Vuoren peikko (WIP)

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Lukkimus
Viestit: 448
Liittynyt: To 13.04.2006 18:40
Paikkakunta: Helsinki

Vuoren peikko (WIP)

Viesti Kirjoittaja Lukkimus »

Elikkäs tämmönen peikon rotjake on tullut väännettyä Confroon:

Peikko edestä,
peikko oikealta,
peikko vasemmalta,
peikko takaa,
peikko ylhäältä,
ja vielä kerran ylhäältä

Aikaa tähän meni taas aika siivottoman paljon, heti Traconin jälkeen aloin väsään vaikkakin koulu ja lätkä häirittee toimintaa pahasti. Kirveeseen en ole ihan tyytyväinen, mutta kyllä se sentään näyttää paremmalta kuin kuvissa.

Nyt kaipaisin kritiikkiä ja mielipiteitä niin työn tasosta kuin myös mielipiteitä ja parannus ehdotuksia figuun.

PS: täältä näkee millasia ne loput behemothin örkit on
Avatar
Elmo et elvood
Viestit: 39
Liittynyt: Ke 16.08.2006 17:15

Viesti Kirjoittaja Elmo et elvood »

Kirves onko se kiveä vai metallia? Jos metallia niin hio / veistä terävämmäksi jos taas kiveä niin mielestäni oikein hieno.

Yleisesti ottaenkin oikein mukava, tosin pidän kaksi silmäisistä enemmän.
Tämän allekirjoituksen idea on se, että kun ymmärrät ettei se sano mitään oleellista, niin on liian myöhäistä lopettaa lukeminen.
Harge
Viestit: 50
Liittynyt: Ke 18.10.2006 17:53

Viesti Kirjoittaja Harge »

Tarkoitat varmaan yksisilmäistä?
When in doubt, call in airstrike.
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Huh kun on muuten hieno konversio :) Näyttää todella esikuvaltaan ja vielä hyvin toteutettu. Ihan toimivasti olet stuffia käsitellyt, varmasti näyttää hyvältä maalattuna. Kuten muutkin valittaa, niin kirves on hieman karkea. Magic Sculptista kuulemma helpompaa tehdä tuollaisia muotoja ja muovilevy+paksu kuparitikku on hyvä pohja josta lähteä.

Tuo parta häirittee. Näyttää enemmän puulta tai muulta kiinteältä tavaralta. Ei tuosta muuta valittamisen arvoista löydä, mainiota työtä!
Lukkimus
Viestit: 448
Liittynyt: To 13.04.2006 18:40
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lukkimus »

No niin, kiitos kommenteista teille niistä jotka viitsitte vastata tähän( miinus Harge). Muokkasin partaa pienemmäksi ja enemmän pukinparran tapaiseksi ja pohjamaalasin figun.
Nyt kyselisin ehdotuksia millä maalata figun iho? Ajattelin jotain harmaata ihoa kun kerran vuorenpeikko on, mutta en keksi millä väreillä kannattaisi yrittää. Apua arvostetaan.
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Koska tuossa on ihoa niin paljon, niin pelkkä harmaa voi saada tylsän lopputuloksen. Sekoittelemalla ruskeeta tai muita värejä joukkoon saa hieman elävämmän ihon. Vaalean ruskeeseen päin lähtisin korostelemaan, jos harmaa olisi pohjalla. Tai sitten pastelliin vihreeseen.

Kunhan pitää yhtenäisen teeman eikä laita figuun liikaa toisiaan vastaan tappeleviä sävyjä, niin hyvää pitäisi tulla.
Avatar
MetalliMursu
Viestit: 357
Liittynyt: Su 29.10.2006 14:26
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja MetalliMursu »

Hieno peikko mielestäni. Odotan innolla maalattua figuuria. Peukut sinulle. *peukut*
Folk metal? Check out Tarvas!
Lukkimus
Viestit: 448
Liittynyt: To 13.04.2006 18:40
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lukkimus »

No niin lisää pukkaa mutta huonoilla kuvilla.
täsä,
täsä ja
täsä
Tässä on nyt vähän kaikki vielä wippiä. Tuo silmä ja hampaat & kynnet on valmiita. Silmä on kyllä aikas kauhea. On ehkä vaikein figu mitä on ikinä tullu maalattua.
Sit ois vielä warrior of the windia kaveriks.
tuos,
tuos,
tuos ja
tuos
Ja vielä kerran anteeks noita kuvia ne on aikas kakkoja.
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

Todella upea konversio. Stuffia on mennyt aika paljon ja hyvin on pysynyt stuffi hyppysissä. Odotamme innolla maalattua versiota.
Eaglewarrior
Viestit: 64
Liittynyt: Su 13.08.2006 00:06

Viesti Kirjoittaja Eaglewarrior »

Hieno.
=)(=
Avatar
JakeZuku
Viestit: 1365
Liittynyt: To 12.05.2005 17:13
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja JakeZuku »

Mahtavan näköinen! Silmä on bueno :)
What's going on here? Back from the grave and crap.
Lukkimus
Viestit: 448
Liittynyt: To 13.04.2006 18:40
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lukkimus »

Do dii! Jälleen on aikaa vierähtäny. Pahoittelen että tässä nyt on taas kestäny mutta ei voi mitään ku matkajärjestelyt vie aikaa ja tämä ukko vaati uutta sculptimista :(
Ja asiaan:

Peikko, Peikko ja vielä Peikko

Siis, katselin tässä yksi ilta tätä pikku lemmikkiäni ja määritin sen ÄO:n liian pieneksi jotta se voisi käyttää kirvestä(tuurini tuntien se ei sitten teekään pelissä mitää) ja revin sen veks. Teen tilalle nuijan kun Sotataidon Juha saa lisää Magicsculptia. Kaveri itse on ainakin 95% valmis miinus nuija ja base vaatii hieman työtä vielä.
Kuvatkaan ei ole mitään parhaita.
Ja sitten sitä kommenttia!
Avatar
Swarmp
Viestit: 1428
Liittynyt: Su 26.02.2006 17:56
Paikkakunta: Karstula

Viesti Kirjoittaja Swarmp »

Ilkeän näköinen.Ja odotinkin jo innolla että milloin tuo yksi-silmäinen rölli saa maalit ylleen.Good Work. :D
Et Imperator Invocato Diabolus Daemonica Exorcism !

viewtopic.php?f=4&t=107359
Lukkimus
Viestit: 448
Liittynyt: To 13.04.2006 18:40
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lukkimus »

"Up, up, up we go..." tai jotain sinne päin sano klonkku ku portaita kiipes(tosin miksi ne saamarin portaat nousi noin 80 asteen kulmassa?)
Olen äimistynyt tästä kommenttien runsaudesta :) joten korjaan nyt tähän että tohon baseen ei tullut mitaan järkevää lisäystä keksittyä joten se on valmis.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”