Yksi Conscript näkyvissä, suojalla ei merkitystä?

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
camoflame
Viestit: 384
Liittynyt: Ma 29.09.2003 20:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yksi Conscript näkyvissä, suojalla ei merkitystä?

Viesti Kirjoittaja camoflame »

Ihme itQpotQRaivarit joillakin menossa realistisuuden kanssa. Käyttäkää mielikuvista paikkaamaan sääntöjen puitteita. Auttaa kummasti vähentämään paineita yläkerrassa jos säännöt läpsivät kasvoihin.
It's not whether you win or lose, it's how you play the game, right?
Black scars
Viestit: 1548
Liittynyt: Ke 29.05.2002 12:55

Re: Yksi Conscript näkyvissä, suojalla ei merkitystä?

Viesti Kirjoittaja Black scars »

Varsinaisen sääntökeskustelun ulkopuolisena välipalana, oli liian kutkuttavaa jätää kommentoimatta seuraavaa:
camoflame kirjoitti:Käyttäkää mielikuvista paikkaamaan sääntöjen puitteita. Auttaa kummasti vähentämään paineita yläkerrassa jos säännöt läpsivät kasvoihin.
Tuohan on kaunis ajatus, käännetään vain poskea ja käytetään luovuus tilanteen kestämiseen. Ludvig XVI olisi varmasti tarjonnut maltaita, jos idea olisi hänen käyttöönsä markkinoitu. Valitettavasti ihmiset käyttivät energiansa ja luovuutensa toisin, eli pohtivat ja korjasivat epäkohtia vallitsevassa tilanteessa.

Esimerkiksi ETC-poppoo käyttää komppia peleissään, korjataan tilannetta sen sijaan, että suljettaisiin silmät. Siellä kuitenkin lienee koolla Euroopan kovimmat sääntötulkkaajat ja GW ulkopuoliset "asiantuntijat". GW on jättänyt aukkoja systeemiinsä, joten on luonnollista, että käyttäjät pohtivat tilanteen eri puolia ja mahdollisia korjauksia. Tietysti on aina myös niitä, jotka pistävät sukkapuikot pistorasiaan, kun käsketään. Vaikka tyhmältä sen tuntuukin.

EDIT: Edellistä tekstiä ei kannata sen vakavammin ottaa, kannattaa ennemmin keskittyä perusteltuihin puolesta / vastaan kommentteihin itse aiheesta.
*Hu*
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Yksi Conscript näkyvissä, suojalla ei merkitystä?

Viesti Kirjoittaja The Captain »

camoflame kirjoitti:Ihme itQpotQRaivarit joillakin menossa realistisuuden kanssa. Käyttäkää mielikuvista paikkaamaan sääntöjen puitteita. Auttaa kummasti vähentämään paineita yläkerrassa jos säännöt läpsivät kasvoihin.
Emmehän ME ruvenneet markkinoimaan vitosedikkaa "realistisena, sen teki joku muu. Sitten kun me tässä toivossa ostimme vitosen ja huomasimme, kuinka realistinen se on, niin ei liene ihme, jos hiukan pettymys kuuluu julki.

Kai sinäkin valittaisit, jos olisit luullut ostaneesi Mersun, mutta pellin alta löytyykin Lada.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
camoflame
Viestit: 384
Liittynyt: Ma 29.09.2003 20:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yksi Conscript näkyvissä, suojalla ei merkitystä?

Viesti Kirjoittaja camoflame »

Mielestäni kyse on enemmänkin siitä kuinka haluaa mieltää 40k pelimaailman. On olemassa tapa 1:
Chavez kirjoitti:40k:n maailmassahan taistelut ei oikeasti mene niin että toiset liikkuvat ja toiset pysyvät hievahtamatta paikallaan, jonka jälkeen taas toiset liikkuvat jne. joten ei tuolta pohjalta täyttä realistisuutta vain näkyvien modelien tappamiseksi, tai monen muunkaan asian suhteen, voi odottaa. Jos 50 jannun porukka yrittää juosta näköesteeltä toiselle, eikä ehdi saada kaikkia piiloon, se kuvaa mielestäni sitä, että ryhmä on niin iso, että ampujat ehtivät huomata ja avata tulen vihollisiin jo kun ne rynnistävät possujunassa jossain välikössä.
...ja tapa 2 juuri se että asiat tehdään vuoron perään jolloin nykyinen woundaus systeemi ei ole vättämätä hyvä käsiteltävässä olevassa tapauksessa. Itse koetan mieltää asiat ensimmäisen tavan mukaan.

Ongelma on siinä että jos otetaan useita tilanteita huomioon (mitä jos ryhmä olisikin ollut suojassa ilman liikkumista omalla vuorolla) säännöt monimutkaistuvat huomattavasti. Aina niitä porsaanreikiä ja epäloogisuuksia tulee vastaan.
It's not whether you win or lose, it's how you play the game, right?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”