Noniin, tälläisen raportin kirjoitus tietenkin kuvilla, on ollut tässä aika pitkän aikaa mielessä. Pelinä siis Wizkidsin Pirates.
Pelissä siis on ideana hakea laivoilla puolet pelissä olevasta kullasta tai tuhota toisen laivat. Ja kun haluamme pelistä aika lyhyen, emme ota yhtään saarta jossa olisi kultaa, emmekä kotisaaria joilla voi korjata laivoja, joten nopeahko perusmättö olisi luvassa.
Laivathan ostetaan sellasissa pusseissa, joissa tulee randomilla kaksi laivaa, miehistöä, kultaa ja yleensä saari. Nämä saarethan ovat vain yksinkertaisia pahviläpysköjä, joten päätin tehdä finfoamista hienompia.
Tässä kuvia saarista näin aluksi.
Pahvinen:

Omatekemä:

Isompi omatekemä:

Näiden saartenhan tulee näyttää synkältä ja ilkeältä joten en niihin hirveämmin puita sun muita laittamaan.
Itse peli pitäisi tänään pelata, joten eiköhän sekin täältä kohta löydy.
EDIT: Pahoittelen jos kuvat ovat suuria.