Ropeconin työpajat

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Avatar
Ninnu
Viestit: 1224
Liittynyt: To 12.09.2002 23:30
Viesti:

Ropeconin työpajat

Viesti Kirjoittaja Ninnu »

Imoittautuminen työpajoihin maalausinfossa.

+++PERJANTAI+++

klo 18-22:
Miniatyyrimaalauksen perustekniikat I

Mitä miniatyyriä maalatessa täytyy tietää ja mihin kannattaa keskittyä maalatessa suurempaa miniatyyriarmeijaa. Työpajassa opetetaan sekä perustekniikoita että keskittymään olennaiseen.

+++LAUANTAI+++

klo 10-12.30
Miniatyyrimaalauksen perustekniikat II

Ruostetta, likaa, kulumaa, kuvioita ja niiden maalaaminen miniatyyriin. Kuinka saat armeijasi näyttämään sotivalta armeijalta. Työpajassa käsitellään myös monimutkaisempia tekniikoita ja niiden käyttöä armeijoiden maalauksessa.

klo 12.30-14.00 ja 16.00-17.30:
Armeijan suunnittelutyöpaja

Mikael "migsula" Silvanto kertoo omista kokemuksistaan yksilöllisen
miniatyyriarmeijan teeman suunnittelussa. Työpajaan osallistujat voivat tulla keskustelemaan omista suunnitelmistaan tai hakemaan kommentteja omasta miniatyyriarmeijastaan. Sama työpaja toistetaan kahdesti, älä ilmoittaudu molempiin.

klo 17.30-21.00
Miniatyyrien muokkaaminen ja tekeminen.

Henri Härkönen opettaa muokkaamaan (konvertoimaan) ja muovaamaan (sculptaamaan) miniatyyrejä kädestä pitäen. Tule paikalle suunnittelemaan omaa yksilöllistä armeijaasi ja hakemaan neuvoja omien miniatyyriesi muokkaukseen.

klo 21.00-22.00
Väriteematyöpaja

Kuinka miniatyyrien värit kannattaa valita ja miten värit toimivat yhdessä. Työpajassa opetetaan miten valitset sopivat värit armeijallesi ja kuinka ylipäänsä värejä voi ja kannattaa käyttää.

+++SUNNUNTAI+++

klo 10.00-14.00
Edistyneempien tekniikoiden työpaja

Diarmaid Warren ja muut kertovat omista tavoistaan maalata miniatyyrejä. Tule katsomaan ja oppimaan muilta tai kertomaan omista tavoistasi tehdä asioita. Työpajassa käsitellään sekä monimutkaisia aiheita, kuten Epämetallimaalaus (NMM), että monia maalausta helpottavia yksinkertaisia kikkoja.

Yleisesti:
Kysy maalarilta-palvelu

Figu-infossa päivystää säännöllisesti miniatyyrimaalari, tai useampia, jolta voi vapaasti tulla pyytämään palautetta ja kommentteja omista miniatyyreistään. Maalaaja päivystää ainakin perjantaina klo 18-22, lauantaina klo 12-18 ja sunnuntaina 10-14. Muina aikoina kannattaa tulla kysymään, maalareita on melko varmasti paikalla.
Jag känner en bot
Hon heter Anna. Anna heter hon,
och hon kan banna banna dig så hårt
Hon röjer upp i våran kanal.
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

OMHG toi on must.

No ei vaan. Täytyy kyllä sanoa, että maalauspajoihin todellakin panostetaan, mikä on ainakin mun mielestä hieno homma. Harmi vaan, kun lauantai on muutenkin jo ylibuukattu, niin en ehdi osallistumaan joka paikkaan, minne haluaisin, mutta minkäs tuolle mahtaa.

Täytyypi kuitenkin johonkin noista ehtiä; Voisi vaikka vahingossa oppia jotain. Ainakin väriteemoihin & edistyneempiin tekniikoihin nyt tähdätään, sculptaukseen jos aikataulu antaa myöten.

Niin muuten, keitä maalareita meillä on mahdollisuus "kysy maalaajalta"-pisteessä tavata?
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Day »

Kysy maalaajalta - pisteestä löytyvät ainakin:

Saana Kamula
Diarmaid Warren
Jyri Jernström (Yuri)
Matti Salava (Matti)
Ilkka Manner (Kapteeni K)
sekä allekirjoittanut.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Avatar
Ninnu
Viestit: 1224
Liittynyt: To 12.09.2002 23:30
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ninnu »

Ja huomioikaa migsun esitelmä/työpaja armeijoista. Mahdollisuus jota ei kannata hukata jos haluat vinkkejä armeojoiden viilaukseen sen "wow" momentin saamiseksi.
Jag känner en bot
Hon heter Anna. Anna heter hon,
och hon kan banna banna dig så hårt
Hon röjer upp i våran kanal.
Archibald
Viestit: 1048
Liittynyt: Ti 07.06.2005 15:12
Paikkakunta: Tukholma

Viesti Kirjoittaja Archibald »

Sanottiinko jo että onko pakko tuoda omia maaleja vai onko siellä jo?
Avatar
Maelis
Viestit: 1766
Liittynyt: Ke 13.11.2002 16:26
Paikkakunta: the big smoke

Viesti Kirjoittaja Maelis »

Niin ja onko figut pohjamaalattu vai tuonko oman sprayn?:D
Avatar
Ninnu
Viestit: 1224
Liittynyt: To 12.09.2002 23:30
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ninnu »

Kaikki tarvikkeet saa paikan päältä. Pohjamaalauksesta oli ideointia joskus maalaustiimillä mun luona, katsotaan järjestyykö. :-)
Jag känner en bot
Hon heter Anna. Anna heter hon,
och hon kan banna banna dig så hårt
Hon röjer upp i våran kanal.
migsula
Viestit: 548
Liittynyt: Ma 17.06.2002 13:49
Paikkakunta: The Big Smoke

Viesti Kirjoittaja migsula »

Ropecon 05 - Armeijan Luomis Workshop.

Eli luvassa on tuore presentaatio ja klinikka, luovan, yksilöllisen ja näyttävän armeijan synnyttämisestä. Esimerkit on 40k armeijoita, mutta kaikki opit soveltuu niin Fantasy Battleen, kuin vaikka Warmachineenkin.

Tarkoitus on käydä läpi perusteet ja inspiroida. Sen jälkeen ideoidaan yhdessä juuri sinun seuraava armeija, jonka rakentamisesta nautit toivottavasti entistä enemmän ja sodit sillä ylpeänä, kavereiden ihailevien silmien alla ;)

Luvassa on halukkaille follow up klinikkaa fantsun maalaus kerhon yhteydessä, mikäli se Daylle passaa. Voidaan siellä käydä käytännön niksejä sen täydellisen schemen toteutuksesta... siinä ajassa, että sillä pääsee joskus pelaamaankin.

Uskon, että tässä paketissa on jokaiselle jotakin. Olit sitten kaiken nähnyt veteraani, tai ekaa kertaa Conissa.

Ei muuta kuin ilmoittautumaan ja nähdään muutaman viikon kuluttua!

-miklu


pieni maistiainen:
Kuva

http://www.pbase.com/migsula/image/45712630
☠️
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Tuo vaikuttaa sairaan hienolta, mutta ongelma on että en pelaa Fabaa enkä 40kta, vaan lotria. Onko lotraajien mahdollista osallistua tähän? Meinaan siis tätä Migsulan juttua.
Lalalaa
Sisius
Viestit: 513
Liittynyt: La 18.12.2004 20:33
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Sisius »

Itseänikin kiinnostaisi tuo migsulan juttu mutta valitettavasti minäkin pelaan lotria.
Elrondin Fight Paremmaksi!

Minut tunnettiin? nimellä SacC.
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

migsula kirjoitti:Eli luvassa on tuore presentaatio ja klinikka, luovan, yksilöllisen ja näyttävän armeijan synnyttämisestä. Esimerkit on 40k armeijoita, mutta kaikki opit soveltuu niin Fantasy Battleen, kuin vaikka Warmachineenkin.
Ja ei, älkää nyt alkako sanomaan, ettette pelaa Warmachineakaan.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Avatar
Ninnu
Viestit: 1224
Liittynyt: To 12.09.2002 23:30
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ninnu »

Eiköhän ajatus ole tuossa työpajassa armeijoiden rakentaminen noin niinkuin visuaalisessa mielessä jolloin voisin kuvitella että sillä systeemillä ja säännöillä ei ole niinkään väliä.
Jag känner en bot
Hon heter Anna. Anna heter hon,
och hon kan banna banna dig så hårt
Hon röjer upp i våran kanal.
migsula
Viestit: 548
Liittynyt: Ma 17.06.2002 13:49
Paikkakunta: The Big Smoke

Viesti Kirjoittaja migsula »

Lotri tai vaikka joku historiallinen sotapeli, kunhan siinä rakennetaan jonkun sortin armeija niin uskoisin, että workshoppi on tervetullut. Mitä enemmän liikkuma varaa systeemi jättää oman mielikuvituksen käytölle, sitä enemmän mulla on tarjottavaa.

Eli mukaan vaan!
☠️
jago
Viestit: 395
Liittynyt: La 17.01.2004 11:51
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ropeconin työpajat

Viesti Kirjoittaja jago »

Ninnu kirjoitti:Imoittautuminen työpajoihin maalausinfossa.
Missä maalaus infossa??? Paikan päälläkö??
Sori tällänen tymäkysymys mutta ekakerta kun olen menos Ropeconiin....
"Brush-licking makes you a better painter"
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Day »

Maalausinfo sijaitsee ropeconin 2. kerroksessa, figusalissa.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Dipolin pohjapiirros. Sisäänkäyntinä toimii käsittääkseni juhlaovi 'Conin ajan (juhla-aulan oikeassa reunassa). Figuinfo sijaitsee Sali 2:ssa.
Pohjakuva ei kuitenkaan ole täysin paikkansa pitävä, koska salien 1, 2 ja 3 väliset seinät voidaan avata ja sulkea tarpeen mukaan. Salien 2 ja 3 välinen seinä on ollut aina auki, salien 1 ja 2 välinen taas on tainnut olla viime vuosina kii.

Workshopit puolestaan pidetään 1. kerroksessa Polissa.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
jago
Viestit: 395
Liittynyt: La 17.01.2004 11:51
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jago »

Kiitos!!!
Ja kysyisin vielä että jos haluaa sunnuntain tai lauantain "pajaan" niin pitääkö ilmouttautua jo perjantaina vai onko enään kyseisenä päivänä mahdollisuus päästä kyseiseen pajaan???

Kiitos ja kumarrus näin etukäteen..
"Brush-licking makes you a better painter"
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Day »

Luulen, että jätämme osan paikoista vapaaksi siten, että ennen puoltapäivää voi vielä ilmoittautua sen päivän työpajoihin. Muuten kaikki työpajat ovat helposti täynnä jo perjantaina eikä lauantaina tulevilla ole mahdollisuuttakaan tulla työpajoihin.

Muistakaa, että peruutuksia tulee aina. Kannattaa siis tulla kysymään joko figuinfosta tai työpajasta (sen alkaessa), onko työpajassa vapaita paikkoja.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”