Viidakkokirja - Kierros III

Miniatyyripeleistä johdetut virtuaalimittelöt. Pysy teemassa, käytä harkintaa ennen uuden aloittamista.

Valvoja: Peliporukkavalvojat

The Chosen of Waagh
Viestit: 260
Liittynyt: Ke 02.11.2005 21:00

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja The Chosen of Waagh »

Kärsivällisyyttä! hahmoa tulee tunnissa, joten hoputtaminen voi loppua! Ennen areenat menivät muutamassa vikkossa, nyt puolessa! Ei joka miehen välitön huomio ole aina täällä.
Anna sielusi pimeydelle, koska pimeys sinua lopussa kuitenkin odottaa
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

The Chosen of Waagh kirjoitti:Kärsivällisyyttä! hahmoa tulee tunnissa, joten hoputtaminen voi loppua! Ennen areenat menivät muutamassa vikkossa, nyt puolessa! Ei joka miehen välitön huomio ole aina täällä.
Sanoo äijä, joka ei koskaan saanut areenaansa käyntiin.
Viimeksi muokannut Lihamestari, La 15.03.2008 21:34. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Joo. Sunnuntaina 23.59.59 mennessä saa luvan olla minulla, että saan maanantai-iltana käyntiin.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Dodii. Eka hahmo tulikin hylsynä takaisin, kuten ajattelinkin. Mitä pahaa siinä kaverissa joka kuolee vain ampumiseen, magiaan, tai hahmoon jolla on maagiset iskut perustana oli? Kuitenkin olisi miscastoinut itsensä kuoliaaksi.

No kuitenkin. Varsinainen hahmo, jonka ei pitäisi tulla hylsynä takaisin, heitin äsken YV:nä.
Ei Rikkua pörrössä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Kirjasin nimenne ylös paperille, kiikutin sen äidilleni ja käskin muodostaa pareja. Eli ensimmäiset vuoron taisteluparit on jo arvottu, ja ilmoitan ne kunhan saamme aloitettua.

Täytyy sanoa että aika hassuja pareja tuli :D Ensimmäisestä kierroksesta tulee varmasti todella mielenkiintoinen...
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Mur! Koskas ensimmäiset ottelut tulevat?
Gandalf wants to exterminate the human race.

-Gandalf
Avatar
Javyrus
Viestit: 214
Liittynyt: Pe 10.03.2006 16:00
Paikkakunta: Tampere

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja Javyrus »

Jep jep... Hellboy-look-a-like -hahmoni tiedot on nyt lähetetty. Siinä sitä fluffia sitten onpi hieman kansalle.
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Here goes. Kahden hahmon fluffi puuttuu vielä mutta voinpahan minä nyt otteluparit julkaista. Taistelut alkaa huomenna kun lista on täydennetty ja te olette saaneet hieman fluffitella.

******

Aamun ensimmäiset auringonsäteen heijastuivat Nalakin areenan kultakoristuksita. Kivinen areena oli erilaisten viidakkokasvien peitossa, mutta nyt taistelijoiden seuraajien ja skinkkilaumojen seasta erottui vain hieman vihreää.

Aitiossa istui itse Yhetiqlix, joka omituisella, muinaisella kielellä hymisi viisauden sanoja. Vieressä oleva räikeäillä sulilla koristeltu skinkkiadjutantti kirjasi kaiken ylös päästäen samalla omituisia naksahtelevia kurkkuääniä.

"Suuri mahakas on päättänyt tulevan, ja tähän pyhään liuskaan on kirjattu tulevat vastustajanne. Levätkää ja valmistautukaa hyvin, sillä huomenna, auringon kullatessa keskipäivän säteillään, te taistelette, nks, nks. Teille ja saattueillenne tarjotaan turvaa meidän kauniista ja mahtavasta temppelistämme, ja pyydämme että ette turhaan lähde harhailemaan ulos kaupungista, nks."

Skinkki kohotti käärä ja alkoi lukemaan. "Ensimmäisellä kierroksella...

Tsulaharis kohtaa Vadimir teh Luomuteurastajan.

Itza-Gor kohtaa Nargan the Assasinin.

"Vanhus" kohtaa Olafin.

Cynath Hiljainen kohtaa Bonfaaz "Verisen".

Gungbash kohtaa "Soturin".

Selene Moonblade kohtaa Purppuranaamion.

Zuzha Iron´ead kohtaa Kzikkit the Vilen.

Icebar kohtaa Lucifer Turman.
Nämä ovat vastustajanne, olkoot Suuret Yksilöt puolellanne, nks."

*****

Sattumageneraattori tuotti tänään tämmöistä. Onnea vain kaikille, huomenna n. klo 16 aikaa alamme teuras... siis rehdin taistelun.

Re-rolleja ja "boosteja" saa ostaa neitsytuhreilla ja haltianaisilla. Lohikäärmeistä saa tuplasti.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

Mitvit, mä jouduin taas Ookamin hahmoo vastaan ekalla kiekalla.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Avatar
Pecu
Viestit: 1920
Liittynyt: La 07.01.2006 16:04
Paikkakunta: Joensuu

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Pecu »

"Kuullessaan vastustajansa nimen, Vladimir vilkaisi nopeasti angstista pimentohaltiaa ja lähti keskittymään taisteluunsa. Vladimir tiesi kuinka haltioilla voi olla katalia temppuja hihoissaan, joten hänen täytyisi olla erityisen varuillaan. Vladimir tarkasti varusteensa ennen ottelua, varmisti että haarniska oli tiukasti paikoillaan ja että talismaani roikkui kaulasta, tarkisti että miekka on suora ja terävä. Hän ajatteli "Pian tuo katala haltia saa tuntea Vladimirin iskujen mahtavan voiman sekä viillot miekasta, jonka itse Grungi Ironheart on takonut.."



Siinäpä ois nyt pörröä, hiukka sekavaa saattaa olla. Ei pitäisi unisena kirjoitella..
The plan required something that felt no pity. No pain. No fear. Something unstoppable.
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Executioner »

Joo tais tulla turpaan.

Soturi seisoi muinaisen temppelikaupungin muureilla, kohti auringonlaskua ja puristi kaksin käsin miekkansa kahvaa, pää painettuna alas hiljaiseen rukoukseen.

"Taiston ja sodan jumalat", hän kuiskasi. "Antakaa teräkseni olla huomenna vastustajaani vahvempi, antakaa minulle voimaa lyödä vastustajani maahan. Voimaa ja kunniaa", hän henkäisi tuuleen ja nousi ylös, miekka kädessään. Tuuli hulmutti miehen tukkaa ja hän kääntyi katsomaan allaan nukkuvaa kaupunkia.

"Voimaa ja kunniaa."
Rotten sound
Viestit: 1074
Liittynyt: Ke 15.06.2005 19:07

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Rotten sound »

"Pörrö katso hassuja taloja. Mä haluan tuommoisen, kun pääsen takas iskän luokse, mutta mikä on se pikkunen parrakas vauva?" sanoi silmät pyöreäneinä Olaf. Samalla, kun hänen ystävä Pörrö yritti rimpuilla Olafin kainalosta pois.
"Pä-päästä irti saamerin tyhmä ba-barbaari! Ne eivät ole parrakoita vauvoja, vaan kääpiötä!" Kuullui kimeä kiljunta ja nyrkkien hakkaaminen olafin selkää.
"Mitä ne kääpiöt on onko ne syötävää. Mulla on nälkä ja matkaeväskin alkaa loppua" Olaf hieroi mahaansa ja antoi lemmikinsä rimpuilla kyöden perässä, kun hän etsi ruokaa pitkin kaupunkia. Ennen kuin kerkesi aloittaa syömään läheissä kapakassa häntä tuli hakemaan kohti areenaa, jossa hänen piti aloittaa valmistelut.

"Pörrö onko sillä parrakaalla vauvalla ruokaa mukana? Tyhmät liskot hakivat tänne, enne kun mä ehdin syödä." Olaf mutisi surullisena ja ihmittellen miksi pörrö hakkasi päätä seinään.
"Ja rotten, ymmärrät kai, että minulla ei ole mitään henkilökohtaista sinua vastaan."
-The Chosen Of Waagh
Avatar
Terminator Sergeant
Viestit: 1974
Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Terminator Sergeant »

Kzikkit saapui ottelupaikalle jokusen viikkoa ilmestyksensä jälkeen (ja jokusen yrityksen jälkeen).
"No on se nyt perkele kun ei edes kunnollista vastaanottoa löydy!! Meitit vaeltaa tän paskasen viidakon läpi tänne ja sit ku me ollaan peril, ei kukaan ole edes paikalla!! Tai sit me ollaan taas väärässä paikassa.
Tiedustelijat! Juoskaa minulle tiedot kaikkialta 20 mailin säteellä olevista paikoista!!"

Parinkymmenen minuutin kuluttua Kzikkit sai tiedon paikasta jonne hänen oikeasti piti mennä.

"Okei, mitäs tää lista sanoo, mä en oo oikein noit lukumiehiä... Brezz!! Haali mulle joku lukutaitoinen!!"
....
"Jahas, örkkii vastaan näin lämmittelyks. Selevä."

Kzikkit mutisi itsekseen jättäen armeijansa kaupungin ulkopuolelle ja kävellessään itse odottelupaikalla.
Hän hireaisi viiksiään.
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
Avatar
Slave of Yesterday
Viestit: 179
Liittynyt: La 24.03.2007 22:44
Paikkakunta: Espoo

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Slave of Yesterday »

Zuzha kuuli jostain kimeää komentelua, joka sisälsi paljon voimasanoja. Hän kääntyi, ja näki Kzikkitin, ja muisti tämän olevan ensimmäinen vastustajistaan. Rotta huusi naama punaisena käskyjä alaisilleen, jotka juoksivat niitä parhaansa mukaan toteuttamassa. Kzikkit ei häntä juuri kiinnostanut, ja Zuzha meni talleille tapaamaan villisikaansa. Hänen ratsunsa oli hyvin hermostunut, kun sen vieressä valtaisa, vihreä liskoratsu karjaisi ja paljasti valtaisat hampaansa. Zuzha rauhoitteli villisikaansa, irrotti sen haa'asta ja talutti sen omaan huoneeseensa. Matkalla hänen ohitsensa käveli Vladimir, ja Zuzha tunsi heti kaaoksen huokuvan soturista. Varjo, pimeys oli myös täälllä. Hänen oli voitettava, tai hänen sielunsa ei saisi ikinä rauhaa...
Ei sitä surulla eletä sanoi spurgu, kun naurulokkia grillasi.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Re: Viidakkokirja -FaBaa (täynnä on, odotellessa varaajia)

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

The Chosen of Waagh kirjoitti: Ennen areenat menivät muutamassa vikkossa, nyt puolessa!
Onhan meillä yksi areena, joka vie kuukausia :). Niin ja Lihis, kyllähän Mestareiden areena III:ssa saatiin ekasta kierroksesta kaksi ottelua käytyä. Kyllä se ehti alkaa ;).

Kykyjä. Perkele. Tästä tekee paremman, jos ylijämäpojot muuttuisivat kuivaksi käteiseksi, jotta joka manni saa ostettua niitä heti. Tällöin myös saan toteutettua iivöl pläänini.

Hemmetti. Taas Rotteni vastassa. Minä halua joku muu! Noh, väliäkös sillä. Hakataan Rotteni sitten. Peltini on kova kuin vastaleivottu hyytelö.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
Justus
Viestit: 239
Liittynyt: To 06.05.2004 14:52
Paikkakunta: Turku

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Justus »

Bonfaaz nauroi makeasti kuullessaan taistelevansa jotain maukasta sillikorvaa vastaan:
"Täst' ei vastus paremmaks tuu! Naurettava hintelä heittopussi, joka viel' maistuuki herkulliselt. Tappelu jälkee mässäillää pitkästä aikaa haltialihalla. Eipä tarvi tänä iltana tyytyä sitkeeseen liskopihviin!"
Karvaisia käsiään tyytyväisenä yhteen hieroen Bonfaaz asteli katsomoon odottamaan ensimmäistä ottelua.
"Mahtava paikka! Haltialihaa ja sirkushuveja."


________
IRIAD kirjoitti:Re-rolleja ja "boosteja" saa ostaa neitsytuhreilla ja haltianaisilla. Lohikäärmeistä saa tuplasti.
Mul olis tämmönen haltia nimeltä Cynath uhrattavana. Haltia mikä haltia, kyllä se naisesta menee!

Ei siis tietenkään millään pahalla Chosen, mut semmosia ne haltiat vähän on.
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

"Hah" tuumasi Lucifer. "Kyllä on kaiken karvaista porukka tänne eksynyt". Hän käveli hiljakseen kaupungin katuja pitkin ja siemaili leilistään olutta."Ja vielä petomies vastukseksi" hymähti Turma ja pieni hymy nousi hänen kasvoilleen. Rauhallisen paikan löydettyään Lucifer alkoi liikesarjojen harjoittelun flambergellään. Miekka humisi hiljakseen kun se halkoi ilmaa. Noin tunnin harjoittelun jälkeen Lucifer lähti tallustamaan kohti areenaa ja sen nukkuma tiloja. Ilta oli mukava. Ei niin kosteaa kuin päivällä eikä niin kuumaa. Hitaasti lampsien Estalialainen nautti illasta ja maisemista kunnes hän tuli areenalle jossa hän heti miten meni unten maille.
Gandalf wants to exterminate the human race.

-Gandalf
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

IRIAD kirjoitti:Re-rolleja ja "boosteja" saa ostaa neitsytuhreilla ja haltianaisilla. Lohikäärmeistä saa tuplasti.
Mul olis tämmönen haltia nimeltä Cynath uhrattavana. Haltia mikä haltia, kyllä se naisesta menee!

Ei siis tietenkään millään pahalla Chosen, mut semmosia ne haltiat vähän on.[/quote]
Minä oon itteki haltiapelaaja, niin minä erotan ne ihan liian hyvin :(
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
Javyrus
Viestit: 214
Liittynyt: Pe 10.03.2006 16:00
Paikkakunta: Tampere

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Javyrus »

Icebar alkoi vähitellen saada silmiänsä auki. Hänen päänsä roikkui jonkin aikaa alaspäin ja petomies näki ensimmäisenä oman karvaisen naamansa heijastuksen sylissään olevassa kilvessä. Keltaisten silmien pienet pupillit poikkoilivat sekavasti edestakaisin, kunnes Icebar havaitsi kahleet paksuissa käsissään. Hän nykäisi voimalla käsiänsä, jotta kahleet olisivat tuttuun tapaan irronneet kiinnikkeistään. Petomies nyki aikansa, mutta innostus lakkasi kun hän lopulta huomioi pienen ja kosteahkon kammion toisessa päässä kourallisen niitä liskonkuvatuksia jälleen. "Yksi vastaan kymmenen -tuijotuskilpailu vai?" Icebar möläytti liskoille, joista yhdelle annettiin kivilaatta kouraan. "Ettekö te parempaa tappoasetta keksi? Olisin vaikka voinut kaatua naulan päälle tuon sijaan" petomies naurahti hieman arastelevalle liskomiehelle, joka lähestyi laatta kädessä. Lisko asetti laatan Icebarin katseltavaksi. "Öh... Oliko teidän pakko tehdä tämä kaikki vain sen takia, jotta arvostelisin jonkin köykäisen kaiverruksen?" karvainen otus jälleen tokaisi, eikä voinut peittää huvittuneisuuttaan.

Liskot kuulivat Icebarin puheen pelkkänä alkeellisena ihmisten kielenä ja välillä pimeänä kielenä, joten ilman minkäänlaista suullista kommunikointia skinkki, joka laattaa piteli, teki sormellansa hitaan leikkausliikkeen kaulansa kohdalla. Icebarin kasvot vaihtuivat mietteliäisiksi ja hän vilkaisi laattaa uudelleen. Laatasta sittenkin pystyi tunnistamaan haarniskoidun ihmisolennon, joka piteli flambergeä. "Ahaa.." oli ainoa kommentti, joka Icebarista lähti.

Liskomiesten poistuessa petomiehelle heitettiin pikkuruinen avain, jonka käsittely tuotti suuria vaikeuksia jättimäisille käsille. Icebarin päästyä jaloilleen, alkoi hänen talismaanistaan kuulua lukuisia kuiskauksia. "Nyt turvat tukkoon siellä helistimessä. Pitäisi ensin päästä tuon portin läpi hölmöt" petomies karjaisi ja mätkäisi koruansa. Icebar pyöräytti melko taidottomasti kaarevaa miekkaansa edessään. "Kilpi vaikuttaa ulkonäköänsä tehokkaammalta" hän ajatteli ja tutkiskeli kilven reunoissa olevia kuvioita, kunnes petomies tultaisiin vapauttamaan areenalle.
Avatar
Ookami_Tez
Viestit: 595
Liittynyt: La 08.03.2008 20:42

Re: Viidakkokirja - Kierros I

Viesti Kirjoittaja Ookami_Tez »

Selene seisoi syvällä viidakon pimeydessä vain vähän matkaa areenalta katsoen ilmeettömänä areenaa. "Tästä tulee liian helppoa. Kunhan vain pilvet vielä peittäisivät auringon niin voitto olisi varma." Selene ajatteli ääneen astuen hieman taaksepäin ja tippuen oksalta kadoten viidakon varjoihin täydellisesti.
Great Teacher Ookami_Tez
Blogi miniatyyreistä ja milloin mistäkin nörttihenkisestä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Verkkoturnaukset”