Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
migsula
Viestit: 548
Liittynyt: Ma 17.06.2002 13:49
Paikkakunta: The Big Smoke

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja migsula »

Kisa Eventin kaksipäiväisyys on ISO miinus itsellenikin, kun kokonaisen viikonlopun uhraus vaan on hyvin hankalaa, vaikka Dipoli ei ookkaan kaukana stadista. Kaksipäiväisyys on ollut ärsyke joka vuosi kun olen kisaan osallistunut.
☠️
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Matti »

Paljon hyvää keskusteluja ja hienoja ideoita. Hatunnosto kaikille, etenkin Migsulalle tuon pysti-idean ja tarjouksen osalta.

Itse jäin osittain pohtimaan tässä sitä, että tosiaan mikä on kisan tarkoitus? Mikäli kisa muutettaisiin yksi päiväiseksi, mitä en näkisi mahdottomana ajatuksena, niin silloin kisafigut voisivat olla tosiaan vitriineissä vain muutamia tunteja ihmisten ihasteltavina. Etenkin olisi kivaa, että voittajatyöt olisi nähtävillä pitempäänkin. Eino (Day) pohdiskeli eilen jutellessamme tilanteesta, että ehkä pitäisi mainostaa yhä enemmän sitä mahdollisuutta, että 'Coniin voi osallistua vaikka paikanpäälle ei tulisikaan, vaan kisafigut voi tuoda esim. kaveri paikalle. Mikäli hommaa auttaisi ja mikäli tuleva figuvastaava (tod.näk. Eino, mutta mikäänhän ei ole varmaa) suostuu, niin voisin ensi vuonna pyörittää vaikka jonkinlaista palvelua, jossa hoidan postin/tapaamisten kautta tulevat figut kisaan ja vastaavasti työt takaisin omistajilleen + mahdolliset palkinnot. Auttaisiko tämä mitään? Näin ei tarvitsisi edes kaveriaan paikalle, vaan voisi hoitaa postin välityksellä. Tietystikin kysymys voisi tämän jälkeen kuulua, että tulisiko tämän palvelunpitäjä jäävätä kisasta. Se on hinta, jota en mielelläni maksaisi kuitenkaan, ilman varmuutta tason noususta. EDIT: Tietystikin mieluisin ratkaisu olisi, että mahdollisimman moni kilpailija tulisi ihan paikan päälle. Täten olisi kivaa, jos ihmisille kyettäisiin tarjoamaan muutakin ohjelmaa, kuin pelkkä maalausskaba, vaan mitä?
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
jarno
Viestit: 1
Liittynyt: To 24.05.2007 16:26
Paikkakunta: Tampere

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja jarno »

Tervehdys

Ajattelin tuoda omankin lusikkani kaukalolle.

Voittajat on moneen kertaan onniteltu ja vitriinejä en tässä ala työntelemään, joten kommentoin hieman kisajärjestelyjä.

Gorkiporki toi kyllä esille monta asiaa ja ongelmaa joita itsekin olen miettinyt.

Kilpailun lyhentämistä yhteen päivään olisi mielestäni syytä harkita. Tuo kilpailun (tämän ja muidenkin pienoismalli-kilpailujen) monipäiväisyys on ongelma sellaisille potentiaalisille osallistujille, jotka asuvat vähänkin pohjoisemmassa. Itse en asu senkään kauempana kuin tampereella, mutta koska kyseisestä tapahtumasta ei maalauskilpailun lisäksi oikein löydy muuta itselleni mielenkiintoista ohjelmaa, ei sinne oikein jaksa lähteä häroilemään päiväkausiksi.

Toinen asia josta olen samaa mieltä on se, että olisi hienoa jos kilpailusta olisi vuosittain hyvillä kuvilla varustettu artikkeli jossain pienoismallilehdessä. Olen silloin tällöin nähnyt noita kilpailu reportaaseja pienoismallilehdissä, ja niistä täytyy vetää se johtopäätös että ainakin artikkelin kuvamateriaali olisi parempi jättää kilpailun järjestäjän hoidettavaksi. Reportaaseissa on tähän asti kuvien laatu ollut aika kökköä. Voisin kuvitella että tämä johtuu jo pelkästään siitä, että näiden lehtien pääpaino on usein enemmän militaari-aiheissa, joissa maalaustyö ei ole sillä tavalla "kaikki kaikessa" kuin figuureissa, ja niistä siten puuttuu sellaiset lähikuvat joita tarvittaisiin että maalauksesta pystyisi jotain näkemään.

Tämä ajatus on varmaankin jo moneen kertaan käyty läpi ja huonoksi todettu, mutta mielestäni olisi silti hyvä jos kilpailussa olisi erikseen jonkinlainen "Oldbloods", tai "Pro" -kategoria. Vähemmän maalanneille tuota kilpailuun osallistumisen mielekkyyttä näytetään usein perusteltavan sillä, että silloin saa palautetta, ideoita, ja muuta hyvää ja kymmenen kaunista. Yleisesti ottaen siis kehittyy maalaajana, tai sanoisiko peräti taiteilijana, sillä eihän tässä mitään aitaa maalata. Jos siis -sanoisiko altruistisesti- kilpailu nähdään ensisijaisesti mahdollisuutena kehittyä, niin osallistujien kannalta tapahtumasta voidaan vetää se johtopäätös että juuri hieman keskinkertaisemmalle maalaajalle tulisi antaa tilaisuus tähän, sillä he kai sitä eniten kaipaavat. Tällöin kilpailun mielestäni pitäisi palvella juuri heitä ja siihen osallistuminen pitäisi olla heille mielekästä. Kehittyessään ja nälän kasvaessa maalaaja voisi sitten vaihtaa kovempaan haasteluokkaan.

Pystin teosta: Valu- ja muottiaineista voin sanoa sen verran, että suomessa nk. fastcast hartsien hinnat tukkuhinnoilla lähtevät noin 9:stä rahasta per kilo, ja muottisilikonien noin neljästä kympistä \kg. Hartsien tiheys on muistaakseni veden luokkaa, mutta silikoneilla se saattaa olla esim. 1.25 jolloin silikonikilon tilavuus on alle litran. Tätä tietoa vasten voi tässä vaiheessa karkeasti arvioida tarvittavia ainemääriä suhteessa pystin kokoon.
Viljanderi
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 15.12.2003 19:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Viljanderi »

Ei minulla muutakuin suurkiitokset Day:lle todella hyvästä ja kattavasta kritiikistä, jota sain kisafigustani.
Motivoi osallistumaan ja parantamaan taas ensi vuonna!

-Viljanderi-
"Always play on one and don't fake the funk." -Bootsy
Avatar
Maelis
Viestit: 1766
Liittynyt: Ke 13.11.2002 16:26
Paikkakunta: the big smoke

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Maelis »

omatunto pistelee neuloja tajuntaan. Muistin koko conin vähän liian myöhään, ja olin jo ehtinyt sopia töitä ym. menoa kyseiseksi viikonlopuksi. Tässä vaiheessa ei siis kannata lupailla mitään kokemuksen mukaan. Aikaisin kesällä vois kuitenkin herätellä jonkinlaista keskustelua ja perseille potkimista tapahtuman tiimoilta.
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Day »

Hei, mutta tässähän on tullut vallan oivallisia ideoita ensi vuodeksi.

Mitäpä jos ensi vuoden conissa maalaustapahtumat olisi järjestetty jotenkin seuraavasti:

Perjantai: figumaalauksen perusteet -työpaja ja ehkä jotain muuta.
Lauantai: Aamulla toinen perusteet-työpaja, maalauskisan deadline noin kello 14, iltapäivällä jotain "haastavampia" työpajoja tai luentoja, maalauskisan arvostelu klo 18 mennessä, palkintojen jako klo 19 tai klo 20, tuomariston palautetilaisuus iltakymmeneen saakka.
Sunnuntai: jotain cooldown-ohjelmaa päivällä, sunnuntai on helposti aika kuollut päivä.

Kuulostaisiko rakentavalta idealta? Mitenkäs ulkopaikkakuntalaiset, auttaisiko tällainen järjestely teitä? Tosin edelleenkin coniin osallistuminen maksaisi kympin (jollei haluaisi tuoda figujaan kisaan kahdelta, mennä kaupunkiin päiväksi ja tulla hakemaan figunsa illalla takaisin tulematta ollenkaan coniin sisälle).
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Wintersun
Viestit: 413
Liittynyt: Su 14.01.2007 14:43
Paikkakunta: Turku

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Wintersun »

Kuulostaa paremmalta.Sunnuntaina conissa tuli kiire hakea se figu pois sieltä jotta ehti junaan.
Antti_94 kirjoitti:
Ja jos 10 tauta juoksee rivissä niin ei iigeet voi väistää sitä potkua. Muutama ainakin vahingoittuu / kuolee siitä ja sitten alkaa vaan hakata miekoilla!
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Day kirjoitti:Yksi vaihtoehto olisi tulevaisuudessa investoida muutamaan tällaiseen: http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/10011055 (samoja, joita on esim. helsingin fantsussa). Sen jälkeen tosin logistiikkavastaava tappaa minut julmasti suurella tylpällä esineellä kun tuskailee isojen lasilevyjen kuljetuksen ja säilytyksen kanssa ;) Jos vitriinien ympäri voi kulkea, pitää myös ottaa huomioon valojen vaatimat johdot: niihin on pirun helppo kompastua.
Hyvä vitriini, mutta painoa on tosiaan tuhottomasti. Itselläni on kotona tuollainen.
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

Day kirjoitti: Perjantai: figumaalauksen perusteet -työpaja ja ehkä jotain muuta.
Lauantai: Aamulla toinen perusteet-työpaja, maalauskisan deadline noin kello 14, iltapäivällä jotain "haastavampia" työpajoja tai luentoja, maalauskisan arvostelu klo 18 mennessä, palkintojen jako klo 19 tai klo 20, tuomariston palautetilaisuus iltakymmeneen saakka.
Sunnuntai: jotain cooldown-ohjelmaa päivällä, sunnuntai on helposti aika kuollut päivä.

Tuo tuntuu kyllä kaikkien kannalta hyvältä vaihtoehdolta. Tuossa neljässä tunnissa kuitenkin varmaan kaikki halukkaat ehtivät tsekata kilpailutyöt läpi eikä joudu koko ajan juoksentelemaan edestakaisin katsastamassa olisiko vielä tullut uusia figuja.
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Day »

Varmasti, mutta on vähän ikävää pitää hienoja töitä esillä niin vähän aikaa. Tosin viikonlopun yli oleilevat voivat hakea figunsa vasta conin sulkeutuessa, joten sinäsä osa figuista olisi paikalla vielä sunnuntainakin.

Olisihan aina mahdollista pistää ohjelmaan tieto siitä, että figumaalauskisan parhaimmisto on esillä lauantaina klo se ja se.

Ehkä kokeilemme tätä ensi vuonna, laitan muistutuksen tästä ja muista ideoista conin intraan niin löydän ne sitten sieltä ensi vuonna.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Avatar
yrska
Peliporukkavalvoja
Viestit: 651
Liittynyt: Ti 25.11.2003 15:01
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja yrska »

Tom_Gore kirjoitti:Hyvä vitriini, mutta painoa on tosiaan tuhottomasti. Itselläni on kotona tuollainen.
Toden totta aika hyvä värkkihän tuo on sopivalla valkealla spotilla varustettuna, mutta painoa on tosiaan hiukka reippaasti (~40kiloa), että olisivat oikeasti käteviä noinkin lyhyen aikaa käytettäviksi. Lasilevyjen paino myös melkein pakottaa purkamaan ja kasaamaan kaapit kuljetusta varten ja tämä vaatii aika reippaasti työvoimaa. Lukittavuuskin olisi varmasti järkättävä jotenkin (Esim. liuskat hitsaten kiinni oven metalliosiin ja ala-ylälevyyn sopivan jykeillä ruuveilla & munalukkoa perään.)

Itselle tuo suurin ongelma on tosiaan ollut kilpailun suhteen tuo paikka... Siitä ihmismassan läpi ei vain kertakaikkiaan jaksa alkaa poukkoilemaan sinne vitriinien luokse edes kurkkimaan muiden töitä. Itehän olen liian laiska saamaan mitään töitä valmiiksi asti, jotenka paikan muutos ei tietty osallistumista auttaisi yhtään, mutta ainakin jaksaisi käydä hakemassa sitä inspiraatiota taas muiden töistä...

Yrska
Taitojaan ei saa hukata => Silloin kun inspiraatio iskee, niin muu maailma saa odottaa.
Avatar
Hammerheart
Viestit: 3207
Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
Paikkakunta: Espoo

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Hammerheart »

yrska kirjoitti:Itselle tuo suurin ongelma on tosiaan ollut kilpailun suhteen tuo paikka... Siitä ihmismassan läpi ei vain kertakaikkiaan jaksa alkaa poukkoilemaan sinne vitriinien luokse edes kurkkimaan muiden töitä. Itehän olen liian laiska saamaan mitään töitä valmiiksi asti, jotenka paikan muutos ei tietty osallistumista auttaisi yhtään, mutta ainakin jaksaisi käydä hakemassa sitä inspiraatiota taas muiden töistä...
Olen erittäin samaa mieltä. Figunurkaaus on erittäin ahdas ja sinne päästäkseen täytyy työntyä läpi Kaaospoikain turnauksen (tai sitten kiertää alakautta, joka toki on helpompaa ja järkevämpää). Kisanäyttelylle voisi kuvitella saavan lisätilaa Conista, jos kisa on vain yhden päivän mittainen.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.
Avatar
dead flesh penalty
Viestit: 1453
Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja dead flesh penalty »

Kannatan melko varauksetta kisan yksipäiväistystä. Sen verran jo tänä vuonna itketti kun huomasin kisatöiden olevan haettavissa vasta klo. 14+ (luulin, toistaiseksi tuntemattomasta syystä, sen olleen 12+), paluumatkan pohjoiseen lähtiessä jo aiemmin.

Vitriinien kanssa kaksi asiaa on häirinnyt itseäni, samoin kuin ilmeisen useita muitakin; valaistus ja paikka. Näitä kahta voisi ehkä kokeilla parantaa samalla kertaa. Figusalin toiselle puolelle nimittäin paistaa suuren osan päivästä aurinko varsin kirkkaasti. Suora valo on tietysti yhtä huono kuin se hämy missä niitä nykyisellään tiiraillaan, mutta ylipäätään salin toinen puoli tuntuisi olevan se valoisampi. Paras mahdollinen paikka olisi (mahdollisesti) siinä suunnassa, aseteltuna muihin pöytiin nähden siten että tarkastelu kahdesta suunnasta olisi mahdollista. (Tämä tietysti kysyy kauheeta säätöä ja lisää narua vitriinien ympäröintiin.)
Siellä kulkee myös melko huomattavasti enemmän väkeä jota ei kiinnosta kahalta itseään työkalupakkimeren ja ihmismassan läpi figupisteelle, kuten kortti- ja roolipelaajia. Mikäli kaubamaja jatkaa nykyisessä paikassaan, senkin sijainti voi tuoda satunnaisia con-vierailijoita näillä seuduilla seisovien vitriinien luokse. Ylipäätään näkisin salin toisen puolen olevan seksikkäämpää näyttelytilaa.
Avatar
Yuri
Viestit: 367
Liittynyt: Su 01.09.2002 09:47
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ropeconin 2007 maalauskilpailun tulokset

Viesti Kirjoittaja Yuri »

Heitetäänpäs omat pohdintani tähän soppaan:

Vitriinit: Pöytien uudelleenjärjestely keihäsmalliin: Pöytien kummallekin puolelle pääsee, näet figun sekä takaa, että edestä. Voi olla hieman hankalaa toteuttaa turnauspöytien puitteissa, mutta mielestäni helpoin ratkaisu tähän näkyvyysonkelmaan. Ehkä parhaiten toimisi niin, että laittaa yhden pöydän työntymään eteen aina parin metrein välein. Yksi pitkä pötkö olisi liian tilaa vievä.

Ja sitten itse maalauskisasta. Todellakin, itse skippasin koko lystin tänä vuonna. Syynä ei ollut mikään kisan väheksyminen tai sen arvostuksen laskeminen silmissäni, vaan ihan muun elämän aiheuttama häirintä harrastusta kohtaan. Viimeiset kuukaudet koulussa keväällä olivat hullua höykytystä, +12-tuntisia päiviä ja harjoitustöiden palautuspäivämäärän lähestyessä asuimme käytännössä koululla. Eräät luokkatovereistani eivät poistuneet koululta kolmeen vuorokauteen ja vieläpä valvoivat koko tuon ajan putkeen... Itse tyydyin vain 36 tunnin sessioon. Toukokuussa kurssit onneksi loppuivat ja pääsin viettämään lomaa - kesätöissä.. Opiskelijan arkea se tällainen. :P Aikaa ei siis yksinkertaisesti ollut syventyä kisaentryihin, vaikka innostusta ja ideoita on kahmalokaupalla. Ehkä ensi vuonna sitten? ;)

Asioita joita haluaisin maalauskisaan:
1. Tuomarien perustelut miksi mikin työ voitti ja miksi se toinen yhtä sigamagee ei voittanut.
2. Raportti itse kisasta; osallistujat (voittajat?) kertovat töistään, inspiraation lähteistään, työtavoistaan jne. Vastaavasti tuomarien analyysi samaisista töistä. Koko roska koottuna yhdeksi kokonaisuudeksi.
3. Ääntä ja showta palkintojenjakoon! Jostain mikki ja kajari. Tai megafoni.

Ensimmäiset kaksi kohtaa ovat tärkeimmät itselleni. Haluaisin kuulla tuomariston mielipiteet ja perusteet kulloisellekin valinnalle. Itse näen maalauskisan jonkinlaisena näyttelynä, ja täytyyhän töistä saada kritiikkiä. Ja näinhän on ollut aiemminkin? Osallistujat ovat voineet jälkeenpäin pyytää tuomareilta mielipiteitä töistään? Mutta yhtä tärkeää on kuulla kritiikki muidenkin töistä. Eino puhui siitä kuinka maalauskisan tarkoitus on parantaa maalaustaitoa ja innostaa ihmisiä parempaan. Tämä onnistuisi mielestäni parhaiten lisäämällä keskustelua ja ulosantia juurikin tuomareiden suunnalta. Jossain välissä (ehkäpä voittajien julkistamisen jälkeen?) tuomariston pitäisi pitää pressitilaisuus, jossa he käsittelevät osallistuneita töitä, kertovat mikä tänä vuonna näyttää hienolta, missä töissä on lupausta, mitkä työt potkaisivat jalat alta jne jne jne. Ymmärrättekö homman idean?

Raportaasi antaisi vastaavasti töiden tekijöille puheenvuoron kertoa töistään. Itse kisatilaisuudessa se ei taida olla mahdollista aikataulurajoitusten vuoksi, mutta jälkikäteen nettijulkaisuna kuvien kera se saattaisi toimia oikein hienosti. Osallistujat voisivat esimerkiksi lähettää tekstinsä jollekin Sotavasaran ylläpitäjistä ja nämä voisivat koota materiaalin kattavaksi rarportaasiksi.

Ja ihan viimeiseksi haluaisin nähdä palkintojenjaon hieman prameampana kuin se on viime vuosina ollut. Jotain juhlavaa... arvokasta. Kyllä ne voittajat ansaitsevat vähän suitsutusta ja mainetta kun ovat istuneet hartiat jumissa tunti tolkulla työpöytänsä ääressä saadakseen aikaan jotain todella huikaisevaa. Kai Conilta jostain liikenisi kovaääninen ja mikrofoni tätä tarkoitusta varten?

Ja tosiaan, Pro Showcase -näyttely on ehdottomasti hyvä idea. Kaikki listalla olevat (ja muutkin profiloituneet) toisivat töitään näytille ja muut saisivat sitten niitä töllistellä. Kisa on hieno joo, mutta siinä näkyvät vain osallistujien kilpailutyöt. Monella on vaikka minkälaista hauskaa väkerrystä kotonaan, jotka ovat aivan yhtä taidokkaita, mutta omaksi huviksi tehtyjä. Kysehän on myös maalaustaidon- ja taiteen esilletuonnista ja ihmisten inspiroinnista ja mikäs sen parempi tapa kuin näyttää minkälaisia ihmeitä Suomen etevät taitajat ovat saaneet aikaan?
http://www.pbase.com/yuuri Mitäs täältä löytyy?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”