Sivu 1/1
Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Su 01.04.2012 15:46
Kirjoittaja Shadowdwarf
Eli eli, tulipa tässä mieleen että omille Retribution of Scyrah:n armeijalleni väriteeman keksin erään kuvan pohjalta.
Nyt kysynpä siis viisammiltani, että mitkä maalit saavuttavat kuvassa näkyvät värit parhaiten, lähinnä siis haen tuota kultaa, metallia ja punaista. Kyseinen väriteema kannattaa varmaan maalata valkoisella pohjamaalilla?
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Su 01.04.2012 17:41
Kirjoittaja Remos
En anna ohjeita, kun minua on kielletty antamasta maali ohjeita. Punainen tuossa näyttää kyllä enemmänkin oranssilta..
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Su 01.04.2012 18:35
Kirjoittaja Rewision
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Ma 02.04.2012 09:40
Kirjoittaja Morze
Minkä valmistajan maaleissa haluat ohjeet?
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Ma 02.04.2012 13:12
Kirjoittaja Shadowdwarf
Vallejo / GW.
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Ti 03.04.2012 09:06
Kirjoittaja The Captain
Shadowdwarf kirjoitti:Vallejo / GW.
Haluatko maalata metallit kuvan tyyliin NMM:nä vai metalleilla?
Punainen voisi mennä Dark Fleshillä ja sitä esim. bleached bonella vaalentaen, päälle ohut Baal Red washikerros tai pari.
Metalliin valkoinen pohjamaali, päävärinä noin 4:1 sekoitus Vallejon hopeaa ja GW:n fortress greytä (parantaa peittävyyttä, ei kiillä liikaa toisin kuin puhdas metallisävy - tosin makuasia), varjostus
ohuilla washeilla esim. Privateer P3:n Armor washia, jossa seassa vähän esim. Asurmen blueta, highlightit puhtaalla silverillä.
Kulta jollain kullan sävyllä, varjostus Ogryn flesh washeilla, highlight vaaleammalla kullalla ja extreme highlightit hopealla.
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Ti 03.04.2012 19:07
Kirjoittaja Shadowdwarf
En hallitse NMM tekniikkaa, koska en ole opetellut. Hallitsemani maalaustyyli on tosi alkeellista, pystyn sellaiseen kohtuullisen pelipöytätasoon ("Kyllähän näillä pelaa, mut ei näil maalauskisoja voita").
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: Ti 03.04.2012 19:54
Kirjoittaja Jarva
Jos ihan metallimaaleja käytät, niin kullan suhteen ei ole kovin paljoa vaihtoehtoja. Eli ihan vaan jollain lämpimän sävyisellä kultamaalilla ja Devlan Mudilla onnistuu kultaiset osat ja jos haluaa hifistellä, niin hiukan Badab Blackia ja/tai Ogryn Fleshiä varjoisimpiin kohtiin. Myöskään korostaessa kultaa ei kannata liikaa vaalentaa maalia hopealla, sillä kuvan mukainen kulta on huomattavan kellertävää (ellei sitten lopuksi vetäise kevyesti Gryphonne Sepiaa päälle, joka tasoittaa blendaukset ja poistaa hopeisuutta).
Muu metalli näyttää olevan tummempaa rautaa/terästä ja paikoittain kevyen punertavan ruskeaa varjoissa, eli siinä toimisi Mithril Silver -pohja Badab Black ja Ogryn Flesh -washauksella ja sitten Mithril Silverillä tai Chain Maililla korostus päälle. Ranne- ja polvipanssareissa riittääkin ihan musta maali ja kenties pisara Scorched Brownia seassa
Punaisen sävyn saa ihan Dark Fleshillä tai muulla ruskeanpunaisella, jota korostetaan oranssilla.
Re: Värien valintaa referenssin pohjalta.
Lähetetty: To 05.04.2012 18:46
Kirjoittaja santso
niin no NMM tekniikan harjottelu kyl ois hyvä vaan alottaa niin sen oppii :D noi privateerin figut on siihen hyvii et sieltä löytyy hyvän kokosta metallinpalaa ja varsinki ylisuurissa PAULDRONSeissa pystyy hyvin määrittäämään valon ja varjon.