyteen. Ne kun tuppaavat tippumaan aika nopeasti ampumiseen. Lentoliikenne tosin helpottaa liikuttamista ja Terrorin levittelyä.

Beastlordi on hyvä valinta, Ambush voi helpottaa elämää huomattavasti. Tämä on kuitenkin perus statseiltaan heikoin mainituista. Sille kuitenkin saa magic armoria, joka auttaa pitämään sen hengissä. Yleensä nämä tosin pidetään yksiköissä piilossa.

Pässien tapauksessa on kuitenkin tehtävä erityismaininta spessuista. Nämä ovat hyvän hintaisia tehoonsa nähden, erityisesti Khazrak. Alle 300 pistettä ja vallan mainio tappokone, jonka säännöt takaavat vielä lisää etuja. Näinollen Khazrak olisi myös yksi varteenotettava vaihtoehto.
Keinuni on aika karu, siinä on vain yksi naru.
Goblin fan
Viestit: 357
Liittynyt: To 27.05.2004 20:56

Viesti Kirjoittaja Goblin fan »

Spessuja ei kannateta joten...

Eli ihan Beast lordi 2000 pisteeseen ajattelin kessuksi ja shaggoth rarena. Ja nurgleahan kerään niin W7 ratkaisi ongelman.
With Cannon, You Can.
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

Goblin fan kirjoitti:Spessuja ei kannateta joten...

Eli ihan Beast lordi 2000 pisteeseen ajattelin kessuksi ja shaggoth rarena. Ja nurgleahan kerään niin W7 ratkaisi ongelman.
Jos saakutti on rarena, niin eihän sillä silloin mitään merkkiä ole. Eli W6.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”