- Tikka
- Jukeboksi
Höpsis. Fleimeri on juuri passeli työkalu baarikärpäsen kostolle. Jos olet koskaan ollut kääpiöbaarissa mellakoimassa, tiedät että liekinheitin on hyvin yleinen ase.figunarkki kirjoitti:Ainiin tosiaan. Meillä kans pyöri tuo molotovin coctail mielessä ja kaveriporukalla oltiin sitä mieltä että tuon flamerin voisi oikeastaan korvata molotovin coctaililla. Flamer on ajatuksena IMO ehkä hieman ylilyövä ja polttopullo muutenkin olisi lähempänä niitä sääntöjä.
Mielestäni ei.JarLoz kirjoitti:Piirsin zombie-osioon seuraavanlaisen zombiesiluetin. Kertokaas jotain mielipiteitä sopiiko karkea piirrostyylini pelin henkeen.
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Tietenkin puollustelu on hieman ontuvaa, koska kirjasta ei ole vielä suurelle yleisölle julkaistu, mutta tässä DBB:n kolmannessa laitoksessa on ehkä fluffissa tunnelmallisesti siirrytty hilpeästä sekoilusta hieman anarkistiseen ja tummasävytteiseen mustalla huumorilla revittelyyn. Kääpiöt on kuvattu väkivaltaisempina ja "pahempina" kuin aiemmissa versioissa. Muutos on pieni, mutta tietoinen. Henkilökohtaisesti olen aina ollut sitä mieltä että pikimustan huumorin ja sarkastisen camp-hengen sekoitus on viihdyttävämpää kuin normaali slapstick-tyylinen "kermakakkua naamaan" riehuminen.Ratovaari kirjoitti:Mielestäni ei.JarLoz kirjoitti:Piirsin zombie-osioon seuraavanlaisen zombiesiluetin. Kertokaas jotain mielipiteitä sopiiko karkea piirrostyylini pelin henkeen.
Pelin on kuitenkin tarkoitus olla hauska, humoristinen ja viihdyttävä, ja jotenkin tuollainen synkkä ja pimeä kuva vie sitä tunnelmaa poispäin.
Hyviä ideoita. Ainakin toverin pään mäiskiminen seinärakenteisiin vaikuttaa hyvin toteutuvalta idealta.Attila kirjoitti:Uusia kujeita vanhalle koiralle, vai? Mitenkäs olisivat nämä showpainista tutut kansansuosikit, kuten esimerkiksi vastustajan runttaaminen pöydän läpi, elvistely ja ylilyövät päänsärkyliikkeet? Muistaakseni vanhassa versiossa oli mukana pöydältä tehty syöksytaklaus, jota voisi kehittää vaikka kattoparruilta toteutettavaan samanmoiseen. Naapurikääpiön päätä voisi käyttää seinän muhkuroiden tasoittamiseen, ja tynnyriin dunkkaaminen viilentää tunnetusti tunteita. (Ainakin kunnes tynnyri on tyhjä.) Lätkätyyliin kaverin paidan voisi kiskoa pään yli ja käyttää tilaisuutta hyväkseen, esimerkiksi valelemalla tämän onnettoman viinaksilla ja kaivamalla tulukset esiin.
Töniminen pelissä toimii "töytäisyn" nimellä. Jos kääpiö humauttaa vastustajaansa oikein kunnolla, hoipertee vastustaja d6 tuumaa taaksepäin (Ellei lyöjä päätä pitää parrasta kiinni lisäkurituksen vuoksi). Taklaamalla kääpiöt lentelevät myöskin taaksepäin. Molempiin stuntteihin vaaditaan melko runsaasti Voimaa. Eli kyllä, Murhe, on mahdollista tyrkätä vastustaja pöydän viereen, jonka päältä toinen kääpiö pomppaa onnettoman niskaan. Pöydältä on mahdollista myös kopeloida vastustavan puolen naavapartoja alas.Murhe kirjoitti:Taklaamisen lisäksi töniminen, jolla joko oman kääpiönsä tai vastustajansa saisi taktiseen asemaan.
Esimerkiksi ensimmäinen kunnolla juotettu kääpiö lähtee puskemaan vastustajaa pöydän viereen, josta toinen hyppää tämän niskaan jalat edellä. Miksi? No, koska se on vain pirun hauskaa pelkän mättämisen sijaan ja mekaniikan tulisi mahdollistaa ja tukea tämä.
En muista käsittelikö säännöstö jo nurin lentämisen, mutta jos ei niin taklaamalla vastustaja pitäisi saada nurin. Ketterä kääpiö tietysti voisi yrittää kampata ohikulkijaa.
Ja koska pelissä hypitään pöydille niin raivohullun pitäisi pystyä ravistamaan vastustaja alas huimalla voimankoetuksella (mahdollisuus vahinkoon ja nurin joutumiseen). Saman tien se pöytä pitäisi pystyä iskemään palasiksi (pois pelistä) vielä hurjemmalla voiman koitoksella, joka tosin vihoittaisi viimeistään kapakan pitäjän.