Cold War Commander

"Peli perustuu tositapahtumiin." Kaikki ns. oikeasta elämästä aiheensa ammentavat pelit maailmamme historiasta.
Markus
Viestit: 79
Liittynyt: Ti 11.05.2004 15:53

Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja Markus »

Pelaako täällä kukaan Cold War Commanderia??
Meitä olisi ainakin 3 hengen porukka aloittelemassa imatralla.
Mitä skaalaa käytätte?
Minkälaisia armeijoita omaatte?
Avatar
Cannonfodder
Viestit: 172
Liittynyt: To 14.04.2005 22:55
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Cannonfodder »

Da.

6mm

Ruski soldat.
"Only the dead have seen the end of war."
Avatar
fho
Viestit: 542
Liittynyt: Ti 01.08.2006 16:35
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja fho »

Ohessa katsaus kyseisiin sääntöihin Cold War Commander Review
Gravity is a myth, the Earth sucks too
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Herätelläänpäs vähän. Onko viellä porukkaa jäljellä jotka tätä pelaa? Vai olisiko pelaajien määrä jopa kasvanut?

Mahtaisiko olla susi ajatuksena pelata ropeconissa porukalla cold war commanderia? Joku isompi moninpeli kuulostaisi mukavalta jos ei turnaukselle löydy kiinnostusta/aikaa.

Hankalinta lienee voisi olla jonkinsortin yhtenäisen teeman löytäminen(ellei sitten pistetä armeijat ihan sikinsokin :D). Perinteinen varmasti olisi venäjän(tai neuvostoliiton) invaasio Eurooppaan. Tällä saisi Venäjän ja NATO joukot mukaan eli useimmat perinteisistä armeijoista luulisi saavan osansa.

Miltäs tuollainen idea kuulostaisi? Vai onko CWC suomessa lähes kuollut? Vai onko 'coni suunnitelmat jo lyöty lukkoon?
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
fho
Viestit: 542
Liittynyt: Ti 01.08.2006 16:35
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja fho »

Kuullostaa mielenkiintoiselta. Varsinkin jos pelissä ei karsasteta aloittelijan laiskuutta sääntöjen lukemisessa :)

Onko mun jenkit liian modernit ajattelemaasi kauteen?
- US modern tank company
- US modern task force
Gravity is a myth, the Earth sucks too
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

fho kirjoitti:Kuullostaa mielenkiintoiselta. Varsinkin jos pelissä ei karsasteta aloittelijan laiskuutta sääntöjen lukemisessa :)

Onko mun jenkit liian modernit ajattelemaasi kauteen?
Säännöt on kyllä helppo oppia ja kunhan yksiköiden statit löytää nopeasti(itse kyllästyin avaamaan kirjan aina kun halusin tarkistaa statit joten tein excel taulukkoon armeijoideni statit. Tulostaa tuolta niin tulee helpommin löydettyä kuin kirjasta ;-) peli sujuu kyllä mukavan nopeasti joten ei ainakaan minua haittaisi(varsinkin kun CWC tuskin niin megasuosittu että olisi varaa olla turhan nirso :D Mieluummin säätää pelin kokoa sopivammaksi kuin karsii pelaajia turhan tiukilla vaatimuksilla ;-)

Tuossahan näkyy olevan M1A1 Abramseja joten äkkiseltään arvioiden '80 luvusta eteenpäin noi toimisi mainiosti eli juuri siellä missä olisi minullekkin helpompaa(joku 50-60 luvun suuntaan ja suurinosa ~kahden divisioonan edestä ryssäkalustoa olisi käyttökelvotonta! Tai noh ehkä vähän liioittelua mutta 80 luku missä T-80:t etc on käytössä on juuri "vot!" eli ei todellakaan ole liian moderneja.

Itsellähän olisi tosiaan heittää aika vimmattu pino venäjän kalustoa(jalkaväen suhteen voi olla suhteellisesti vähän vajausta. Venäjällä on vimmatusti erillaista tankkia ja kuljetusvaunua mutta jalkaväkeä ei ole vastaavasti ziljoonaa eri laatua :D) ja kohtuullisen kokoinen britti osasto(täällä tuo kalusto saattaa jo olla liian modernia, Challenger II:t voi mennä jo turhan moderniksi riippuen miten muuten porukka haluaisi).
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Markus
Viestit: 79
Liittynyt: Ti 11.05.2004 15:53

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja Markus »

Omat Venäläiseni sijoittuvat siihen 90 luvun alkuun, löytyy T-80:stä sekä myös T-90:stä.
Kuljetus puolelta vastaavasti BMP-3:sta ja BTR-80:stä. Ja tottakai kaikkea pientä lisuketta.
Täältä päin löytyy myös Bundeswehr ja toinen osasto Venäjän armeijaa hieman vanhempaa kalustoa kuin omani.
Avatar
Janne Koskinen
Viestit: 61
Liittynyt: Ma 13.10.2003 17:00
Paikkakunta: Kerava

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja Janne Koskinen »

Tässä olisin juuri aloittelemassa CWC:n hankintaa (Moderni Saksa tai Venäjä) ja jos täältä vielä peliseuraa tulevaisuudessa löytyy kun vähän sääntöjä on saanut opittua niin sitähän voisi ihan pelailla.
Ellei tietenkään joku halua Turku tai Kerava suunnalta jonkinnäköistä esityspeliä pelauttaa napeillaan. :)
Janne "Kohfel" Koskinen
Hena
Viestit: 1082
Liittynyt: La 21.05.2005 14:28
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja Hena »

Itselläni on tullut ostettua vietnamin sodan aikaista porukkaa. North Vietnamese Army ja Viet-Cong sissejä. Mutta en noita maalailla kyllä kerkiä ennen konia ja oletan että siellä menee aikaa epicciä pelaillessa kuitenkin.
finglor
Viestit: 54
Liittynyt: Su 16.05.2004 00:57
Paikkakunta: Tammela

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja finglor »

Moi,

Minulta löytyisi 80-luvulle sopivia Kanadalaisia kohtalainen määrä. Luin hieman nuoremmalla iällä Kenneth Mackseyn kirjan "First Clash - Combat close-up in World War 3" vuodelta -85 joka kertoo tapahtumista Blickheimin kylässä 48 tuntia Varsovan liiton hyökkäyksen alkamisesta. Kanadan 4 mekanisoitu prikaati saa vastaansa venäläisten 1. kaartin panssaridivisioonan. Kirja jäi mieleen ja siksi tuli sittemmin hankittua noita Kanadan poikia.

Eli Leopard 1A3:sia, M113 TOW jne. kalustoa löytyy. Saisimmeko peliä aikaa Ropeconiin? Vaikka lauantaina?

T. Jarkko
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Re: Cold War Commander

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

finglor kirjoitti:Eli Leopard 1A3:sia, M113 TOW jne. kalustoa löytyy. Saisimmeko peliä aikaa Ropeconiin? Vaikka lauantaina?
Voisin tuoda figuni mukaan. Briteistä noita vastaan mitään iloa(hiukan eri aikakautta) mutta ryssistä kylläkin. T-72/T-80 tankit ja BMP:t just passeleita :D
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Historialliset miniatyyripelit”