Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Tässäpä tätä satoa. Kaartin raskaampaa ja erikoisempaa rautaa. Muutama sananen itse vehkeistä:

Chimera: Veteraanien/stormarien dedicate transport ja tarkoitettu pysymään elossa, siispä siinä on extra armouria ja smoke launcherit. En pidä standardi-chimeran tornista joten korvasin sen tuolla.

Demolisher: Hain tuossa sellaista hätäisesti lisäpanssaroitua ja taistelussa murjottua lookkia, joka onnistui mielestäni hyvin. Suurensin tornia ja tykkiä oman mieleni mukaan.

Deströyer (666) tank Hunter: Extra armour -kokeilu joka ei toiminut. Aloitti elämänsä heitteillejätettynä Russin raatona. Päättää päivänsä hyllyllä käyttämättömänä ehjänä DTH:na. Kai se elämä voisi huonompikin olla.

Demolisher:

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Chimera:

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Deströyer (666) Tank Hunter:

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Saa antaa kommentteja.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
Avatar
Dwümer
Viestit: 46
Liittynyt: Ma 20.08.2007 16:48
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Dwümer »

En tiedä mutta jotenkin ovat minun silmääni todella onnistuneita. Korostuksia ehkä harmaaseen lisää noin äkkiseltään katottuna. Mutta kyll ne on silti kauniita :D harmaat tankit on kyll nättejä.
Tumppi259
Viestit: 128
Liittynyt: Ke 09.08.2006 19:49
Paikkakunta: Kouvola

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Tumppi259 »

Todella onnistuneita. Milloin toi taustalla komeileva "härveli" valmistuu?
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Täytyy kyllä sanoa, että näihin on pantu rakkautta. Demolisher ainakin on helvetin komea ilmestys jättitorneineen ja vivahteikkaine metallipintoineen. Kangasnyytit näyttävät tosin kaiken hienouden rinnalla liian dipatuilta, duunailisin niitten parissa lisää. (Ohjus tornin kyljessä on kanssa aika pelkkis.)

Hiekkasäkit muissa vaunuissa näyttävät kivalta, mutta lisäpanssarit eivät oikein istu kummassakaan. En kyllä tiedä miltä niiden "oikeasti" pitäisi näyttää, mutta saan jostain syystä huonoja viboja... Rungon metalleista diggailen taas, mutta en aivan niin paljoa kuin yllä.
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

Oikein hienojahan nuo ovat, mutta täytyy nyt muutamasta asiasta ilmaista mielipiteeni.

Demolisherin oikessa kyljessä roikkuvat kanisterit. Minulle niistä tulee mieleen bensa purnukat, joita en pitäisi noin näkyvällä paikalla kun turvallisempaakin tilaa (mm. siin takaluukun oikealla puolen) löytyy. Lisäks toi puukko nois hiekkasäkis (siin sponsonin päällä) hämäs valtavasti. Sitten vasemman kyljen ylempi käärö olis järkevämpää pitää toisin päin jottei kerää sadevettä yms.

Chimeran track guardien rako näyttää oudolta, mutta kai sinulla on syysi sille. Destroyeristä jäi hämään noi tynnyrit. Jos niit olis yks ni näyttäis mun mielestä paremmalta, mutta sun tankkihan se on.

Mutta niihin hyviin puoliin. Maalaus on oikein hienoa ja erilaisten osien (kuten lascannonin "patteri" russin tykkitornin kyljessä) käyttö on lisännyt mielenkiintoista vaihtelua näihin tankkeihin. Demolisherin hunter killeri tuo mukavasti väriä tähän harmaaseen teemaan.

Battle damage ja lisä panssarointi oli oikein hienosti toteutettu. Lisäksi pidin chimeran heavy bolterista.
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Datsi »

Nämähän on oikeasti komeita. Mutta jotenkin jokaisen pääase häiritsee hieman. Esim. Demolisher näyttää liikaa perusrussilta lähes identtisen kanuunansa kanssa ja Chimeran heavybolter on myös aika outo. DTH:n kanuuna näyttää liian pitkältä ja koko tankki muutenkin turhan korkealta, Mutta maalaus on onnistunutta jotkin konversiot on hyvin onnistuneita, extra armoureista sanottiin jo. Russissa on semmonen veteraaninomainen tunne.

Itse tuskin pystyisin lähellekkään tuota tasoa, en ainakaan vielä.

-Sephirot
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Tähänhän tuli nopsaan kommenttia. Huomionarvoista on että viimeisin näistä vehkeistä (chimaera) on maalattu alkuvuodesta 2007. Myös kuvia voi syyttää. En vielä hallitse tuota käyttämääni uutta kameraa ja se myös näkyy (osa hieman epäselviä, paskiainen tarkensi taakse jne).

1) Chimaeran ja Deströyer Tank Hunterin xtra armour on tosiaan kokeiluasteella. Kokeilen erityylisillä palikoilla ja kombinaatioilla etsiä hyvää kokonaisuutta. Se löytyi myöhemmin tuohon BB:hen. En ole itsekkään noihin tyytyväinen mutta ne menevät sellaisista "Voi helvetti ne tulee päälle ja niitä on paljon, äkkiä jotain tavaraa kylkiin!" -tyylisistä panssaroinneista.

2) Se ohjus. Se on tarkoituksella tuollainen. Uutuudenkarheat, juuri laatikosta kiskolle nostetut ohjukset eivät ole sään pieksemiä ja kuluneita vaan siistejä. Sen tarkoitus on myös olla tuollainen hassu "comical relief" muuten niin rujossa vehkeessä.

3) Sälä. Track guardissa on rako koska sain sen tuollaisena ja minulla itselläni ei ollut siihen sopivaa palikkaa. Ja demolisherin ei tarvitse huolehtia muutamasta bensakanisterista. Pressu on alokkaan sitoma, se ruoja ei tajua mistään mitään. Komissaari (BB:n tornissa) kyllä ojentaa mokomaa. Kangasnyyttejä ei ole dipattu vaan maalattu kontrastiksi kaiken tuon harmaan keskelle.

4) Tykit. Niille löytyy aina selitys. Demolisherin kanuunan pohjana on vanhan demolisherin tykki, johon löin russin piipusta osan jatkoksi. Tämän selityksenä on tykin käyttämä erikoisammun joka vaatii rankasti rukatun laukaisujärjestelmän, mutta joka on kaliiperiltaan about normaalin Russin pääaseen kokoluokkaa. DTH:n pääase taas on pitkä koska se näyttää äärimmäisen tyhmältä lyhyemmän tykin kanssa, usko pois. Korkeutta en kommentoi, minä pidän sitä sopivana. Ei Russia kovin matalaksi edes saa.

5) Takana näkyvä "vehje" on yksi Haranan II. Armeekorpsin Banebladeista. Löytyy viestiketjusta "Baneblade" tuolta konversiopuolelta.

Edit: Miten tuo puukko hämää? Joku raukka istunut siinä ja unohtanut puukkonsa.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

Rectunator kirjoitti:Edit: Miten tuo puukko hämää? Joku raukka istunut siinä ja unohtanut puukkonsa.
No totta puhuen en oo koskaan kiskonu puukkoa hiekkasäkistä, mutta voisin kuvitella, ettei toi pysyis kauheen hyvin mukana tos hiekkasäkis.

Voi olla, että pysyis ja voi olla, että se ei vielä ole ehtinyt putoamaan, mutta pisti vaan jotenkin silmään (AU!!!). Vähän niinkuin (esim.) russin katolle (ilman kiinnityksiä) jäänyt lasgun (, josta siis näkee pers'silmälläkin, ettei se tuu pysyyn mukana).
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Avatar
dewil
Viestit: 408
Liittynyt: Su 26.10.2003 17:53

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja dewil »

Hienoilta näyttää , on ainakin omanlaisia tankkeja. Maalauskin on perusnättiä.

Mutta noissa extra-armoreissa voisi toi pulttien lisääminen saada paljon aikaan, itse ostin paikallisesta askarteluliikkeestä 5e maksavat , millin kokoisia reikiä tekevän reittimen.
Niillä sitten olen styreenilevyistä napsinut itselleni pultteja ,joita olen esim tossa omassa bommassani lätkinyt joka paikkaan, mielestäni lissävät sitä detailjia mukavasti antavat sen viimeisen silauksen toisin sanoakseni.

Pitäis vielä yrittäää löytää puolenmm kokoisia reikiä duunaava reitin. GW:n sivuiltahan tämä idea tuli bongattua siellä taisi joku juttu olla noista.
Jätä viestisi äänimerkin jälkeen.
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Re: Chimera, Demolisher ja Deströyer (666) Tank hunter

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Itsekin olen moista vehjettä metsästänyt mutta vastaan ei ole tullut tarpeeksi pieniä reikiä värkkäävää laitetta. Sille olisi tarvetta tuon BB:n kanssa.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”