O'Shovah, Puretide ja Shadowsun

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

Re: O'Shovah, Puretide ja Shadowsun

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

Farsight löysi dawn bladen arthas molochin artefaktimaailmasta ja sen sanotaan olevan jonkin tuntemattoman sivilisaation tekemä. Farsighthan tätä mahtimelaa edelleen heiluttaa joten en yhtään ihmettelisi jos siinä olisi jotain käyttäjänsä elämää pidentävää.

Mikäli muistin pelaa oikein necron kodekissa tai 3 edikan tau kodekissa huhuttiin, että dawn blade saattaa olla necrontyrien/C'tanien käsialaa.
Avatar
Eltharrion
Viestit: 308
Liittynyt: Ma 07.03.2005 08:29

Re: O'Shovah, Puretide ja Shadowsun

Viesti Kirjoittaja Eltharrion »

Anasa kirjoitti:Ottaen huomioon että kyseessä on WH40k ja Tau rotu, niin ei kait elämän keinotekoinen pidentäminen nyt ihan mahdotonta ole? Luonnustuuhan se imperiumiltakin?
Totta. Asia erikseen mikä on Taun filosofinen kanta tähän kun kaikki on "for the greater good". Että sisältyykö tähän luontaisen kiertokulun muokkaus ja muu vastaava... Noh, asiasta ei paljoa tietoa ole annettu eli on se 50-50 mahdollisuus että näin on sitten tapahtunut. Toisaalta Farsightin fluffissa tosiaan taidettiin mainita että "voi olla joku toinen joka on ottanut Farsightin paikan alkuperäisen kuoltua".
QQ3 kirjoitti:Farsight löysi dawn bladen arthas molochin artefaktimaailmasta ja sen sanotaan olevan jonkin tuntemattoman sivilisaation tekemä. Farsighthan tätä mahtimelaa edelleen heiluttaa joten en yhtään ihmettelisi jos siinä olisi jotain käyttäjänsä elämää pidentävää.

Mikäli muistin pelaa oikein necron kodekissa tai 3 edikan tau kodekissa huhuttiin, että dawn blade saattaa olla necrontyrien/C'tanien käsialaa.
Täysin mahdollista. Ainoa toinen mitä voisin keksiä olisi eldarin valmistama (Eldarit OVAT aika vanha rotu, vaikka Necrons taitaa voittaa tässä yhteydessä), mutta luulisi näiden sitten haluavan tuon miekan takaisin vähän turhankin paljon.

Voi toisaalta myös olla että juuri se miekka on aiheuttanut sekä pitkän iän että Farsightin "petturuuden" ajattelun. Tai sitten tämä oli aikas typerän oloinen kun käänsi selkänsä koko rodulleen parin pikku örkin takia... Edes IG ei ole tunnettu tuollaisista tempauksista kauhean usein, ja näiltä voisi jopa odottaa sellaista.
"if a plan does not plan for problems outside the plan, then it isn't a plan at all"
- Prince Ansom
Jubee
Viestit: 620
Liittynyt: La 17.02.2007 16:25
Paikkakunta: Oulu

Re: O'Shovah, Puretide ja Shadowsun

Viesti Kirjoittaja Jubee »

Ja joidenkin teorioiden mukaan Dawnblade on demoniase jonka johdosta Farsight on elänyt niin vanhaksi. Tukee myös sitä ettähän pisti välit poikki Taun kanssa. (siis elikkä se miekka ois korruptoinut hänet.)

Edit: Joo kannattaa ehkä lukea ne edelliset viestit kunnolla.. :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”