Paaluaita-linnoitus projekti (päivitetty 19.8)

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
usva
Viestit: 12
Liittynyt: Ke 29.08.2007 19:04

Paaluaita-linnoitus projekti (päivitetty 19.8)

Viesti Kirjoittaja usva »

Pelipöydälle ollut tarkoitus jo pidemmän aikaa saada jonkinlaista siege toimintaa aikaiseksi, joten päätin ruveta tuumasta toimeen ja rakentaa päässäni jo jonkin aikaa muhineen paalulinnoituksen.
Tarkoitus oli tehdä mahdollisimman yksinkertainen, mutta toimiva kokonaisuus jonkä osia voisi varioida erilaisiin scenarioihin.

Rakentamiseen käytin rautakaupasta hakemaani 12 millistä pyöreätä rimaa sekä vanhan kirjahyllyn taustalevyä + huonekalunauloja ja erikeepperiä.

Ensin sahasin rimasta 48 kpl 6" pituisia pätkiä muuripaloja ja porttipalaa varten. Tämän jälkeen veistelin jokaisen pätkän pään teräväksi.

Kuva


Kun aidan osia oli tarpeeksi, liimasin yhtä aidan palaa varten 18 kappaletta pätkiä yhteen. Tein näitä paloja kaksi kappaletta.

Kuva


Sahasin rimasta kuusi kappaletta 2" pituisia paloja ja liimasin jäljelle jääneet 6" rimat ja nämä palat yhteen porttiosaa varten.

Kuva


Kun seinäosat ja portti olivat liimauksessa, sahasin levystä pari tuumaa leveitä ja jokaisen palan pituisia paloja sekä rimasta noin viiden tuuman pituisia paloja. Kiinnitin rimat levyihin huonekalunauloilla sekä varmistaakseni tarpeellisen liimauspinnan aitapalojen ja kävelytason kiinnityksen välillä lisäsin pari yhden tuuman riman palaa levyn etulaitaan.

Kuva


Leikkasin levystä noin 3,5" levysiä ja aitapalojen pituisia paloja ja naulasin kävelytasot näihin kiinni.

Kuva


Kun paaluaitojen rimat olivat kuivuneet, liimasin kävelytasot ja paaluaita palat kiinni toisiinsa. Tarpeellisen puristuksen saamiseksi virittelin aitaan kuminauhaa pitämään osat kiinni toisissaan.

Kuva


Pitihän linnoitukseen saada myös torneja, joten sahasin rimasta 8" pitkiä pätkiä 36 kappaletta ja teroitin jokaisen.
Tämän jälkeen liimasin palat 9 kappaleen erissä ja lisäsin jokaiseen näin syntyneeseen tornipalaan parin tuuman mittaiset tukipalat tornin lattiatasoa varten.

Kuva


Kun liima oli kuivunut, liimasin jokaisen osan toisiinsa kiinni sekä leikkasin levystä tornin sisähalkaisijan kokoisen levyn ja liimasin sen tukia vasten. Näin torni kesti hyvin liimauksen pystyssä vaikka en käyttänyt mitään erillistä puristusta.

Kuva


Leikkasin vielä levystä oviaukon kokoisen palan ja kun liimaus oli kuivanut tarkastelin että miltä linnoitus näyttää tässä projektin vaiheessa.

Kuva


Koska peliporukan sovittu pelipäivä oli tulossa päätimme pelitestata aidan vaikka se ei ole vielä valmis. Alla kuva aidasta miehitettynä ihan mittasuhteidenkin takia :)

Kuva


Väsäsin myös nopeasti finfoamista maailman rumimmat siege ladderit, jotka kyllä hoitivat homman taisteluntuoksinassa. Aikomus on tehdä kunnon tikapuita (siege sekä sisätikapuita) kunhan saan aidan valmiiksi. Aion tehdä vielä ainakin yhden tornin sekä päällystää kävelytasot balsalla. Tornien juuret maalaan ja ruohotan sekä itse paaluaidan aion petsata, jotta siitä tulee vähän tummempi. Laitan tänne lisää materiaalia kun valmistuu.

Kuva




Petsaus ja pohjan maalaus

Kaveri tuli jelppimään ja petsasimme kaikki palat ensin vaaleammalla petsillä ja sitten vähän vahvemmalla tummalla välit, jolloin paloihin tuli mukava korostus. Myös ajanpatina tuli hyvin esille. Palojen pohjan maalasin vihreällä spraylla, joka tarttui muutaman kerroksen jälkeen ihan hyvin kiinni levyyn. Kuvissa salama tuntui välillä heijastavan vähän liikaa, mutta eiköhän näistä saa jonkinlaisen kuvan missä ollaan menossa.

Seinäpala

Kuva


Muuri koottuna.

Kuva


Muuri vähän kauempaa koottuna edestä sekä takaa.

Kuva

Kuva



Pohjat on nyt tehty ja tarkoitus on jatkaa pienempien yksityiskohtien parissa sekä isompana yksityiskohtana se yksi torni vielä :)

Laitan lisää materiaalia kun valmistuu.
Viimeksi muokannut usva, Ti 19.08.2008 21:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Nakkeri
Viestit: 112
Liittynyt: Su 30.09.2007 21:57
Paikkakunta: Helsinki

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja Nakkeri »

Todella hieno, vielä kun saat sen maaleihin ;). Paljonko tuon tekemiseen kului aikaa?
Millainen fiilis jäi testipelistä?
Milloin päivitystä luvassa?
Kain
Viestit: 455
Liittynyt: Ma 22.05.2006 10:39
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja Kain »

Jaahas, jaahas..perus aloittelijamaista töhertelyä..EI VAAN!!! Voin näin yhtenä pelitestaajana sanoa, että kuvat eivät tee oikeutta!!! Oli mahtipelit!!

Varsinkin pidän puuosista koska ne oikeasti näyttävät hyvältä kunhan vielä saadaan niitä hiukan tummemmiksi. Usvalla on myös aikeena rakentaa yksi räjähtänyt muurin osa, jotta urukit saa rauhassa kannella pommeja muurin viereen:)

Ja maailman rumimmat siege ladderit olivat myös maailman käytännöllisimmät, koska niiden avulla saatiin kunnon lössi örkkejä linnoituksen pihalle ja varmistettiin voitto pahiksille!!!!!=)
Lisää rakentelusta/pelailusta, Mun blogi
Avatar
mv40k2
Viestit: 999
Liittynyt: Ma 13.01.2003 03:00
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja mv40k2 »

Ihan mukava linnoitus. Sitten vaan rohkeasti maalia pintaan niin paranee potenssiin kaksi.

Hyvät kuvat tekemisestä. Tuollaiset pitää olla tutoriaalissa (vaikka ei ollut virallsiesti sellainen). Mukava seurata vaihe vaiheelta.

-mv40k2
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Nätti. Kehtaakos yhtään heitellä hintoja tuolle rimalle, jos vaikka samanlaista kokeilisi?
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
Kelpo
Viestit: 547
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:34
Paikkakunta: Tampere

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja Kelpo »

Oikein näppärän näköinen. Noita rimoja voisi ehkä vielä vähän vuoleskella ennen yhteen liimaamista etteivät olisi niin symmetrisen pyöreitä, mutta muuten en keksi pahaa sanottavaa (vaikka yritän kyllä aina).
Naapurin viljat vei halla

tralalalalalla
usva
Viestit: 12
Liittynyt: Ke 29.08.2007 19:04

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja usva »

Nakkeri kirjoitti:Todella hieno, vielä kun saat sen maaleihin ;). Paljonko tuon tekemiseen kului aikaa?
Millainen fiilis jäi testipelistä?
Milloin päivitystä luvassa?
Tähän mennessä aikaa palanut kaksi iltaa, eli noin 8-10 tuntia. Testipeli oli loistava ja muuri hoiti hommansa. Vielä kun saadaan kunnon tikapuita ja toinen torni niin pelit vaan paranee.
usva
Viestit: 12
Liittynyt: Ke 29.08.2007 19:04

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja usva »

I Ride in a Dragon kirjoitti:Nätti. Kehtaakos yhtään heitellä hintoja tuolle rimalle, jos vaikka samanlaista kokeilisi?
Rima maksoi 2.40e/2400 mm pätkä. Kokonaisuudessaan rimaa menee aitaan ja torneihin joku 12 x 2400 mm, eli tuleehan sille kokonaisuudessa vähän hintaa. Ostin rimaa K-raudasta, mutta luulen että voipi saada halvemmalla jostain puutavaraliikkeestä.
Kain
Viestit: 455
Liittynyt: Ma 22.05.2006 10:39
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja Kain »

Joo, voisin kompata Kelpon kommenttia että jos vaan usva kerkeet ni voishan noihin valmiisiin muurinosiinkin hiukan vuolla battledamaa ja ikääntyneisyyttä ja sit se maali siihen..

Ja ompa pitkästä aikaa kiva katella, että joku oikeasti rakentaa jotakin ja näyttää työn tulokset..tuntuu että suurin osa maastoaiheisista viesteistä on vaan kysymyksiä et "mitäs teen ku mulla on viivotin ja pala finfoamia?" Tosin onhan se mukavaa kysellä mielipiteitä, mutta mukavampaa on imo katsella mitä ahkerat aivot ja kädet saavat oikeasti aikaan..
Lisää rakentelusta/pelailusta, Mun blogi
Avatar
P. Ruuhijärvi
Viestit: 1498
Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.

Re: Paaluaita-linnoitus projekti

Viesti Kirjoittaja P. Ruuhijärvi »

Minusta muurin paalut ovat vähän liian samanpitusisia. Pari korkeampaa ja paksumpaa paalua sinne tänne tekisi terää.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit. :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”