"turhat" aseet sekä yksiköt ja parannusehdotuksia
- Henri Ketonen
- Viestit: 3346
- Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
- Paikkakunta: Turku
-
vasaraveli
- Viestit: 58
- Liittynyt: Ke 20.11.2002 15:11
- Paikkakunta: Espoo
Re: Assault cannon
Toihan olisi se ideaali (vrt. reaper autocannon), mutta silloin Land Raider Crusaderin omistajat kokisivat varmaan jotenkin tulleensa petetyksi. (Pitäisikö siinä olla sitten twin-twin-linkattu aseYuri kirjoitti: Mitäs tästä tuumaate: "Koska Assaulta Cannonin tulinopeus on niin suuri, lasketaan se twin-linkatuksi yksinäänkin." Tämä saattaisi olla parempi vaihtoehto kuin strenan tai ammusten lukumäärän muuttaminen.
"Hammertime!"
- MC Hammer
- MC Hammer
Re: t
jep ja on ne hiton hienon näköisiäkin, imo yksiä parhaista eldar figuitsa, harmi että ovat niin kalliita, saattaisivat muuten vaikka päätyä armeijaani.huussi kirjoitti:siis tokihan ne warp spiderit on hyviä. Ehkä vähän liian kalliita pisteissä jne..., mutta itse käytän niitä ihan hyvin omassa armeijassani second jumpilla.
-
Mechanical Man
- Viestit: 60
- Liittynyt: Ma 21.10.2002 20:26
Joo, siinä twinlinkatussa AC:ssä voisi olla Heavy 6, olispa siitä sitten jotain hyotyäkin. Se saattaisi ehkä olla vähän liikaa, parempi voisi olla että se nousee vain yhdellä, eli Heavy 4.
Mutta jos assault cannonille annettaisiin tuo "twin-linked" erikoissääntö, niin en usko että se olisi kovin paha kolhaisu, jos sanoisi että twinlinkatusta AC:stä ei hyödy mitään. Ei se ase siitä huonone, vaan yksittäinen AC vain paranee. Ja eihän siitä tarvitsee LRC:ssä maksaa ylimääräisiä pisteitä vai täytyykö?
Mutta jos assault cannonille annettaisiin tuo "twin-linked" erikoissääntö, niin en usko että se olisi kovin paha kolhaisu, jos sanoisi että twinlinkatusta AC:stä ei hyödy mitään. Ei se ase siitä huonone, vaan yksittäinen AC vain paranee. Ja eihän siitä tarvitsee LRC:ssä maksaa ylimääräisiä pisteitä vai täytyykö?
http://www.pbase.com/yuuri Mitäs täältä löytyy?
- Henri Ketonen
- Viestit: 3346
- Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
- Paikkakunta: Turku
Ja sitten siihen koko soppaan voisi lisätä jonkun jumiutumisefektin. Triplaykköset on niin harvinainen ilmiö, että se tuskin koskaan tapahtuu.
Entäs ihan tällänen:
Assault cannon: Sama kuin ennen, mutta twinlinked. Kosahtaa kahdesta ykkösestä.
Twinlinked assault cannon: Sama kuin edellä, mutta kosahtaa vain triplaykkösillä.
Ei tuo nyt minusta mikään hyvä ratkaisu ole, kunhan heitin. Itse en lähtisi laittamaan tähän twinlinkediä ollenkaan. Enemmän laukauksia, vastapainoksi pienempi S ja joku sellainen jumiutumisvaihtoehto, jolla on vaikutusta.
Entäs ihan tällänen:
Assault cannon: Sama kuin ennen, mutta twinlinked. Kosahtaa kahdesta ykkösestä.
Twinlinked assault cannon: Sama kuin edellä, mutta kosahtaa vain triplaykkösillä.
Ei tuo nyt minusta mikään hyvä ratkaisu ole, kunhan heitin. Itse en lähtisi laittamaan tähän twinlinkediä ollenkaan. Enemmän laukauksia, vastapainoksi pienempi S ja joku sellainen jumiutumisvaihtoehto, jolla on vaikutusta.
Phil Kelly says "No!"
No jaa, eipä noita sääntöjä kukaan ole vielä muuttanut. Viralliset säännöt ei muutu miksikään siitä että jotkut tyypit säätävät omia virityksiään jollakin foorumilla. Jos joku vaivautuu testaamaan/keksimään uusia sääntöjä ja pelaamaan niillä myötämielisessä kaveriporukassa niin hyvä vaan. "Virallisissa" peleissä haikailu tyyliin "mut meilläpäin mun assault cannon ampuu X kertaa jne. " ei paljoa auta.MaxMax kirjoitti:Nyt aletaan olla siinä tilanteessa että jos muutetaan jotain niin sillon joutuu myös muuttamaan jotain muuta. Tästä syntyy loputon kierre.
Suurin osa on tällähetkellä tasapainossa toistensa kanssa, niin antakaa jo niitten olla.
Ja sitten siitä assault cannonista. Lähin ase meidän maailmassamme joka olisi assault cannonin vastike onVulkan pikatykki jota käytetään pääasiassa lentokoneiden lähitaisteluaseena. Kun tälläisen tykin tuo jalkaväkeä vastaan, niistä jää jäljelle veristä sotkua. Tulinopeus on niin valtava että ase käyttäisi pikemminkin pitkää (jos nyt 30" on pitkä) ja kapeaa templatea jonka alla kaikki ottaisivat osumaa.
Tätä vastaan tietenkin voi sanoa että ei se ammu kun kerran koko pelissä jos se ampuu tuhansia kuteja minuutissa ja ammuksia kannetaan mukana jotain 500. Niinpä. Mutta dredissä kuteja voikin kuskata sitten enempi.
Assault cannonin kuuluisi olla "the ultimate jalkaväen teurastaja" ainakin fluffin perusteella. Eri asia onko se sitten heavy 10 vai jotain muuta, mutta jos joku muu ase hoitelee jalkaväen pois elävien kirjoista halvemmin/tehokkaammin, ovat säännöt (jälleen) maailman kanssa ristiriidassa.
- Egi
- Henri Ketonen
- Viestit: 3346
- Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
- Paikkakunta: Turku
Samaista tykkiä käyetään myös laivastossa ampumaan alas aluksia vastaan suunnattuja ohjuksia. (Laivasto versiot on yleensä twinlinked vieläEgi kirjoitti:Lähin ase meidän maailmassamme joka olisi assault cannonin vastike on Vulkan pikatykki jota käytetään pääasiassa lentokoneiden lähitaisteluaseena.
Jos esim. Marinet ottavat "the new and improved" assault cannonin (Heavy 6 vai mikä se "hyvä" oli) ja vastaan tulee nidit. Niin luuletko että nidi pelaaja on siitä mielissään? Empä oikeen taida uskoa.
Tosin riski että ase hajoaa kasvaa myös, vai meinaateko muuttaa sitä myös.(Tavallisen AC:n kanssa tripla ykköset tuhoaa aseen.)
"Who is General Failure and why is he reading my hard disk?"
Mutta assault cannonin kuuluisikin aiheuttaa tyranid pelaajalle raateluhampaiden kiristystä ja vaikerointia. Luulenpa että vaikka jonkin "special" skenaarion tyranidpelaaja voisi pelata mielellään (ainakin kerran ihan kokeilun vuoksi), unohdetaan kaikki army requirementit (hq ja muut vastaavat ota-aina-x-määrä-näitä) ja luodaan tilanne jossa esim. muutama terminator squadi assault cannonien kanssa taistelee loputonta gaunttimäärää vastaan. Tyranidi voittaa jos saa tietyssä ajassa tietyn määrän porukkaa terminaattorien ohi tai tappaa ne kaikki. Tai jotain vastaavaa, aina ei tarvitse pelata voittaakseen.MaxMax kirjoitti: Jos esim. Marinet ottavat "the new and improved" assault cannonin (Heavy 6 vai mikä se "hyvä" oli) ja vastaan tulee nidit. Niin luuletko että nidi pelaaja on siitä mielissään? Empä oikeen taida uskoa.
Tosin jos alkaa vetelee peliä kokonaan mutu tuntumalla on todennäköistä että siitä ei tule mitään tyyliin "mun mielestä näillä khorne berserkkereillä pitäs olla 6 attackii ja noi imperial tankit vois aivan varmasti liikkua ja ampua kaikilla aseillaan ainakin kaks kertaa"
Pelissä on sen verran muutakin pielessä (ainakin fluffin perusteella) että joutuisi sitä muokkaamaan aika rankalla kädellä. Yhden kohdan muuttaminen ei auta, päinvastoin, kun koko muu systeemi toimii "epäloogisesti".
- Egi
-
vasaraveli
- Viestit: 58
- Liittynyt: Ke 20.11.2002 15:11
- Paikkakunta: Espoo
Jees! Nyt puhutaan asiaa. Erikoisskenaarioiden pelaaminen antaa mahdollisuuden "roolipelata" tyyliin Last ChancersEgi kirjoitti: Luulenpa että vaikka jonkin "special" skenaarion tyranidpelaaja voisi pelata mielellään (ainakin kerran ihan kokeilun vuoksi), unohdetaan kaikki army requirementit (hq ja muut vastaavat ota-aina-x-määrä-näitä) ja luodaan tilanne jossa esim. muutama terminator squadi assault cannonien kanssa taistelee loputonta gaunttimäärää vastaan.
"Hammertime!"
- MC Hammer
- MC Hammer
Näitä skenuja voi viritellä mielensä mukaan kunhan unohtaa kaikki "pakolliset" armeijaan liittyvät säännöt ja virittelee mahdollisesti jotain omia tilanteen mukaan. Esim. määritellään tylysti koko pelikenttä viidakoksi, laitetaan sinne keskelle yksi junglefighter squadi partioimaan ja jonnekin yksi lictor metsästämään. Voittaja on se joka poistuu kentältä hengissä. :evil:Vasaraveli kirjoitti: Jees! Nyt puhutaan asiaa. Erikoisskenaarioiden pelaaminen antaa mahdollisuuden "roolipelata" tyyliin Last Chancers. Se on paitsi hauskaa pelaajille, myös viihdyttävää sivustakatsojille.
Kyseessä on mitä todennäköidemmin A-10 "Warthog" rynnäkkölentokoneen päätykki GAU-8 "Avenger". Ampuu 30mm uraanikärkisiä panssarinlävistäviä ammuksia ihan kiitettävällä tulinopeudella. Sen tyyppiselle tykille tankkien (kylki)panssarit ovat pahvia ja se räjäyttelisi niitä mennen tullen. Rhinojen ja vastaavien ei tarvitse edes vaivautua. Laitetaan strenght 10, AP 1, heavy 3-5 ja pultataan kiinni drediin niin...Ja vielä noihin edellämainittuihin posteihin viitaten: Vulcaniahan se assault cannon mallaa. Olettkekos muuten kuulleet sellaisesta tykistä (lienee vulcanin modifioitu versio), jolla on niin suuri tulinopeus, että se ns. "kuorii" tankit? Voisiko jotain tällaista soveltaa myös assault cannonin tapauksessa? Tyyliin, jos yli x osumaa, niin glancing hit?
- Egi
-
Itiöpesäke
- Viestit: 175
- Liittynyt: Ti 28.05.2002 21:45
1800 laakia sekunnis ja tol panssarinrepimisel, tankist ei ois mitään jäljel. Tuol fasin sivuil muuten on sellainen ohjus, joka ohjataan vihollisten reservin ylle jossa se räjähtää vapauttaen 8-16 (riippuu kaliiperist) panssarintorjuntaliidokkeja, jotka hakeutuu tankkeihin. Niis ei oo moottorii, ne ohjautuu ilmavirral joten koko raketti on räjähdettä.
40kssa: ammutaan ohjus 15" blasti kaikki tankit alla ottaa st9 hitin takapanssariin (moottori on siel) jokainen ryhmä ottaa yhden harhalaakin 3" blast st2 ap2. Todellisuudes tankis on 16 salvoa ohjuksia. Mut 40kssa voi ampuu vaan kerran.
40kssa: ammutaan ohjus 15" blasti kaikki tankit alla ottaa st9 hitin takapanssariin (moottori on siel) jokainen ryhmä ottaa yhden harhalaakin 3" blast st2 ap2. Todellisuudes tankis on 16 salvoa ohjuksia. Mut 40kssa voi ampuu vaan kerran.
Ensimmäisenä itiöt
seuraavana lictorit
jonka jälkeen hivet
viimeisenä ripperit
seuraavana lictorit
jonka jälkeen hivet
viimeisenä ripperit
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Jumiutumisistahan haluttiin päästä eroon siirryttäessä 2. laitoksesta kolmoseen. Jos pyssyä oikeasti halutaan parantaa, laitetaan siihen yksi laaki lisä, mutta triplaykkösillä pamahtaa silti. Tekee aseesta paremman mutta vähän epäluotettavamman. Ei siitä kannata mitään splinter cannonia tehdä. (Vanhat sustained fire -säännöt takaisin, niin päästään tästäkin ongelmasta!)Garoth kirjoitti:Ja sitten siihen koko soppaan voisi lisätä jonkun jumiutumisefektin. Triplaykköset on niin harvinainen ilmiö, että se tuskin koskaan tapahtuu.
Entäs ihan tällänen:
Assault cannon: Sama kuin ennen, mutta twinlinked. Kosahtaa kahdesta ykkösestä.
Twinlinked assault cannon: Sama kuin edellä, mutta kosahtaa vain triplaykkösillä.
Ei tuo nyt minusta mikään hyvä ratkaisu ole, kunhan heitin. Itse en lähtisi laittamaan tähän twinlinkediä ollenkaan. Enemmän laukauksia, vastapainoksi pienempi S ja joku sellainen jumiutumisvaihtoehto, jolla on vaikutusta.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Noniin, ja Mariinit saa sitten sen taktisen ydinkärjen, joka ammutaan Battle Bargesta ennen peliä, ja 1+ se tuhoaa vihollisen armeijan ilman että peliä edes käydään. 
Mutta ihan vakavasti, tommoset aseet ei ehkä sovi peliin yleensä, mutta entäpä jos se olisikin erikoissääntö jossain skenussa, jossa pitäisi hiljentää jokin erityisen ilkeä vihollisen ohjus/tykkipatteri? Taas näitä erikoisskenuja.
Mutta ihan vakavasti, tommoset aseet ei ehkä sovi peliin yleensä, mutta entäpä jos se olisikin erikoissääntö jossain skenussa, jossa pitäisi hiljentää jokin erityisen ilkeä vihollisen ohjus/tykkipatteri? Taas näitä erikoisskenuja.
http://www.pbase.com/yuuri Mitäs täältä löytyy?
Eilen illalla pohdin asiaan assault cannon asiaa tarkemmin, ja totesin:
Eihän sitä edes tarvi muuttaa. Se eroa jo nyt tarpeeksi autocannonsta ja heavy boltterista. Ei siinä mitään vikaa ole. Realismi-syistä sillä voisi olla suurempi tulinopeus ja pienempi S mutta eipä se nyt oikeasti ole tarpeen.
Eihän sitä edes tarvi muuttaa. Se eroa jo nyt tarpeeksi autocannonsta ja heavy boltterista. Ei siinä mitään vikaa ole. Realismi-syistä sillä voisi olla suurempi tulinopeus ja pienempi S mutta eipä se nyt oikeasti ole tarpeen.
Phil Kelly says "No!"
Autocannonille sopisi minusta sellainen sääntö, että muutetaan jammaus tulemaan triplakuutosilla (kaikki kolme osuu, mutta sen jälkeen pyssy jumii). Lisäksi jokaista luonnollista kuutosta mitä heittää to-hitissä kohden saisi ampua kerran uudestaan(kuten Axe of khorne ennen). Siis maksimissaan saisi ampua kuudesti, mutta sen jälkeen tykki sulaa käteen tai jumittuu.