Sivu 1/1

Armor save modifiers + skaven warplighting

Lähetetty: Pe 15.06.2012 21:31
Kirjoittaja Pulautus Pallo
Eli suoraan asiaan: Jos jollain sotakoneella on vaikka S5 ja vieressä on armour save -3, tarkoittaako se, että on S5 armour piercillä, vai onko -2 S5:sta ja -3 modifieristä, eli -5 AS?

unohtus: Eli skavenien ruin loren warp lighting, siinä lukee jotain että ykkönen/ykköset iskee engineerii, mutta tarkoittaako että jos heität d6 iskujen määräksi 1, engineeri kärsii sen, vai jos heität d6'lla 6, ja woundaamisessa heität pahasti 3 ykköstä, kärsiikö engineer 3xS5 iskuja? Sehän olisi suoranainen itsemurha, vaikka tänään nopat lensivätkin mukavasti.

Re: Armor save modifiers + skaven warplighting

Lähetetty: Pe 15.06.2012 21:39
Kirjoittaja Half-breed
Jos strenan jälkeen on sanottu AS modifier, niin sitten se on kokonaismodifier, eikä siihen lisätä enää mitään.

Jos heität osumien määrään sen ykkösen, niin sitten se yksi salama osuu Engineeriin.

Re: Armor save modifiers + skaven warplighting

Lähetetty: Pe 15.06.2012 21:45
Kirjoittaja Pulautus Pallo
Kiitti nopeasta vastauksesta :)

Ois ollu aika herkkuherkkuherkku jos ois ollut strenasta ja erikoislisäyksestä kummastakin ne modifierit yhteen laskettuna.

Huh, onneks toi engineer ei oo sit iha suicidemachine, lienee ihan pelattava kun saa ensiviikon alkupuolella(?) skavenien kirjan ja pääsee pelailee :)