Jaa että mitkä? :Dkuuasema kirjoitti:victory pointti -taulukot kuntoon.
Toivottavasti ei löydy victory point taulukkoa, kun kerran vitosedikkaa pelataan.. :)
Jaa että mitkä? :Dkuuasema kirjoitti:victory pointti -taulukot kuntoon.
Jep... voitaasiin Turussa(kin) jättää nelonen jo suosiolla taakse.Deetwo kirjoitti: Toivottavasti ei löydy victory point taulukkoa, kun kerran vitosedikkaa pelataan.. :)
Kaikki nimetyt characterit ovat ei-sallittujen listalla, eli vastaus on ei, et tosiaankaan saa peluuttaa sitä.Tupsu kirjoitti:Nyt saa varmaankin alkaa kysellä säännöistä. Lasketaanko DA:n Belial Special Craracteriksi, eli enkö tosiaankaan saa peluuttaa sitä?
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Koska meidän tulkintamme 40k:n objektiiveistä on se että mitataan objektiivin keskeltä 3" alue (ei basen reunasta), mahdollisella basella ei ole väliä. Tärkein on se että keskipiste löytyy helposti. Pyydämme että jokainen tuo sen 5 kpl markereita siksi että jos jonkun markkerit eivät "sovi" jostain syystä, vastustajalla löytyy toivottavasti toimivat.Tupsu kirjoitti:Niin ja sitten säännöissä mainittiin, että pitää olla 5 objective markeria mukana, kuinka isoilla baseilla ne pitää olla?
Toi on lähinnä minun oma kieroutunut mielipiteeni siitä että nimetyt characteri eivät ehdi joka paikkaan taistelemaan tässä universumissa, plus että näin vältytään kaikista epäselvyyksistä mitä jotkut erikoischaracterit tuovat pöytään. Toivottavasti pystytte tän turnauksen verran elämään ilman niitä. ;)Deetwo kirjoitti:Mutta special charactereiden täyskielto on kyllä aika kumma juttu, varsinkin kun ei muuta komppia ole ollenkaan.
Ne ei siinä mielessä kuulu vitosedikkaan että koko skenaariomekaniikka on suunniteltu enemmän objektiivien ja kill pointien pohjalle.. Ja tämä on yksi suurimmista hyvistä muutoksista neloseen verrattuna. En ole kovin montaa pelaajaa tavannut joka pitäisi victory pointeista enemmän. Objektiivipohjaisuus tuo turnauksiin huomattavasti enemmän taktista ulottuvuutta, kun taas VPt on lähinnä ampumakisaa.Mr_Fogg kirjoitti:En kyllä koskaan ole tajunnut, kun kaikki valittaa et victory pointit eivät kuulu 5. edikkaan. No eihän sieltä enää sitä varsinaista taulukkoa löydy, mutta löytyy sieltä lopusta kuitenkin victory pointien säännöt ja suositus käyttää niitä turnauksissa tarkemman tuloksen määrittämisessä. Iso rulebooki s. 300.