Maalaus ohjeita tankkeihin?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Guardsman
Viestit: 2053
Liittynyt: Ti 21.01.2003 17:49
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Maalaus ohjeita tankkeihin?

Viesti Kirjoittaja Guardsman »

Miten olisi paras tapa saada esim. IG tankki paalattua hienosti niin että joka ikisessä pultissa näkyy koroste?
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Tankeista saa drybrushaamalla ihan suhteellisen hyvän ja realistisen näköisiä, täytyy vain muistaa drybrushata tarpeeksi monella värillä ja tarpeeksi kuivalla brushilla. Myöskin washit ja airbrush on hyviä apuvälineitä tankkien maalaukseen.

Mutta taisi kuitenkin topicci mennä väärän paikkaan.
Ketku
Viestit: 169
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:40
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ketku »

Ja tosiaan suuria alueita ei kannata ruveta pensselillä maalaan = tuskaa, verta ja kyyneliä, ainakin kun sitä yrittää tasaseks tehä.
"Ah sitä suloista tuskaa ja kipua viiltävää"
Nemesis
Viestit: 10
Liittynyt: Ma 12.08.2002 16:28

Viesti Kirjoittaja Nemesis »

Pensselilläkin onnistuu kunhan on tarpeeksi iso pensseli ja ohennat sita maalia paljon. (eli monta ohutta kerrosta että tulee hyvä pinta)

-Nemesis-
Been there. Done that. Bought the T-shirt.
Ketku
Viestit: 169
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:40
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ketku »

Nemesis kirjoitti:Pensselilläkin onnistuu kunhan on tarpeeksi iso pensseli ja ohennat sita maalia paljon. (eli monta ohutta kerrosta että tulee hyvä pinta)

-Nemesis-
AH kiitoksia ideasta, tartteekin ostaa isompi pensseli.
"Ah sitä suloista tuskaa ja kipua viiltävää"
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Mä en ole maalannut tankkejani mitenkään erityisesti, muutama blendikerros niissä on shadow grey basecoatin päällä, rajaukset mustalla inkillä ja jotain weatherointeja vuoroin ruskeilla ja harmailla. Ihan kivan näköisiä ne kai on sikäli kun ymmärrän mitään tankkien maalauksesta tai ylipäätään tankeista.

Pensselillä saa kyllä ihan hyvää jälkeä kun maalaa isohkolla pensselillä ja ohuita kerroksia.
And they wonder how he dealt with stress so well..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”