Tälläisen konffaaminen?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Keke-Mallaaja
Viestit: 15
Liittynyt: Su 18.11.2007 11:00

Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja Keke-Mallaaja »

Olisiko mitenkään mahdollista konffata tälläistä kulkupeliä?
Kuva
Kuva
Ja jos keksitte keinon, olisin hyvin kiitollinen jos sanoisitte mitä pitäisi ostaa tähän projektiin. Ja pientä ohjeistusta itse konffaamiseenkin otetaan vastaan.
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Re: Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Osta vaikka joku tuon näkönen leluauto ja siihen vähän plasticardii niin siulla on tommonen.
Fellows, there's a troll among us.
Keke-Mallaaja
Viestit: 15
Liittynyt: Su 18.11.2007 11:00

Re: Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja Keke-Mallaaja »

Hmm... En nyt tiedä haluaisin myös siitä sitä tekemisen iloa, ja sitä paitsi en meinannut tehdä aivan tuon näköistä vaan tarkoitus olisi tehdä oma näkemys tuon kaltaisesta autosta.
Avatar
mv40k2
Viestit: 999
Liittynyt: Ma 13.01.2003 03:00
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja mv40k2 »

Sanoisin silti että lähimmän lopputulosta ja helpoimmalla pääset ostamalla leluauton ja liimaamalla sopivasti leikattuja pahvipaloja ja 40k-bitzejä päälle. Ja tarvittaessa renkaiden vaihto. Pienellä konvaamisella ja maalauksella muuttuu kummasti uskottavaksi 40k-maailman ajoneuvoksi.

Joskus löytää edukkaasti juuri sopivia aihioita. Esim. viime talvena oli lähes kaikkiin lelukaupoihin (Toys'R'Us liikkeestä ostin omani) saapunut iso erä neljän eri mallista Kiinassa tehtyä muovisia sotilasajonauvoa, jotka perustui joihinkin 80-luvun jenkkisotahökötyksiin (mm. Humvee) ja joiden skaala oli *just* sopiva 40k:hon. Hintakin oli halpa, muistaakseni 3 tai 4 eur / kpl. Tuli ostettua pelikaverin kanssa niitä läjä IG ja Chaos/Genestealer Cult tarpeisiin (kuljetusvehkeiksi). Ei vaadi paljoa konvausta että saa asiallisia. Kauhea työ olisi ollut tehdä nollasta. Pelikaveri jopa veti vaan suoraan maalit päälle peittämään muovisuuden ja ihan mainioita tuli.

-mv40k2
Avatar
Pate5
Viestit: 366
Liittynyt: Ke 04.05.2005 16:08
Paikkakunta: Vantaa

Re: Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja Pate5 »

Olen samoilla linjoilla mv40k2:den kanssa. Jos haluat paremman tuloksen, suosittelisin käyttämään plasticardia pahvin sijasta. Myös, jos aiot tehdä vähänkään monimutkaisempia konversioita, kannattaa ostaa green stuffia. Maksaa GW:llä ja fantsussa 7,50€ ja riittää todella pitkälle.
Avatar
dead flesh penalty
Viestit: 1453
Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.

Re: Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja dead flesh penalty »

GS ei ehkä ole se paras vaihtoehto ajoneuvoihin. Vehkeissä terävä, tekninen look on tärkeää, ja GS (varsinkin jos käsittelijä ei ole ammattilainen) tahtoo helposti luisua pyöreisiin muotoihin jos ei jaksa nähdä ihan niin tolkuttomasti vaivaa. Milliputti voisi olla parempi veto tähän projektiin, sitä saakin samalla rahalla enemmän.
Keke-Mallaaja
Viestit: 15
Liittynyt: Su 18.11.2007 11:00

Re: Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja Keke-Mallaaja »

dead flesh penalty kirjoitti:GS ei ehkä ole se paras vaihtoehto ajoneuvoihin. Vehkeissä terävä, tekninen look on tärkeää, ja GS (varsinkin jos käsittelijä ei ole ammattilainen) tahtoo helposti luisua pyöreisiin muotoihin jos ei jaksa nähdä ihan niin tolkuttomasti vaivaa. Milliputti voisi olla parempi veto tähän projektiin, sitä saakin samalla rahalla enemmän.
Mistä tätä milliputtia saa?
Avatar
dead flesh penalty
Viestit: 1453
Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.

Re: Tälläisen konffaaminen?

Viesti Kirjoittaja dead flesh penalty »

No vaikka Sotataidosta. Pienoismalliliikkeistä myös, tämän palstan ketjuissa on keskusteltu aiheesta melko hiljattainkin, niistä löytynee juttua.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”