Tau Empire 500 pts

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Valttu-san
Viestit: 11
Liittynyt: La 18.02.2006 19:32
Paikkakunta: Tau'n
Viesti:

Tau Empire 500 pts

Viesti Kirjoittaja Valttu-san »

500 pistettä taukkeja. Ei mitenkään pitkä lista, eikä tällä pitkiä pelejä pelatakaan. Suunnittelin tämän kun kaverit tuli pelaamaan.

3 XV8 'Crisis' Battlesuits 75pts
shas'vre +10pts; Cyclic ion blaster +15pts, stimulant injector +10pts, Twinlinked plasma rifle +30pts, ja H.W. multitracker +5pts: 70pts
shas'ui1; Twinlinked fusion blaster +18pts, flamer +4pts, H.W. drone controller ja 2 gun dronea +20pts: 42pts
shas'ui2; Twinlinked missile pod +18pts, drone controller ja shield drone +15: 32pts
Yhteensä 220pts

Armeijaa johtava yksikkö.


8 Fire warrioria 80pts
Pulse carbiinit kaikille. =80pts
Yhteensä 300pts

Pakkohan palomiehiäkin oli ottaa :p.


12 Kroottia 84pts ja 3 kroot houndia 18pts =102pts
Yhteensä 402pts

Lähistelijöitä.


8 Gun dronea 96pts
Yhteensä 498pts

Aivottomia koneita.


Kertokaapas mielipiteitänne ensimmäisestä sotavasaraan laittamasta listastani.
sipa
Viestit: 38
Liittynyt: Ti 03.05.2005 23:54
Paikkakunta: Hervanta

Viesti Kirjoittaja sipa »

Onko tämä Combat Patrol-sääntösetillä pelattava lista?

Stimulant injectoria ei juuri tarvitse mihinkään.

Jos tämä on combat patrollia, niin fusionblaster on jokseenkin overkilliä 33 totalAV vehicleihin, Missile pod toimii paremmin, eikä tarvitse mennä viereen.
Shas'ui:lle ei saa wargearia jos se ei ole team-leader, eikä yhdessä ryhmässä voi olla kahta. HW dronecontroller on siis laiton. Muutenkin suosittelisin Crisisten jakamista ainaki kahteen ryhmään: toiseen Missilepodeilla panssarintorjuja ja toiseen ioni plasma ja vaikka plasma missile.

8 Firewarrioria on melko vähän, ainakin jos suhteutetaan ne kroottien määrään.
Houndit on hyviä. Firewarrioreita mielestäni tosiaan enemmän, ja pulserifle on 30" kantamalla paras perustorrakko.

Jos sinulla on riittävästi tulivoimaa, niin lähistelijöitä ei edes tarvi ^^ 12 firewarrioria voittaa yhden mariinin lähiksessä :P

Gun Dronet ovat kivoja, voisi itsekkin pelata niitä taas joskus. Ärsyttäviä pieniä pomppijoita, jotka kuitenkin ampuvat kiitettävän kovaa ja pinnaavat :P

Vaihtaisin ehkä blaster crisiksen firewarrioreihin, ja ehkä vähän krootteja: minimi kroottiryhmä mahtuu paremmin piiloon, ja koirat kuitenkin tuovat kivasti lisää lähistehoa.
Avatar
Valttu-san
Viestit: 11
Liittynyt: La 18.02.2006 19:32
Paikkakunta: Tau'n
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valttu-san »

Olen samaa mieltä siinä, että palomiehiä on liian vähän. Ja usein en edes käytä pulse carbiineja. Carbiinissa pinning on plussaa, ja 18 tuumaa on minusta riittävän pitkä. Minä en usein voita otteluitani, en tiedä johtuuko se armeijalistoistani vai itse pelaajasta. Kiitos kuitenkin viestistä.
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Datsi »

ei näin, ei näin, ei näin.

ensinnäkin, suitit kolmeen yhden ryhmään. ja jokaiselle plasma+missile pod+multi-tracker
62.pts kappale. sentakia kolmeen yhden ryhmaan koska, vatustaja joutuu tuhlaamaan yhden unitin ampumiset per suitti.

toisennakin, ota kaksitoista firewarrioria, EHDOTTOMASTI riflet.

krootteja se minimiyksikkö plus jotain houndeja, mieluiten shaper.

droneja en kommentoi.
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
Avatar
leevizer
Viestit: 493
Liittynyt: Ke 10.08.2005 22:18
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja leevizer »

mieluiten shaper.
Shaperia ei saa, 3 woundia.
Armo(uri)a ei anneta!
Banned, because I am a whiny, illiterate, topic spamming, thread necroing crybaby
-Projektthor, Datarealmsin moderaattori minun sigiini.
Avatar
Valttu-san
Viestit: 11
Liittynyt: La 18.02.2006 19:32
Paikkakunta: Tau'n
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valttu-san »

Saisiko lisää palautetta?•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
••••••••A••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
••••••-UP-•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
•••••-UPUP-•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
••••-UP-UP-••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
•••-UP---UP-•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
••-UP-----UP-•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
•-UP-------UP-••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
-UP---------UP-••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
••••|UP|•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Hyvää joulua!!!
Avatar
Truupperi
Viestit: 566
Liittynyt: Ma 01.12.2003 10:12
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Truupperi »

Niin oliko tämä patrol-lista vai ei? Jos ei, niin laiton => HQ puuttuu. Ja ne suitit tosiaan kannattaa tunkea 1x3 eikä 3x1, koska:
-Deep strike mahdollisuudet paranevat (sekä onnistunut laskeutuminen&vaihtoehdot)
-Vastustaja pystyy parhaimmillaankin tappamaan yhden suitin per yksikkö
-Jokainen pystyy ampumaan eri yksikköön
-Jokainen voi olla sielä missä tarvitsee, esim. eri objektiveillä tjsp.
Olet mitä syöt, minä olen ihminen
Azured kirjoitti:Hammerhead ilman Multi-Trackeria on kuin perunat ilman lihaa
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Saiko edes firewarruille kaikille pulsecarbiinia, vai oliko se vain puolelle squadista? Ei pysty muistamaan, mutta ennemmin riflet näille.

Krootit nyt ovat melko kelvottomia. Paperia kun ovat. Ennemmin tilalle lisää warruja, tai lisäsuitti (ehkä 2)

Suitit tosiaan ovat parempia jos toimivat yksin. Ja jos lisäsuitti, niin se nyt voi mahduttaa jonkun kaveriksi. Vaikka näillä onkin marinesave, 3 suittia on silti naurettavan helppo ampua alas vaikka yhdelläkin tulivoimaisella yksiköllä, eli erikseen. Tosin, näillähän on tarkoitus nössöillä eli pomppia maaston takaa ampumaan ja kipaista häntä koipien välissä takaisin piiloon assaultvuorossa.

Dronet ovat mielestäni hieman sellainen "no jos nyt ei mitään muuta keksi" yksikkö. Tilalle jotain muuta.

Lisäksi hämää kaikkien tämä 500pts. Eli tämä ei ole patrol lista, jolloin laiton.

Eli lyhennettynä:

-suitit erikseen
-krootit heti mäkeen ja tilalle suitti
-carbinet pois. Vaikka näiden kantama varmasti riittääkin pikkupeleissä, riflet tilalle.
-dronet vaihtoon
-tee mobile ja ota niin paljon suitteja kuin pisteet sallivat. Niitä nyt muutenkin suositaan. Ja anna jollekkin se airburst ase.
-jaa niin, ja kaiken maailman dronet pois muutenkin listasta. Suiteilla on tarkoitus piilotella maastojen takana, ei rynniä etulinjaan ottamaan koppia lähitaistelussa. 2 asetta ja multitracker, ei muuta.

Huomasin juuri, että mites muuten tuolla ekalla suitilla on ion blaster ja silti twinlinked plasmarifle? Twinlinkattuhan vie ne 2 aseslottia(ko?). Sama tuolla toisella. Fusion blaster nyt muutenkin on huonompi kuin plasma, koska JOS tällä nyt pelataan patrol säännöillä, ei vastassa ole kovasti mitään, mikä vaatisi isoa strenaa (lisäksi kantama on kelvoton).

Saatan olla väärässä tuossa twinlinkedin viemisestä 2 aseslottia... tarkistan jahka saan käsiini codexini (jollein joku jo ehdi sitä korjaamaan/vahvistamaan).
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Jeva
Viestit: 76
Liittynyt: Su 02.04.2006 21:43
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jeva »

mastercalgar kirjoitti:Twinlinkattuhan vie ne 2 aseslottia(ko?).
Jep!
Vie kaksi slottia.
Avatar
Truupperi
Viestit: 566
Liittynyt: Ma 01.12.2003 10:12
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Truupperi »

Mutta se ei haittaa, koska muut kamat ovat wargearia.
Olet mitä syöt, minä olen ihminen
Azured kirjoitti:Hammerhead ilman Multi-Trackeria on kuin perunat ilman lihaa
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Aivan juu... enpäs muistanutkaan, että saa ottaa kolme asesysteemiäkin. Muistin että asepaikkoja on vain 2. Sorry, minun erheeni. Wargearin tiesin, ettei se vie niitä slotteja.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Valttu-san
Viestit: 11
Liittynyt: La 18.02.2006 19:32
Paikkakunta: Tau'n
Viesti:

Re: Tau Empire 500 pts

Viesti Kirjoittaja Valttu-san »

Drooneja olen käyttänytkin vain pulssi carbiinien pinningin takia, mutta kyllä ne paljon ovat ampuneet. Pinningistä on minusta paljon hyötyä, varsinkin jos kohteen LD on huono. Palomiehille en carbiinia tunge, joten käytän drooneja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”