SM: landraider
SM: landraider
elikkäs kysymykseni koskee lantikkaa, kumpi on järkevämpi vaihtoehto, crusaderi vai normi? ja mikä upgrade olisi hyvä ihan kummalle tahansa?...
-
vompovompatti
- Viestit: 2302
- Liittynyt: To 22.09.2005 17:54
Riippuen lantikan tulevasta tehtävästä.
Perus lanttu jos armeijassasi on huono pst ja kuljetusta ei tarvitse mikään yli 5 miehen ryhmä.
Ristiretkeilijä jos pst on jo hanskassa ja pitää saada isoa ryhmää liikenteeseen.
Perus lanttu jos armeijassasi on huono pst ja kuljetusta ei tarvitse mikään yli 5 miehen ryhmä.
Ristiretkeilijä jos pst on jo hanskassa ja pitää saada isoa ryhmää liikenteeseen.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Niin tähänhän lantikka sopii yhden lascannoninsa ansiosta aivan loistavasti. Halvemmaksi kuitenkin tulee ottaa kaksi tactical squadia lasceilla. Kyllä Crusader taitaa olla vaihtoehdoista parempi. Assault cannon menee kuitenkin tarvittaessa myös armorista läpi.Solid_Mario kirjoitti:...ja tavis jos vastassa on enemmän vehiclejä sekä korkean armorsaven porukkaa.
Ezekiel 25:17
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Lantikalla lascannoneja sattuu olemaan kaksi.Nightwalker kirjoitti:Niin tähänhän lantikka sopii yhden lascannoninsa ansiosta aivan loistavasti.
Ja sitten kysymykseen. Lantikan päätehtävä listassa on sen yhden ison Terminaattori -, tai klosis ryhmän vieminen turvallisesti vihollisen linjoille, joten valitse variantin kuljetettavan ryhmän mukaan. Aseistuksella ei kuitenkaan ole niin väliä, sillä lantikka ei ala ammuskella vihollisen yksiköitä, ennen kuin sen kuljettama joukkue on vihollisen linjoilla. Tämä on tietysti vain hyvä asia Crusaderille, jonka lyhyen kantaman aseet ovat hyvin kantamassa kuljetuskeikan loputtua. Upgradeja lantikat eivät tarvitse, sillä niissä on jo ihan tarpeeksi tavaraa muutenkin, mutta smoke launchereihin kannattaa satsata, sillä tällöin se lantikka on paremmassa suojassa sen yhden lisävuoron.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
- Varjonkutoja
- Viestit: 1065
- Liittynyt: La 27.09.2003 22:43
- Paikkakunta: Lohja
Juu en tarkoittanutkaan sitä että land raider olisi maailman paras tankintuhooja, vaan sitä että se on siinä parempi kuin crusader-variant. En tosiaankaan käyttäisi armeijassani lantikkaa vain tulitukena, vaan se päärooli on, kuten sanottu, termostaattien sekä suurien ryhmien kuljettaminen taisteluun.Nightwalker kirjoitti: Niin tähänhän lantikka sopii yhden lascannoninsa ansiosta aivan loistavasti. Halvemmaksi kuitenkin tulee ottaa kaksi tactical squadia lasceilla.
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Todellisuudessahan lantikalla on yksi BS4 lascannon ja yksi BS2 lascannon, koska pitäähän sillä ukkojakin kuljettaa. Jos ei aio kuljettaa äijiä, ei kannata edes ottaa lantikkaa, koska paremman tulivoiman saa halvemmallakin.Nightwalker kirjoitti:Pardon me, my bad. Mutta taisin tarkoittaa lähinnä, että lascit löytyvät usein myös muualta ja Crusader taitaa täten olla hieman kivempi.Half-breed kirjoitti:Lantikalla lascannoneja sattuu olemaan kaksi.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-
RiviSotilas
- Viestit: 234
- Liittynyt: Ti 06.09.2005 19:35
- Paikkakunta: Espoo
En ole kyllä minä ainakaan tuommoiseen sääntöön törmännyt. Miksi muka lantikan toinen lascannon on huonompi, kun kerran marsuthan niillä molemmilla tähtäilevät. Taisit sekoittaa tähän nyt Power of masiinahenki-upgraden, jota käytetään vain crew shakenissä (myös stunnedissa, jos oikein muistan).Todellisuudessahan lantikalla on yksi BS4 lascannon ja yksi BS2 lascannon
Lantikka on tosiaan paras assaulttankki. Varsinkin crusader, koska siihen saa ahdettua enemmän porukkaa ja aseetkin esiintyvät edukseen lähitaisteluissa.
Peruslantikan lascannonit ovat ihan hyödyllinen juttu, mutta onhan crusaderillakin asscannonit ja multimelta. kyllä näilläkin tankin kaataa.
Terminaattorit esiintyisivät crusaderissa edukseen, harmi etten ole niitä vielä hankkinut. Ovat ostoslistalla seuraavat. Tähän asti on kyllä kymmenhenkinen pistooli & miekkaryhmä hoitanut homman kunnialla kotiin. Taidan lisätä siihen vielä Commanderin ja Techin.
Käyttäjä vaihdettu. Uusi käyttäjä "Servu"
Tämän käyttäjän voi poistaa.
Tämän käyttäjän voi poistaa.
Machine spiritilla voi ampua aina yhden ylimääräisen aseen ( olettaen ettei vaunu ole liikkunut liikaa ). Niinpä yleensä lantikalla ajetaan se 6", ammutaan toisella sponsonilla miehistön BSsällä ja toisella Machine Spiritin vastaavalla.
Jos lantikka pysyy paikoillaan se voi ampua molemmilla aseilla miehistön BSsällä, ihan normaalien sääntöjen mukaan.
Jos lantikka pysyy paikoillaan se voi ampua molemmilla aseilla miehistön BSsällä, ihan normaalien sääntöjen mukaan.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Kuvittelin tuon ukkojen kuljetusta koskevan sivulauseen riittävän vihjeeksi, että tätä juuri hain. Paikallaan jököttävä lantikka on huono lantikka, kunnes äijät saadaan ulos.Samsson kirjoitti:Kapu taisi tarkoittaa sitä että jos Lanttu liikkuu, se ampuu vain toisella S9 aseella, PAITSI että Machine Spiritillä saa ampua toinenkin B2:lla.
Eli joo, on ne B4 jos Lanttu ei liiku, eli saa ampua molemmilla...
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-
RiviSotilas
- Viestit: 234
- Liittynyt: Ti 06.09.2005 19:35
- Paikkakunta: Espoo
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Crusaderihan on siitä näppärä peli, että multimeltaa lukuun ottamatta kaikki aseet ovat defensivejä, eli kuuden tuuman liikkeenkin jälkeen saa ampua kaikki aseet. Tosin yleensä tekee mieli ampua se assault cannon sittenkin machine spiritillä, koska BS2:lla ja twin-linkillä on isompi mahdollisuus kutosiin kuin BS4:llä ja twin-linkillä.Half-breed kirjoitti:Crusadessa tulee Multi-melta vakiovarusteena.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-
Velikapteeni
- Viestit: 24
- Liittynyt: Su 19.06.2005 23:03
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
Uuu, pirullisen ovelaa. Kas kun en ole ikinä tullut tuota ajatelleeksi ;DThe Captain kirjoitti:Tosin yleensä tekee mieli ampua se assault cannon sittenkin machine spiritillä, koska BS2:lla ja twin-linkillä on isompi mahdollisuus kutosiin kuin BS4:llä ja twin-linkillä.Half-breed kirjoitti:Crusadessa tulee Multi-melta vakiovarusteena.
Olet vapaa silloin kun sinusta tuntuu siltä. I'm Back.
-
nakki ukko
- Viestit: 255
- Liittynyt: La 24.12.2005 22:19
BS2 vaatii osuakseen vitosen tai paremman, ja TL antaa heittää ohimenneet laukaukset uudelleen. Toisaalta BS4 ei vaasi kuin kolmosen tai paremman, jolloin saat vähemmän re-rolleja. Alkaako hahmottumaan?nakki ukko kirjoitti:Minä en tajunnut. Yhtä helppohan kummallakin on saada kutosia.The Captain kirjoitti: Tosin yleensä tekee mieli ampua se assault cannon sittenkin machine spiritillä, koska BS2:lla ja twin-linkillä on isompi mahdollisuus kutosiin kuin BS4:llä ja twin-linkillä.
Taktiikka? Minä olen täällä heittämässä noppaa.