Vampire Counts huhuja!
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Vampire Counts huhuja!
Jos ne ritarit saavat sen etherealin, ne ovat kamalia. Muute ne ovat siedettäviä.
Otetaanhan Chosen nihtejäkin vaikka hintaa on 45 pts kappale.
Otetaanhan Chosen nihtejäkin vaikka hintaa on 45 pts kappale.
Peril of Warp
Re: Vampire Counts huhuja!
niillä onkin 1+ saveLord Mikke kirjoitti:Jos ne ritarit saavat sen etherealin, ne ovat kamalia. Muute ne ovat siedettäviä.
Otetaanhan Chosen nihtejäkin vaikka hintaa on 45 pts kappale.
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Vampire Counts huhuja!
Hehee, hepot kirmaa mettän läpi ja ratsastajat törmää puihinRizky kirjoitti:niillä onkin 1+ saveLord Mikke kirjoitti:Jos ne ritarit saavat sen etherealin, ne ovat kamalia. Muute ne ovat siedettäviä.
Otetaanhan Chosen nihtejäkin vaikka hintaa on 45 pts kappale.no ei se paljoa vaikuta. No siis ritarit on kauheita jos saavat etherealin mutta kyllä sillä selviää jos vain mountit sen saavat
Joo, leikki leikkinä.
Peril of Warp
Re: Vampire Counts huhuja!
Eikös ne ratsastajat sitten tippuis perseelleen jo sillon ku yrittää kiivetä niitten mounttien selkään?Lord Mikke kirjoitti:Hehee, hepot kirmaa mettän läpi ja ratsastajat törmää puihinRizky kirjoitti:niillä onkin 1+ saveLord Mikke kirjoitti:Jos ne ritarit saavat sen etherealin, ne ovat kamalia. Muute ne ovat siedettäviä.
Otetaanhan Chosen nihtejäkin vaikka hintaa on 45 pts kappale.no ei se paljoa vaikuta. No siis ritarit on kauheita jos saavat etherealin mutta kyllä sillä selviää jos vain mountit sen saavat
.
Joo, leikki leikkinä.
Re: Vampire Counts huhuja!
Vampire counts spearhed
release date:
23.2.08
http://www.maelstromgames.co.uk/index.p ... ct0050_000
3kk vielä. :/ pitää kestää.
release date:
23.2.08
http://www.maelstromgames.co.uk/index.p ... ct0050_000
3kk vielä. :/ pitää kestää.
Mikä tahansa väri on hyvä väri kunhan se on musta*
Re: Vampire Counts huhuja!
joo... 3KK tosiaan...
Laitapas heti kuvia kun tulee (siis mitä siin tulee...)!
Laitapas heti kuvia kun tulee (siis mitä siin tulee...)!
2
-
ComboBreaker
- Viestit: 76
- Liittynyt: To 04.09.2003 15:38
- Paikkakunta: Fort Toivoniemi
Re: Vampire Counts huhuja!
Meinaisin sitä että turhaan vc yleisiä statti rivejä tarvinee juuri muutella, hinta vain kohdilleen. nyt 2kertaa kovempi keihäs tintti on pisteiltään halvempi kuin perus lurkki kaikella tilpehöörillä. mitä tulee magiaan niin drain magic tehoaa kyllä jokaiseen summon armeijaan kuin häkä. jännitys kyllä tiivistyy kirjan tuloon.
Ensimmäinen isku ei ole läheskään niin tärkeä kuin viimeinen
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Vampire Counts huhuja!
Ja saa ollakin. Kohtuuhintainen äijä fearilla ei ole niin huono kuin päällepäin näyttää. Fear + outnumber on edelleen yksi pelin kovimmista jutuista, ja sankarilla höystetty lurkkiblokki breikkaa edelleen ne vihollisen eliittiyksiköt, paitsi phoenix guardia, joka on vielä kovempi juttu.ComboBreaker kirjoitti:Meinaisin sitä että turhaan vc yleisiä statti rivejä tarvinee juuri muutella, hinta vain kohdilleen. nyt 2kertaa kovempi keihäs tintti on pisteiltään halvempi kuin perus lurkki kaikella tilpehöörillä.
Tai siis vakavasti ottaen: se fear on arvokkaampi asia kuin pari pykälää korkeampi WS ja I. Monille armeijoille fear on todella paha kynnys ylitettäväksi, ja ne armeijat, jotka eivät fearista välitä, maksavat siitä ominaisuudestaan jo sen verran, että tasapaino säilyy. Ja niitä lurkkeja saa vielä lisääkin.
Harmi kyllä Drain magic löytyy vain kahdelta armeijalta (kahtena eri versiona), ja näistäkin toinen tarvitsee sitä varten kalliin lordin. Useimmat armeijat joutuvat kyllä hyväksymään sen, että osa summoneista tulee perille (mikä ei itsessään ole vielä ylipääsemätön ongelma, jos osaa arvioida, mitkä summonit on varaa päästää läpi).mitä tulee magiaan niin drain magic tehoaa kyllä jokaiseen summon armeijaan kuin häkä. jännitys kyllä tiivistyy kirjan tuloon.
Mutta toivottavasti summoni ei ole tulevassa kirjassa niin rikki kuin nykyisessä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
- Lord Mikke
- Viestit: 2556
- Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Vampire Counts huhuja!
Ei summonauksen kuulu olla sellaista että yksi rullamies saa nurin koko taikavoimat. Summonaus on kieltämättä aika mautonta hommaa kun usein ne läpipääsevät ukkelit
1. Menevät ja tekevät ryhmän niin suureksi että hoiteleminen alkaa olla yllättävän hankalaa
2. Muodostavat oman ryhmän ja ponnahtavat juuri siihen kaikkein ärsyttävimpään paikkaan
En siltikään pysty vihaamaan summonaamista, se tuo aika leppoisaa vaihtelua kaikkiin niihin muihin sikailuihin mitä joiltakin armeijoilta löytyy, koska sitä vastaan on sentään teoreettiset mahdollisuudet pärjätä, ilman että puoli armeijaa menee hautaan.
1. Menevät ja tekevät ryhmän niin suureksi että hoiteleminen alkaa olla yllättävän hankalaa
2. Muodostavat oman ryhmän ja ponnahtavat juuri siihen kaikkein ärsyttävimpään paikkaan
En siltikään pysty vihaamaan summonaamista, se tuo aika leppoisaa vaihtelua kaikkiin niihin muihin sikailuihin mitä joiltakin armeijoilta löytyy, koska sitä vastaan on sentään teoreettiset mahdollisuudet pärjätä, ilman että puoli armeijaa menee hautaan.
Peril of Warp
Re: Vampire Counts huhuja!
Summon Horde on aika (*****) kova juttu viel' 3kk ja menee helposti kaikkien paitsi härskimpien sikailujen edelle.En siltikään pysty vihaamaan summonaamista, se tuo aika leppoisaa vaihtelua kaikkiin niihin muihin sikailuihin mitä joiltakin armeijoilta löytyy, koska sitä vastaan on sentään teoreettiset mahdollisuudet pärjätä, ilman että puoli armeijaa menee hautaan.
Re: Vampire Counts huhuja!
Tälläistä minä löysin tuolta warseeristä ja ajattelin elvyttää tämän keskustelun 
VAMPIRE COUNTS
Army Book Preview
Lords:
No Vampire Lords or Necromancer Lords, only Vampire Counts
May have 100pts of Magic Items AND 100pts of Vampire Powers
Special Characters in this area include: Vlad von Carstein and Mannfred
Heroes:
Vampire Thralls (just called Vampires): Level 1 Wizard, may be upgraded to Level 2 (possibly by Vampire Powers)
Necromancer: Level 1 Wizard, less vital than before, perhaps closer to Liche Priests than traditional wizards
Wight Lord (now Wight Kings): Possibly T5
Special Characters in this area may include: Konrad and Isabella von Carstein
Wraiths are no longer heroes, but a skirmishing ethereal unit who may have Banshees as unit champions-scream works on all units, even if immune to psychology. Unknown classification.
Core
Skeletons: 7pts each, come with hand weapons and light armour (possibly shield)
Zombies: S2, T2, always strike last, cannot be joined by characters, cannot pursue, only troops that can be raised as a new unit, really cheap (est. 4pts)
Ghouls: No longer skirmishers, count as Undead, cheaper
Dire Wolves: Cheaper
Bat Swarms: Count as Undead (not that different to 7th ed. swarm rules anyway), about 30pts each.
Corpse Cart: Does not count towards minimum troop choices, possibly moves as per screaming bell (except with some independent movement), including Impact Hits. Very cheap, they can do some of these things (still uncertain: 1) Gives the zombies pulling it the Always Strike First special rule.
2) Bound spell that raises D6 zombies 3) Allows all Undead within 12" to march.
Special
Grave Guard: May get new name, may be given Great Weapons
Black Knights: Ignore terrain as per ethereal stuff, but aren’t actually ethereal themselves. May not be able to gave barding.
Fell Bats: Cheaper
Spirit Hosts: Cheaper
Rare
Black Coach: 4+ ward save, feeding it with power dice (any wizard within 6" can do this) gives it enhanced abilities, roll a D6 for each D6 and on a 6 gain a new ability permanently. They are, in order(?): 1) Scythes, 2) Hatred, 3) Unknown, 4) Ethereal, 5) Fly
Knights of Blood Keep: Essentially Thralls on steeds. WS6, S5, T4, W2, A2, Frenzy (uncertain about frenzy), cost more than 50 pts each, lance, heavy armour, Barded Greater Nightmares with S4 (but not the terrain-crossing abilities Black Knights get)
Varghulf: M9, does not fly, has the stats of a large monster, such as a manticore or hydra, costs slightly less than 200pts. Possibly has regeneration and/or causes terror.
Special Rules
Undead rule modified slightly-you can now make Ward saves against wounds from combat resolution!
It is possible that all units within 12” of any vampire will be able to march, not just if they’re close to the general.
Might possibly be that the army general must be a vampire.
Necromancy
Spells all have a 6” shorter range than in the 6th ed. book. All casters have the Level 0 spell, which works like a Tomb Kings incantation and may be cast multiple times in a turn.
Spell Number Casting Level Effect
0 3+ (may be set) All casters automatically have this. Heals D6 wounds to an Undead unit. May be cast multiple times.
1 ?? Summons D6+4 Zombies
2 7+ Vanhels Danse Macabre. Works in two ways. Either you move a unit (assumed as per current), or you cast Hellish Vigour on it.
3 8+ (?) Gaze of Nagash. Nothing new.
4 11+ (?) Curse of Years. Not sure.
5 12+ Wind of Death (?). Every model in range (12”-unsure) OR selected unit suffer a S4 hit. May ignore armour saves (?). Creates a Spirit Host within 12” of the caster. Somehow.
6 12+ Summon Zombie Horde Raises 5D6+4 Zombies. Draw hits ground.
Magic Items and Vampire Powers (Bloodlines)
Crazy new game-winning items
Everything from the old list got a points reduction or effect boost except the Cursed Book (one use only) and the Book of Arkhan (more expensive)
Bloodline powers now called Vampire Powers, and has a generic list from which to make your own vampire bloodline, allowing all the old generic bloodlines to be created. Bought in addition to magic items (e.g., Vampire Counts get 100pts of Magic Items and 100pts of Bloodlines).
VAMPIRE COUNTS
Army Book Preview
Lords:
No Vampire Lords or Necromancer Lords, only Vampire Counts
May have 100pts of Magic Items AND 100pts of Vampire Powers
Special Characters in this area include: Vlad von Carstein and Mannfred
Heroes:
Vampire Thralls (just called Vampires): Level 1 Wizard, may be upgraded to Level 2 (possibly by Vampire Powers)
Necromancer: Level 1 Wizard, less vital than before, perhaps closer to Liche Priests than traditional wizards
Wight Lord (now Wight Kings): Possibly T5
Special Characters in this area may include: Konrad and Isabella von Carstein
Wraiths are no longer heroes, but a skirmishing ethereal unit who may have Banshees as unit champions-scream works on all units, even if immune to psychology. Unknown classification.
Core
Skeletons: 7pts each, come with hand weapons and light armour (possibly shield)
Zombies: S2, T2, always strike last, cannot be joined by characters, cannot pursue, only troops that can be raised as a new unit, really cheap (est. 4pts)
Ghouls: No longer skirmishers, count as Undead, cheaper
Dire Wolves: Cheaper
Bat Swarms: Count as Undead (not that different to 7th ed. swarm rules anyway), about 30pts each.
Corpse Cart: Does not count towards minimum troop choices, possibly moves as per screaming bell (except with some independent movement), including Impact Hits. Very cheap, they can do some of these things (still uncertain: 1) Gives the zombies pulling it the Always Strike First special rule.
2) Bound spell that raises D6 zombies 3) Allows all Undead within 12" to march.
Special
Grave Guard: May get new name, may be given Great Weapons
Black Knights: Ignore terrain as per ethereal stuff, but aren’t actually ethereal themselves. May not be able to gave barding.
Fell Bats: Cheaper
Spirit Hosts: Cheaper
Rare
Black Coach: 4+ ward save, feeding it with power dice (any wizard within 6" can do this) gives it enhanced abilities, roll a D6 for each D6 and on a 6 gain a new ability permanently. They are, in order(?): 1) Scythes, 2) Hatred, 3) Unknown, 4) Ethereal, 5) Fly
Knights of Blood Keep: Essentially Thralls on steeds. WS6, S5, T4, W2, A2, Frenzy (uncertain about frenzy), cost more than 50 pts each, lance, heavy armour, Barded Greater Nightmares with S4 (but not the terrain-crossing abilities Black Knights get)
Varghulf: M9, does not fly, has the stats of a large monster, such as a manticore or hydra, costs slightly less than 200pts. Possibly has regeneration and/or causes terror.
Special Rules
Undead rule modified slightly-you can now make Ward saves against wounds from combat resolution!
It is possible that all units within 12” of any vampire will be able to march, not just if they’re close to the general.
Might possibly be that the army general must be a vampire.
Necromancy
Spells all have a 6” shorter range than in the 6th ed. book. All casters have the Level 0 spell, which works like a Tomb Kings incantation and may be cast multiple times in a turn.
Spell Number Casting Level Effect
0 3+ (may be set) All casters automatically have this. Heals D6 wounds to an Undead unit. May be cast multiple times.
1 ?? Summons D6+4 Zombies
2 7+ Vanhels Danse Macabre. Works in two ways. Either you move a unit (assumed as per current), or you cast Hellish Vigour on it.
3 8+ (?) Gaze of Nagash. Nothing new.
4 11+ (?) Curse of Years. Not sure.
5 12+ Wind of Death (?). Every model in range (12”-unsure) OR selected unit suffer a S4 hit. May ignore armour saves (?). Creates a Spirit Host within 12” of the caster. Somehow.
6 12+ Summon Zombie Horde Raises 5D6+4 Zombies. Draw hits ground.
Magic Items and Vampire Powers (Bloodlines)
Crazy new game-winning items
Everything from the old list got a points reduction or effect boost except the Cursed Book (one use only) and the Book of Arkhan (more expensive)
Bloodline powers now called Vampire Powers, and has a generic list from which to make your own vampire bloodline, allowing all the old generic bloodlines to be created. Bought in addition to magic items (e.g., Vampire Counts get 100pts of Magic Items and 100pts of Bloodlines).
.
Re: Vampire Counts huhuja!
Huhh, aika pähee..Pitääkö mun nyt ostaa 100 zombia lisää? Ilmeisesti.6 12+ Summon Zombie Horde Raises 5D6+4 Zombies. Draw hits ground.
"They came from below...so did I." -Settra`s early days
Re: Vampire Counts huhuja!
Jaahas, mielenkiintoisii muutoksii ois luvassa... jos noi klassikon laittamat on totta, nii VC saa kyl aika reilusti buffii aika tarpeettomasti, ja varsinki outoihin paikkoihi... rank-and-filet halpenee, vampyyrit on ny sit sekä taikuri et melee jumalia, invocationia buffataa (minä lasken ton 3+ d6 haavaa takas jutun buffiks, vaikka sillä ei uusii yksiköitä saakaan... nyt ku on spämmättävissä yhellä nopalla niin paljon ku sielu sietää). Sudet, lepakot sun muut halvemmaksi, jaa'a. Ritareille ethereal hepat? joo, eihän ne ennenkää hyviä ollu... Lisää marssimista? Kiitos vaan.
Mutta toisaalta, vampyyrit on sitte kivan kalliita tämän jälkeen. Hero tasolla varsinkin sattuvat olemaan nyt kovimmat taikurit ja mättäjät (okei, ei ehkä ihan kovimmat, mutta ymmärrätte kuitenkin idean). Sitten kun sotketaa entisistä bloodlineistä powereita, tulee hauskaa jälkeä. Necrojen nerffaaminen (saako lvl2? jäin ihmettelemään) aiheuttaa silti sen, että charrut maksavat helposti puolet armeijan pisteistä. Tämä tosin osittain helpottuu juuri tuolla yksiköiden halpenemisella.
Mutta jooh, ei voi muuta todeta kuin että saattaa mennä armeija vaihtoon, VC alkaa kuulostaa liian juustolta. Ilman summon hordea. Ja tarkoitan nyt, että jos nuo toteutuvat, tulevat minun VC figut myyntiin.
Mutta toisaalta, vampyyrit on sitte kivan kalliita tämän jälkeen. Hero tasolla varsinkin sattuvat olemaan nyt kovimmat taikurit ja mättäjät (okei, ei ehkä ihan kovimmat, mutta ymmärrätte kuitenkin idean). Sitten kun sotketaa entisistä bloodlineistä powereita, tulee hauskaa jälkeä. Necrojen nerffaaminen (saako lvl2? jäin ihmettelemään) aiheuttaa silti sen, että charrut maksavat helposti puolet armeijan pisteistä. Tämä tosin osittain helpottuu juuri tuolla yksiköiden halpenemisella.
Mutta jooh, ei voi muuta todeta kuin että saattaa mennä armeija vaihtoon, VC alkaa kuulostaa liian juustolta. Ilman summon hordea. Ja tarkoitan nyt, että jos nuo toteutuvat, tulevat minun VC figut myyntiin.
- NorjanPaavi
- Viestit: 1704
- Liittynyt: To 21.12.2006 21:08
- Paikkakunta: Kirkkonummi
Re: Vampire Counts huhuja!
No saas nähdä mitä tuleman pitää itse olen aloittelija faban puolella, mutta mitä olen GW:n touhuja seurannut molempien pelien puolella niin ainahan on niin ollut, että uusin kirja on aina ollut hitusen kovemkuin edelliset. Siitä ei pääse mihinkään ja saas nyt nähdä paljonko tälle kirjalle tulee buffia vai tuleeko ihan täysin jopa juusto(en kyllä sitä usko että aivan täysin, mutta mahdollisia elemettä kylläkin). Mitä Helffien kirjaa tullut luettua sekä uutta että vanhaa niin muutokset ovat olleet (jos eivät radikaaleja) niin ainakin isoja. Voipi olla että GW hakee myös samaa kaikilta uusilta kirjoilta aikoo näin panna koko pelin uusien muutosten alle armaija mielessä. Jos nyt lainaan sitä vanhaa virttä niin "pitäähän sitä figumyyntiä aina jotenkin kasvattaa ja huhuilla saada vanhat varastot tyhjiksi uusien tieltä". No mutta kuitenkin jos ei muuten kai sitä on pakko odotella tonne 8.02.2008 vai mikäs se päivä nyt ikinä olikaan?? Ja saada varmenpää tietoa.
Re: Vampire Counts huhuja!
Ei GW ensimmäistä kertaa isoja muutoksia ole tekemässä. Jos on vähänkään vanhempia edikoita pelannut, voi muistella, kuinka peli vedettiin totaalisen uusiksi vitoslaitoksesta kutoseen siirryttäessä, jolloin tietyntyylisistä armeijoista tuli täysin pelikelvottomia - siis ei tullut uusia sääntöjä joillekkin yksiköille. Tämä nyt on vielä pientä tällainen. Ja sitäkään en allekirjoita, että muutokset aina ovat olleet kovempaan päin. Kun katselee muun muassa Empiren tämän edikan kirjaa nefrattiin siellä joitain yksiköitä entisestään eikä se jalkaväki kuitenkaan parantunut. Ehkä tuli uusia kikkoja gun linen rinnalle, mutta ei se armeijaa nimettävästi kokonaisuutena parantanut.
Mitä sitten VC:n tulee, kuulostaa ihan kivalta. Ihan oikein, että zombit huononevat, eikä siitä summonhordesta joudu enää kärsimään. Nyt ihmiset saavat pelata niitä vampyyreitäkin ja jos hyvin käy, palataan takaisin alkuperäiseen Pirisen visioon, jossa vain vampyyrit voivat olla armeijan kenraaleita. Ja todellla hienoa, jos thrallitkin kykenevät taikomaan. Tämä tarkoittaa, että ei tarvitse pelata alle 2k peleissä ikuista ethreaaliviitta-nekroa kenraalina. Myös wight-sankarin parantaminen kuulostaa kivalta. Olen aina pitänyt siitä ja ehkä sen parannus motivoisi pelaamaan sitäkin mörköä enemmän. Nuo muutokset tarkoittaisivat sitä, että vc:täkin kykenisi tekemään useamman, kuin yhden tyylisen pelattavan armeijan, joka on mukava asia se.
Mitä sitten VC:n tulee, kuulostaa ihan kivalta. Ihan oikein, että zombit huononevat, eikä siitä summonhordesta joudu enää kärsimään. Nyt ihmiset saavat pelata niitä vampyyreitäkin ja jos hyvin käy, palataan takaisin alkuperäiseen Pirisen visioon, jossa vain vampyyrit voivat olla armeijan kenraaleita. Ja todellla hienoa, jos thrallitkin kykenevät taikomaan. Tämä tarkoittaa, että ei tarvitse pelata alle 2k peleissä ikuista ethreaaliviitta-nekroa kenraalina. Myös wight-sankarin parantaminen kuulostaa kivalta. Olen aina pitänyt siitä ja ehkä sen parannus motivoisi pelaamaan sitäkin mörköä enemmän. Nuo muutokset tarkoittaisivat sitä, että vc:täkin kykenisi tekemään useamman, kuin yhden tyylisen pelattavan armeijan, joka on mukava asia se.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Re: Vampire Counts huhuja!
Väistämättä tässä tulee mieleen helffien uudistus-topic, jossa joka toisessa viestissä hakattiin näppistä caps lock päällä kuinka hemmetin ylivoimaisia niistä on tulossa. Ja kuinkas kävikään jälkeen julkaisun? Joka toinen viesti olikin katkeraa itkua kun ei se asf olekkaan yhtäkuin autowin. En minä sillä, että täällä odotettaisiin vesi kielellä samalla tavoin kuin haltioiden tuloa, mutta jotenkin tämä topic muistuttaa minua siitä. Itse olen ainakin erittäin tyytyväinen uusiin halioihin, enkä uskonut missään vaiheessa GW:n tekevän niistä ylivoimaisia. Ja muistutan samalla, että uusista vampire counteista ei tule ylivoimaisia.
Asiasta toiseen. Mielestäni nuo mahdolliset 50-70p (?) maksavat knightit ovat surkea yksikkö. Mitäs vastapelaajalla on sanottavana Teclikseen, joka omistaa sisään rakennetun irkkukirjan ja valitseekin lore of metallin ja sulattaa kyseisen yksikön alta aikayksikön? (katso Lore of Metal: Spirit of the Forge) Ja jos niistä etherealeja tulee niin muutama white lion amulet of lightillä hoitanee homman. Itse en haltiapelaajana keksi tähän hätään muita keinoja niiden hoiteluun.
Mutta muuten ihan sopivilta muutoksilta vaikuttaa.
Asiasta toiseen. Mielestäni nuo mahdolliset 50-70p (?) maksavat knightit ovat surkea yksikkö. Mitäs vastapelaajalla on sanottavana Teclikseen, joka omistaa sisään rakennetun irkkukirjan ja valitseekin lore of metallin ja sulattaa kyseisen yksikön alta aikayksikön? (katso Lore of Metal: Spirit of the Forge) Ja jos niistä etherealeja tulee niin muutama white lion amulet of lightillä hoitanee homman. Itse en haltiapelaajana keksi tähän hätään muita keinoja niiden hoiteluun.
Mutta muuten ihan sopivilta muutoksilta vaikuttaa.
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Vampire Counts huhuja!
Boltterien yksittäinen boltti, jonka osumaan nuo kuolevat 55% mahdollisuudella, tai sitten salvo, jonka osumat tekevät woundin 33% mahiksella (Jos nuo nyt saavat 3+ saven.) Sitten on tietysti loharit, mättöcharrut tähtilancella, Swordmasterit jne.Jara- kirjoitti:Itse en haltiapelaajana keksi tähän hätään muita keinoja niiden hoiteluun.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Vampire Counts huhuja!
No sieltähän niitä tulee kuin tykin suusta.Half-breed kirjoitti:Boltterien yksittäinen boltti, jonka osumaan nuo kuolevat 55% mahdollisuudella, tai sitten salvo, jonka osumat tekevät woundin 33% mahiksella (Jos nuo nyt saavat 3+ saven.) Sitten on tietysti loharit, mättöcharrut tähtilancella, Swordmasterit jne.Jara- kirjoitti:Itse en haltiapelaajana keksi tähän hätään muita keinoja niiden hoiteluun.
Re: Vampire Counts huhuja!
Ja taas menee teoriaan... Ihan kuin VC:llä ei olisi mitään sanottavaa bolttereille/mättöcharruille. Hyvällä tuurilla Varghulfista tulee tarpeeksi hyvä että sillä voi eliminoida muutamankin pultterin pariin vuoroon + liikutustaian ansiosta pääsee meleeseen nopeasti M9 (jos se nyt on varma) turvin!
ja tarkoittaako se sitä että niitä knightejä edes otettaisiin Helffejä vastaan muualla kuin turnauksissa?
ja tarkoittaako se sitä että niitä knightejä edes otettaisiin Helffejä vastaan muualla kuin turnauksissa?
2
- El Capitan
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 5676
- Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
- Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä
Re: Vampire Counts huhuja!
Juu, noinhan se meneekin, jos hänen tielleensä ei tungeta mitään estettä. Onhan meillä se magiakin apuna ja mahdolliset rank&file yksiköitä suojaamassa teitä sinne omalle kukkulalle. Harvemmin yksiköt laitetaan niin levällee, että toisen luokse oliis pitkä matka. Kuvitellaan, että ne liikutustaiat onnistuisi castaamaan vargulffiin, jolloin se ehkä ja kenties pääsee klosikseen jonkun bolttiksen kanssa, mutta ihan yhtä hyvällä tavalla voidaan kuvitella, että metalliloresta joku nihdintappotaika onnistui ja tiputti yksikön naurettavan pieneksi, jolloin nuolisade taitaa mennä vargulffiin kun muuta yhtä pelottavaa yksikköä ei ole lähimailla.Lind The ChessMaster kirjoitti:Ja taas menee teoriaan... Ihan kuin VC:llä ei olisi mitään sanottavaa bolttereille/mättöcharruille. Hyvällä tuurilla Varghulfista tulee tarpeeksi hyvä että sillä voi eliminoida muutamankin pultterin pariin vuoroon + liikutustaian ansiosta pääsee meleeseen nopeasti M9 (jos se nyt on varma) turvin!
Pointti on siis se, että sinne toiselle puolelle pääsy onkin sitten ihan eri juttu kuin niiden raateleminen kappaleiksi.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
- Sinitähti