The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts L

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Jore
Viestit: 74
Liittynyt: Su 27.04.2003 11:57
Paikkakunta: Lohja

The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts L

Viesti Kirjoittaja Jore »

The Tower of Ecthelion

Heroes:

Boromir, Captain of The White Tower 175pts
-The Banner of Minas Tirith +50pts
Total: 225pts

Faramir, Captain of Gondor 70pts
-Heavy armour +5pts
-Lance +5pts
-Horse +10pts
Total: 90

Aleksei Raukov, Captain of Minas Tirith 50pts
-Shield +5pts
Total: 55

Warriors

12x Warrior of Minas Tirith 7pts/each
-Shield +1pt/each
-Spear +1pt/each
Total: 108

12x Warrior of Minas Tirith 7pts/each
-Shield +1pt/each
Total: 96

10x Warrior of Minas Tirith 7pts/each
-Bow +1pt/each
Total: 80

2x Warrior of Minas Tirith 7pts/each
-Banner +25pts/each
Total: 64

6x Knight of Minas Tirith 13pts/each
-Shield +1pts/each
Total: 84

The Fiefdoms

Heroes

Prince Imrahill of Dol Amroth 135pts
-Lance +5pts
-Armoured horde +15pts
Total: 155pts

Fergal Maethor, Captain of Dol Amroth 55pts
Total: 55pts

Warriors

6x Knight of Dol Amroth 9pts/each
-Lance +1pt/each
-Armoured horse +9pts/each
Total: 114pts

12x Man-at-arms of Dol Amroth 9pts/each
Total: 108

2x Ranger of Gondor 8pts/each
Total: 16pts

Army total: 1250
Massaa: 67


Elikkäs tämmöinen vähän isompi joukko Gondorilaisia. Tarkoitus olis, että Boromir johtaa armeijan keskustaa 2 kapteenin avustuksella. Faramirin johtaessa Minas Tirithin ritareita toisella flankilla ja Imrahil omaa joukkoaan toisella. Ampumista listassa ei paljoa ole mutta itseäni se ei haittaa. Lista tulee pääasiassa tappelemaan luultavasti massapainotteista Rautalatoa vastaan (ei käytä sarumania). Elikkäs mielipiteitä on aina kiva kuulla ja neuvoja ja ehdotuksia otetaan vastaa.
Viimeksi muokannut Jore, Ma 26.01.2009 12:25. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"If I had the choice between being gay and owning a Mac, I would rather be gay because if I owned a Mac, I would be both gay and own a horrible computer."
Avatar
banzgo
Viestit: 1820
Liittynyt: Pe 22.04.2005 20:02
Paikkakunta: Espoo

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts

Viesti Kirjoittaja banzgo »

Vähän höspö tehä tollasii noin isoja listoja, kun ei tollasii pelejä koskaan saa oikeen pelattuu ku kestää nii vietävän kauan. Mut juu, Boromirille ehdottomasti hevonen, lance ja kilpi. Massaakin olisi ehkä olla kiva olla lisää. Kun jos vihollisia tuohon kokoluokkaan voi tulla jotai 120-150 ukkoa. Mutta kuten sanoin, hönöö pelata ton kokosia pelejä kun ei lotrai ole siihen tarkotettu.
Jore
Viestit: 74
Liittynyt: Su 27.04.2003 11:57
Paikkakunta: Lohja

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts

Viesti Kirjoittaja Jore »

banzgo kirjoitti:Vähän höspö tehä tollasii noin isoja listoja, kun ei tollasii pelejä koskaan saa oikeen pelattuu ku kestää nii vietävän kauan. Mut juu, Boromirille ehdottomasti hevonen, lance ja kilpi. Massaakin olisi ehkä olla kiva olla lisää. Kun jos vihollisia tuohon kokoluokkaan voi tulla jotai 120-150 ukkoa. Mutta kuten sanoin, hönöö pelata ton kokosia pelejä kun ei lotrai ole siihen tarkotettu.
Itse tykkään vähän isommista peleistä lotr:ssakin. LOME:ssakin viimeinen pisteraja näyttäisi olevan 1500pts. Elikkä en usko, että GW:n pojat nyt itkua alkavat vääntää siitä, että pelataan isoa peliä LOTR:ssa. Eikä näissä ny niin kauan kestä pelattiin kaverin kanssa 950pts tossa lauantaina ja kyllä se ihan mukavaan tahtiin eteni. Kyllä sitä ihan mukava on pelata tämmöisiä yhden illan pelejä välillä. Ettei aina tarvii kahtella niitä 30min pyrähdyksiä joita taisteluks ei voi kutsua.

LOME:n mukaan kun pelataan ei massa voi ylittää 100 modelia. Eli veikkaan, että kaverinkin joukko jää sinne 80-90 modeliin. Urukit kumminkin ovat suth kalliita ja luultavasti ottaa pari peikkoakin. Pidän mieluummin Boromirin jalan johtamassa armeijan pääjoukkoja. Nuorempi veli johtakoon Minas Tirithin ratsuväki osaston taistoon. ;)
"If I had the choice between being gay and owning a Mac, I would rather be gay because if I owned a Mac, I would be both gay and own a horrible computer."
Avatar
banzgo
Viestit: 1820
Liittynyt: Pe 22.04.2005 20:02
Paikkakunta: Espoo

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts

Viesti Kirjoittaja banzgo »

Tottakai sitä saa pelata vaikka kuinka isoa pelia tahtoo, mutta itse ainakin en tykkäää, koska lotri sopii paremmin pienenluokan taisteluihin.

Ja missä sanotaan, ettei ratsumies voisi johtaa jalkaväkeä? Boromirin tehot noin kaksinkertaistuvat kun se saa sen hevosen alle. Saa sitä bannerai ja mahtia sinne missä tarvitaan. Ja lancella se heroic combat onnistuu varmemmin, kun useimmat perusmöröt tippuvat jo 4+:lla.
Avatar
Ernuuu
Viestit: 289
Liittynyt: Ma 10.11.2008 15:53

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts

Viesti Kirjoittaja Ernuuu »

banzgo kirjoitti:Tottakai sitä saa pelata vaikka kuinka isoa pelia tahtoo, mutta itse ainakin en tykkäää, koska lotri sopii paremmin pienenluokan taisteluihin.

Ja missä sanotaan, ettei ratsumies voisi johtaa jalkaväkeä?
Ei se vaan voi. Sen pitää hyökätä rinta rinnan miestensä kanssa.
Coveri on kaveri ja kaveri on coveri.
Avatar
Hobitti
Viestit: 6
Liittynyt: To 03.03.2005 20:31

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts L

Viesti Kirjoittaja Hobitti »

Ihan siisti joukko...
Oon mää isompiakin taisteluita menny.
Suurin oli kai joku 2200 pisteen taistelu,jonka menin loppuun asti.
redi
Viestit: 5
Liittynyt: Ti 10.02.2009 15:55
Paikkakunta: Turku

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts L

Viesti Kirjoittaja redi »

kyllähän noita isojakin kahakoita on kiva pelata välillä niiden pikku tappeluiden sijaan
Avatar
ParanormaaliMursu
Viestit: 119
Liittynyt: Ma 26.07.2010 15:06
Paikkakunta: Matku

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts L

Viesti Kirjoittaja ParanormaaliMursu »

Minulla ja yhdellä kaverillani oli kans iso matsi ja se kesti hiukan yli 5 tuntia
"Make us whole again"

Dead space
Titius Pullo
Viestit: 48
Liittynyt: Pe 17.07.2009 18:06

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts L

Viesti Kirjoittaja Titius Pullo »

No komentoidaampa ite listaa. Ihan mukavan näköinen lista. En oo muuta vikaa huomannut kun että Boromir kaipaa heppaa alleen ja Thiritit jousilla kannatta vaihtaa rangereiksi, on yhtä kalliita ja osuu paremmin.
Derivointi on miesten touhua.
Avatar
Ares B
Viestit: 27
Liittynyt: Su 02.05.2010 11:02
Paikkakunta: Hamina

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts

Viesti Kirjoittaja Ares B »

Da Erppaz kirjoitti:Ei se vaan voi. Sen pitää hyökätä rinta rinnan miestensä kanssa.
Julmaakin julmempaa nekropostausta, mutta tämä kommentti jaksaa kaivella. Tuota sääntöä kun en ole ainakaan perussääntökirjasta löytänyt. Onko kellään parempaa tietoa, sanotaanko missään ettei jalkaväkeä voi johtaa hevosen selästä?

Mannerheimiltä se ainakin onnistui. :)
Avatar
banzgo
Viestit: 1820
Liittynyt: Pe 22.04.2005 20:02
Paikkakunta: Espoo

Re: The Tower of Ecthelion & The Fiefdoms 1250pts L

Viesti Kirjoittaja banzgo »

Kai sen nyt kaikki tajuu, et iha missä tahansa siel kentällä voi sillä hevosella mennä. Ei siinä ole mitään maagista magneettia, joka työntäisi sen pois jalkasotilaiden vierestä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Armeijalistat”